Argentinac, koji se bori protiv jedne od najgorih epidemija denga groznice u poslednjih nekoliko godina, steriliše komarce korišćenjem zračenja koje menja njihov DNK pre nego što ih pusti u divljinu.
Ova južnoamerička zemlja je ove godine zabeležila preko 41.000 slučajeva bolesti koju prenose komarci, što je daleko iznad ekvivalentnog nivoa u prethodnim godinama velikih epidemija 2020. i 2016. godine, pokazali su vladini podaci.
„Ovaj komarac, zbog porasta temperature u našoj zemlji i svetu… je u stanju da se širi više. Njihova populacija nastavlja da se seli dalje na jug“, rekla je biolog Nacionalne komisije za atomsku energiju (CNEA) Marijanela Garsija Alba.
Da bi uzvratili, CNEA biolozi eksperimentišu sa atomskom sterilizacijom od 2016. Oni sterilišu 10.000 mužjaka nedeljno i imaju za cilj da to povećaju na 500.000. Oni očekuju da će u novembru pustiti prvu seriju sterilisanih mužjaka.
„Oni su sterilisani pomoću jonizujuće energije i ti sterilni mužjaci bivaju oslobođeni u polja i kada se sretnu sa divljom ženkom, njihovo potomstvo nije održivo“, rekao je Garsija Alba. „Na ovaj način, uzastopnim oslobađanjem takvih mužjaka moći ćemo da smanjimo populaciju komaraca vektora.
Denga se prenosi preko ujeda komaraca aedes aegipti. Njegovi simptomi uključuju groznicu, bol u očima, glavi, mišićima i zglobovima, mučninu, povraćanje i umor.
Slične tehnike za sterilizaciju štetočina korišćenjem istog zračenja pronađenog u rendgenskim zracima koriste se decenijama, pomažući globalnim naporima da se kontrolišu bolesti kao što su čikungunja, denga i zika.