LONDON – Britanski sud je u četvrtak naložio kompaniji Glenkor da plati više od 280 miliona funti (313 miliona dolara) za korišćenje mita za povećanje profita od nafte u pet afričkih zemalja, preneo je AP.
Nalog dolazi mesecima nakon što je anglo-švajcarska kompanija objavila da je postigla dogovore sa vlastima u SAD, Britaniji i Brazilu za rešavanje optužbi za korupciju.
Glencore se u junu izjasnio krivim po sedam tačaka optužnice za podmićivanje nakon što je istraga koju je pokrenula britanska kancelarija za ozbiljne prevare 2019. godine otkrila da je platio mito u ukupnoj vrednosti od 29 miliona dolara da bi dobio pristup nafti u Kamerunu, Ekvatorijalnoj Gvineji, Obali Slonovače, Nigeriji i jugu. Sudan.
Kancelarija za prevare je saopštila da je kazna najveća za jedan od njenih slučajeva i da je to prvi put da je kompanija osuđena zbog odobravanja podmićivanja, umesto da ga nije sprečila prema zakonu iz 2010. godine.
„Činjenice pokazuju ne samo značajan kriminal već i sofisticirane uređaje za njegovo prikrivanje“, rekao je sudija Piter Frejzer iz suda u Sauvarku u izricanju presude Glenkoru, dodajući da je podmićivanje bilo „endemsko“ među trgovcima i da se dešavalo tokom dužeg perioda. „Druge kompanije koje su u iskušenju da se upuste u sličnu korupciju treba da budu svesne da predstoje slične sankcije.
Glenkor, čije je sedište u Baru u Švajcarskoj, saopštio je da je sarađivao sa britanskom istragom i da je „uključen u opsežan program korporativnih reformi“.
„Ponašanje koje se dogodilo bilo je neoprostivo i njemu nije mesto u Glenkoru“, rekao je predsednik Kalidas Madhavpedi u saopštenju. Glencore je „posvećen upravljanju kompanijom koja stvara vrednost za sve zainteresovane strane radeći transparentno pod dobro definisanim skupom vrednosti, sa otvorenošću i integritetom na čelu.
Britanska istraga je otkrila da je kompanija letela velikim količinama gotovine privatnim avionom da bi podmitila službenike naftnih i gasnih kompanija i vladinih ministarstava u afričkim zemljama. Podizanje gotovine je maskirano u finansijskim izveštajima kao naknade kao što su naknade za usluge, bonusi za potpisivanje i kancelarijski troškovi.
Na primer, dva rukovodioca Glenkora uzeli su privatni avion u avgustu 2011. da isporuče 800.000 dolara u gotovini lokalnom agentu da bi ga usmerili zvaničnicima u novoj vladi Južnog Sudana. Usledilo je dodatnih 275.000 dolara.
Drugi trgovac je uzeo milione dolara iz švajcarske kase kompanije između 2012. i 2015. godine, a novac je privatnim avionima doneo u Kamerun da bi podmitio zvaničnike u nacionalnim naftnim i gasnim kompanijama.
Nakon sličnih navoda u drugim zemljama, Glenkor je pristao da plati kazne u ukupnom iznosu do 1,5 milijardi dolara za rešavanje svih istraga, uključujući optužbe za podmićivanje u Sjedinjenim Državama i Brazilu, kao i slučaj manipulacije tržištem u SAD.
Američko ministarstvo pravde saopštilo je da se njegov slučaj protiv kompanije odnosi na „decenijsku šemu Glenkora i njenih filijala da izvrše i prikriju koruptivna plaćanja i mito“ stranim zvaničnicima u Africi i Latinskoj Americi da bi obezbedili ugovore o nafti, izbegli vladine revizije i učiniti da tužbe nestanu.