Rezolucijom se ponovo potvrđuje potreba da se okonča širenje krijumčarskih operacija u Sredozemnom moru, za koje je generalni sekretar UN Antonio Guteres rekao u svom najnovijem izveštaju da ostaje „među najsmrtonosnijim putevima za izbeglice i migrante koji pokušavaju da stignu do Evrope“.
Mera takođe „osuđuje sve akte krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na, preko i sa libijske teritorije i obale Libije, koji dodatno podrivaju proces stabilizacije Libije i ugrožavaju živote stotina hiljada ljudi“.
Libija, koja je pala u haos nakon pobune 2011. kojom je svrgnut i ubijen dugogodišnji diktator Moamer Gadafi, postala je glavna tranzitna tačka za afričke i arapske migrante koji žele da stignu u Evropu kao način da pobegnu od rata i siromaštva. Većina migranata putuje na opasno putovanje u loše opremljenim i nesigurnim gumenim čamcima.
Evropska unija je uspostavila pomorsku misiju, Operaciju Sofija, 2015. godine nakon što je desetine hiljada migranata počelo da pokušava da pređe Sredozemno more. Ali Italija je blokirala operaciju Sofija, rekavši da su ratni brodovi privukli migrante na evropske obale. I dalje su korišćeni avioni i dronovi.
U martu 2020. EU je pokrenula novu operaciju na Mediteranu sa ciljem da sprovede embargo UN na oružje Libiji, rekavši da će koristiti vazdušna, satelitska i pomorska sredstva.
Prema izveštaju šefa UN-a koji je distribuiran u četvrtak, u godini koja se završava 2. septembra, Kancelarija UN za izbeglice i Međunarodna organizacija za migracije procenili su da je 1.751 izbeglica i migrant izgubio život ili nestao na Mediteranu – više od 1.344 na centralnom prelazu. To je manje u odnosu na 2.192 prethodne godine, navodi se u saopštenju.
EU procenjuje da je oko 52.537 migranata i izbeglica spašeno ili presretnuto u 1.125 operacija različitih plovila u oblasti Libije. Više od 12.352 je presretnuto i vraćeno u Libiju, navodi se u izveštaju.
Gutereš je rekao da „krijumčarenje migranata i trgovina ljudima predstavljaju kršenje međunarodnog prava o ljudskim pravima“ i pozvao na „dekriminalizaciju“ ulaska, boravka i odlaska migranata iz Libije. Takođe je rekao da su „kolektivna proterivanja zabranjena međunarodnim pravom i da se moraju okončati“.
Šef UN-a je pozvao zemlje duž ruta krijumčarenja migranata koje vode u Libiju da zaštite preživjele od krijumčarenja i trgovine ljudima i kriminalizuju ova djela.
Gutereš je ponovio svoj poziv na „predvidljiv i kredibilan sporazum o iskrcavanju“ koji bi obuhvatio svih 27 zemalja članica EU, na osnovu zajedničke odgovornosti.
Rekao je i da postoji hitna potreba za „holističkim pristupom“ za rešavanje osnovnih uzroka neregularnih migracija i pozvao na hitno proširenje „sigurnih i dostojanstvenih puteva za redovnu migraciju“.
„U cilju podele odgovornosti sa Libijom, međunarodna zajednica bi trebalo da ponudi više mogućnosti za preseljenje i humanitarnu evakuaciju izbeglica iz Libije“, rekao je Gutereš.