Uganda izveštava o zabrinjavajućem porastu slučajeva ebole u ​​prestonici

Uganda izveštava o zabrinjavajućem porastu slučajeva ebole u ​​prestonici

Ugandski zvaničnici prijavili su još 11 slučajeva ebole u ​​glavnom gradu od petka, što je zabrinjavajući porast infekcija nešto više od mesec dana nakon što je epidemija proglašena u udaljenom delu istočnoafričke zemlje.

Još devet osoba u gradskoj oblasti Kampale pozitivno je testirano na ebolu u nedelju, pored još dvoje u petak, izjavila je u ponedeljak ministarka zdravlja Džejn Rut Aseng.

Visoki zvaničnik Svetske zdravstvene organizacije u Africi rekao je prošle nedelje da se epidemija ebole u ​​Ugandi „brzo razvija“, opisujući izazovnu situaciju za zdravstvene radnike.

Zdravstvene vlasti Ugande potvrdile su 75 slučajeva ebole od 20. septembra, uključujući 28 smrtnih slučajeva. Aktivno je 19 slučajeva.

Zvanični brojevi ne uključuju one koji su verovatno umrli od ebole pre nego što je epidemija potvrđena u poljoprivrednoj zajednici oko 150 kilometara (93 milje) zapadno od Kampale.

Strahovi da bi se ebola mogla proširiti daleko od epicentra epidemije primorali su vlasti da uvedu stalnu blokadu, uključujući noćni policijski čas, u dva od pet okruga koji su prijavili slučajeve ebole. Mere su uvedene nakon što je muškarac zaražen ebolom zatražio lečenje u Kampali i preminuo u tamošnjoj bolnici.

Devet novih slučajeva prijavljenih u ponedeljak prate sličan obrazac jer su svi kontakti sa pacijentom zaraženim ebolom koji je otputovao sa žarišta ebole i potražio lečenje u glavnoj javnoj bolnici u Kampali, poznatoj kao Mulago.

Ne postoji dokazana vakcina za sudanski soj ebole koji kruži u Ugandi.

Ugandski zvaničnici su do četvrtka dokumentovali više od 1.800 kontakata sa ebolom, od kojih je 747 završilo 21 dan praćenja mogućih znakova bolesti koja se manifestuje kao virusna hemoragična groznica, prema Afričkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.

Praćenje kontakata je ključno za zaustavljanje širenja zaraznih bolesti poput ebole.

Ebola se širi kontaktom sa telesnim tečnostima zaražene osobe ili kontaminiranim materijalima. Simptomi uključuju groznicu, povraćanje, dijareju, bol u mišićima i, ponekad, unutrašnje i spoljašnje krvarenje.

Naučnici ne znaju prirodni rezervoar ebole, ali sumnjaju da je prva osoba zaražena u izbijanju virusa dobila virus kroz kontakt sa zaraženom životinjom ili jela njeno sirovo meso. Zvaničnici Ugande još uvek istražuju izvor trenutne epidemije.

Uganda je imala više izbijanja ebole, uključujući jednu 2000. godine koja je ubila više od 200 ljudi. Izbijanje ebole 2014-16 u zapadnoj Africi ubilo je više od 11.000 ljudi, što je najveći broj smrtnih slučajeva ove bolesti.

Ebola je otkrivena 1976. godine u dve istovremene epidemije u Južnom Sudanu i Kongu, gde se dogodila u selu blizu reke Ebola, po kojoj je bolest i dobila ime.