Međunarodna arbitraža osnovana posredstvom Stalnog veća arbitražnog suda (PCAC) potvrdila je da ima nadležnost da razmatra tužbu Ukrajine protiv Rusije zbog zaplene mornara i brodova u Kerčkom moreuzu.
Odluka suda, doneta 27. juna, ukazuje da su „vojne akcije“ u nadležnosti suda od trenutka kada je Rusija zaplenila ukrajinska plovila sa mornarima 25. novembra 2018. godine. Kada se tačno ove „vojne akcije” završavaju, arbitraža će naknadno utvrditi.
Arbitraža je odbacila sve prigovore Rusije – pre svega da su radnje koje osporava Ukrajina van njene nadležnosti, kao i navodni propust Ukrajine da se pridržava člana 283. Konvencije o pravu mora, koji predviđa „razmenu mišljenja“ između strana radi rešavanja spora.
Rusija sada ima šest meseci da podnese svoj pismeni stav arbitraži.
Kao što znate, Ukrajina je u aprilu 2019. godine pokrenula međunarodni arbitražni postupak protiv Ruske Federacije u vezi sa njenom nezakonitom zaplenom tri ukrajinska pomorska broda i 24 člana njihove posade.
Pomorski tribunal UN je u februaru 2020. delimično podržao Ukrajinu u tužbi protiv Ruske Federacije. Dok ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova ističe svoju pobedu u tom slučaju, rusko Ministarstvo spoljnih poslova razmatra ključne komponente tužbe, po kojoj je sud odbio Ukrajinu – u vezi sa suverenitetom Ukrajine nad priobalnim vodama Krima.
Eksperti vide opasnost u tome što je Ukrajina 25. novembra 2018. promenila klasifikaciju događaja i zauzima stav da ovaj incident nije „vojna aktivnost“ već „kontakt sa agencijama za sprovođenje zakona“.
U novembru 2020. godine, Arbitražni sud UN za pomorsko pravo podelio je na dva dela tužbu Ukrajine protiv Ruske Federacije u vezi sa pritvaranjem ukrajinskih mornara i brodova u Kerčkom moreuzu.