Argentina će dobiti sledeću ratu pomoći pošto MMF hvali Mileijevu politiku štednje

Argentina će dobiti sledeću ratu pomoći pošto MMF hvali Mileijevu politiku štednje

Međunarodni monetarni fond, najveći argentinski kreditor, pristao je u ponedeljak da pusti sledeću tranšu zajmova koji dospevaju u okviru programa spasavanja, podržavajući vladine mere štednje koje su toliko ozbiljne da čak prevazilaze uslove njegovog zajma od 43 milijarde dolara.

Sporazum sa MMF-om usledio je nakon završetka njegove revizije argentinske evidencije o usklađenosti i potvrđuje da će sledeća isplata od 792 miliona dolara postati dostupna vladi u junu, uveravajući tržišta i podižući poverenje među bankarima u pogledu izgleda Argentine dok prolazi kroz najgoru ekonomsku krizu u poslednje dve decenije .

Odluka tehničkog osoblja fonda i dalje zahteva konačno odobrenje izvršnog odbora MMF-a, što bi moglo da potraje nedeljama.

Godišnja stopa inflacije u Argentini dostigla je 287 odsto u martu, među najvišima u svetu, produbljujući siromaštvo i podstaći štrajkove i proteste. Ali MMF je pohvalio slobodarsku vladu predsednika Havijera Mileija za brojne ekonomske uspehe – prvi kvartalni fiskalni suficit Argentine u poslednjih 16 godina, pad mesečne inflacije i porast cena državnih obveznica.

Da bi obnovio opterećenu ekonomiju, Milei je smanjio plate u javnom sektoru, eliminisao hiljade državnih poslova, zamrznuo projekte javnih radova i smanjio subvencije. Takođe je devalvirao valutu pezosa za više od 50%, pomažući joj da se stabilizuje, ali je uzrokovao skok cena osnovnih dobara.

Iako brutalna za siromašnu i srednju argentinsku klasu, reforma prilagođena tržištu je „rezultirala napretkom bržim nego što se očekivalo u obnavljanju makroekonomske stabilnosti i vraćanju programa na pravi put“, rekao je MMF, zahvalivši se argentinskim vlastima na „odlučnoj implementaciji njihovog plana stabilizacije“.

Ova pohvala označava dramatičan preokret u proteklih šest decenija tokom kojih su argentinski političari pokazali malo interesovanja za sprovođenje reformi predviđenih kao deo sporazuma o zaduživanju.

Prethodne vlade orijentisanih na levicu bile su daleko ispod ciljeva MMF-a i oslanjale su se na štampanje novca centralne banke za finansiranje potrošnje trezora, što je program zemlje – pokrenut 2018. i refinansiran 2022. – doveo do tačke preloma.

Međunarodni zajmodavac i dalje je duboko nepopularan u Argentini, gde ga javnost krivi za ekonomsku imploziju i neplaćanje duga krajem 2001. MMF je kasnije priznao da je napravio greške koje su doprinele kolapsu.

Retko je da zemlja ima MMF kao svog najvećeg kreditora. Argentina je u čudnoj poziciji da se oslanja na novac koji je fond pozajmio da bi otplatio sam fond.