Argentinci koji učestvuju u zatvaranju puteva biće kažnjeni gubitkom socijalnih beneficija, saopštila je u ponedeljak vlada predsednika Havijera Mileija.
Postavljanje blokada na putevima, poznato kao ‘corte de ruta’, dugo je bilo preferirani oblik protesta u južnoameričkoj zemlji. Milei je pokušao da zabrani tu praksu u očekivanju reakcije na njegovu politiku „šok terapije“ za ekonomski i politički oporavak.
„Protestovanje je pravo, ali i mogućnost slobodnog kretanja kroz argentinsku teritoriju da bi se došlo do posla“, rekla je ministarka za ljudski kapital Sandra Petovelo u video poruci naciji, koju je objavila Mileijeva kancelarija.
Svako ko promoviše, podstiče, organizuje ili učestvuje u blokadama puteva izgubiće pristup ministarstvu i mogao bi da izgubi i svoje socijalne beneficije, rekao je Petovelo.
Vlada će vršiti reviziju organizacija koje administriraju socijalne beneficije kako bi „isključila posrednika“ i osigurala da niko ne bude ucenjen da prisustvuje protestima pretnjama da će im uskratiti beneficije. Svako kome su beneficije smanjene jer nisu prisustvovali protestu može da pozove broj da to prijavi vladi.
„Jedini koji neće biti plaćeni su oni koji idu na proteste i blokiraju ulice“, dodao je Petovelo. „Oni koji blokiraju neće dobiti novac.“
Da bi pomogla najugroženijim članovima društva, vlada će udvostručiti univerzalni dečiji dodatak i povećati dodelu kartice za hranu za 50%, rekao je Petovelo. Vlada vredno radi kako bi „svi građani mogli da povrate svoja radna mesta, autonomiju i slobodu“, dodala je ona.
Milei, samoproglašeni „anarhokapitalista“, izabran je na platformi radikalnih ekonomskih i političkih reformi. U svom inauguracionom obraćanju 10. decembra, on je opisao Argentinu kao „na ivici svoje najdublje krize u istoriji“, a prethodna vlada je ostavila razorno nasleđe hiperinflacije, trgovinskog deficita i duga.
„Ne postoji alternativa prilagođavanju šoka“, rekao je Milei. „Nema novca.“
Prema predsednikovim rečima, Argentina ima godišnju inflaciju od 143%, trgovinski deficit od 43 milijarde dolara i 45 milijardi dolara duga samo prema Međunarodnom monetarnom fondu, sa preko 10 milijardi dolara za otplatu duga u aprilu. On je predložio devalvaciju valute, drastično smanjenje vlade i smanjenje propisa, u nadi da će podstaći privatna preduzeća.