VAŠINGTON – Vojska Sjedinjenih Država planira da poveća svoja ulaganja u marketing i očekuje se da će proširiti novi program za regrute sa poteškoćama, ali čelnici su u ponedeljak ponudili nekoliko novih detalja o tome kako će popuniti redove nakon što su bili daleko od ciljeva regrutovanja, prenosi Asošijeted pres.
Sekretar vojske Kristin Vormut rekla je novinarima da nova radna grupa za regrutovanje dolazi sa idejama. Ali svi novi planovi bi morali brzo da se završe kako bi se preokrenuo dramatično nizak broj angažovanja tokom prošle godine.
Za fiskalnu godinu koja se završila 30. septembra, vojska je prijavila samo 75% svog cilja – što je 15.000 vojnika manje od cilja od 60.000. To je bila jedina služba koja je promašila cilj regrutovanja, ali svi ostali su morali da kopaju duboko u svoje grupe kandidata za odloženo ulazak, što će ih zaostati kada budu počeli sledeću godinu regrutovanja u subotu.
Upitan da li ima smisla da će vojska moći da ispuni svoj cilj ove godine, Vormut je rekao da je prerano za spekulacije.
Vormut i general Džejms Mekonvil, načelnik generalštaba vojske, rekli su da novi program koji pomaže regrutima sa lošim učinkom da ispune akademske i fitnes standarde obećava. Ali oni su rekli da još uvek nema odluke o proširenju na još tri lokacije u zemlji. Vormut je rekao da će to zavisiti od rezultata u narednih mesec ili dva.
Mekonvil je dodao: „Želimo da budemo sigurni da postoji količina regruta koji to mogu da urade. … Prvi rezultati koje vidimo su da bi ovo moglo fundamentalno da promeni način na koji vršimo regrutovanje.“
Tokom putovanja da vidi program u Fort Džeksonu, S.C., u avgustu, Mekonvil je rekao da bi program mogao da bude postavljen u tri druge vojne baze za obuku. Komandanti su predložili da bi mogli staviti do 10.000 potencijalnih regruta kroz časove.
Program pruža do 90 dana akademskih ili fitnes instrukcija kako bi pomogao regrutima da se poboljšaju do tačke u kojoj mogu da ispune vojne standarde.
Vormut i Mekonvil razgovarali su sa novinarima prvog dana godišnjeg sastanka Asocijacije vojske Sjedinjenih Država.
Što se tiče drugih pitanja, Vormut je rekla da je za sada zadovoljna količinom municije i sistema naoružanja koje SAD uzimaju iz zaliha Pentagona i šalju u Ukrajinu. Postojala su uporna pitanja o tome koliko SAD mogu da pošalju bez uticaja na borbenu gotovost američkih snaga ili njihovu sposobnost da se obučavaju.
SAD šalju stotine hiljada metaka municije u Ukrajinu da pomognu u njenoj borbi protiv Rusije i hiljade oružja, u rasponu od koplja i haubica do sistema većeg dometa kao što je raketni sistem visoke pokretljivosti (HIMARS).
Na primer, nedavni paket pomoći sadržao je 75.000 metaka za haubicu.
„Očigledno imamo ograničenu ponudu tih sistema i upravo zbog toga smo stavili toliki naglasak u radu sa našim industrijskim partnerima na pokušajima da povećamo proizvodne linije za ove vrste sistema“, rekao je Vormuth.