Arkanzas zahteva odobrenje roditelja za decu na društvenim medijima

Arkanzas zahteva odobrenje roditelja za decu na društvenim medijima

Arkanzas je u sredu postao druga država koja je deci ograničila korišćenje društvenih medija, pošto je guvernerka Sara Hakabi Sanders odobrila zakon koji zahteva od maloletnika da dobiju dozvolu roditelja za otvaranje novog naloga, piše AP.

Predlog zakona koji je potpisao republikanski guverner zahteva od kompanija društvenih medija da sklapaju ugovore sa nezavisnim dobavljačima da izvrše proveru starosti novih korisnika. Zakon će se primenjivati na nove naloge kreirane od septembra.

„Dok društveni mediji mogu biti odlično sredstvo i divan resurs, mogu imati ogroman negativan uticaj na našu decu“, rekla je Sanders pre potpisivanja zakona.

Predlog je sličan zakonu koji je prvi u državi koji je guverner Jute Spenser Koks potpisao prošlog meseca. Zakon Jute stupa na snagu u martu 2024. Nekoliko drugih država razmatra slične mere, koje pristalice reklamiraju kao način zaštite dece. Kalifornija je prošle godine donela zakon koji zahteva od tehnoloških kompanija da bezbednost dece stave na prvo mesto tako što će im zabraniti da profilišu decu ili da koriste lične podatke na načine koji mogu da naškode deci fizički ili psihički.

Sanders je prošlog meseca objavila da je država podnela tužbu protiv TikToka i Facebook roditelja Mete, tvrdeći da su kompanije društvenih medija obmanule potrošače o bezbednosti dece na svojim platformama i zaštiti privatnih podataka korisnika.

Zakon je izazvao kritike protivnika koji su rekli da bi ograničenja mogla da izazovu nove probleme privatnosti i pogoršaju krizu mentalnog zdravlja među mladima. Stručnjaci su takođe postavili pitanje kako i da li se ograničenja mogu primeniti.

„Guverner i zakonodavci koji su glasali za ovaj zakon ne smeju da razumeju kakvu štetu će on naneti privatnosti i pravima na slobodu govora ljudi koje predstavljaju, jer da jesu, mislim da ne bi mogli da ga donesu mirne savesti“, rekao je u saopštenju Džejson Keli, vršilac dužnosti direktora aktivizma za Electronic Frontier Foundation.

Ograničenja bi se odnosila samo na platforme društvenih medija koje ostvaruju više od 100 miliona dolara godišnjeg prihoda. Takođe se ne bi odnosio na određene platforme, uključujući LinkedIn, Google i YouTube.

Kompanije društvenih medija koje svesno krše uslov verifikacije starosti mogle bi se suočiti sa kaznom od 2.500 dolara za svako kršenje prema novom zakonu. Zakon takođe zabranjuje dobavljačima trećih strana da zadrže identifikacione podatke korisnika nakon što im je odobren pristup sajtu društvenih medija.

Republikanski senator Tajler Diz, sponzor zakona iz Arkanzasa, rekao je da novi zakon „šalje jasnu poruku da želimo da budemo partneri sa roditeljima i da ih osnažimo da zaštite našu decu“.