Švedska zaplenila dokaze na mestu curenja gasovoda Baltičkog mora

Švedska zaplenila dokaze na mestu curenja gasovoda Baltičkog mora

Švedska domaća bezbednosna agencija saopštila je u četvrtak da je njena preliminarna istraga curenja iz dva ruska gasovoda u Baltičkom moru „pojačala sumnje u ozbiljnu sabotažu“ jer je uzrok i tužilac rekao da su dokazi na mestu zaplenjena.

Švedska služba bezbednosti saopštila je da je istraga potvrdila da su „detonacije“ prošle nedelje izazvale veliku štetu gasovodima Severni tok 1 i Severni tok 2. Vlasti su rekle kada je curenje informacija iz Švedske i Danske prvi put izašlo na površinu da su u toj oblasti zabeležene eksplozije.

Agencija, koja je rekla da je ono što se dogodilo u Baltičkom moru „veoma ozbiljno“, nije dala detalje o svojoj istrazi.

Međutim, u odvojenom saopštenju, švedski tužilac Mats Ljungkvist je rekao da su „na mestu zločina izvršene zaplene i da će one sada biti istražene“.

Ljungkvist, koji je vodio preliminarnu istragu, nije identifikovao zaplenjene dokaze. Ljungkvist je rekao da je dao „instrukcije da se privremeno blokira (područje) i izvrši uviđaj na mestu zločina“.

Sada kada je početna istraga završena, blokada oko gasovoda kod Švedske će biti ukinuta, rekao je on.

Vlade Danske i Švedske ranije su saopštile da sumnjaju da je nekoliko stotina funti eksploziva umešano u izvršenje namernog čina sabotaže. Curenje iz Severnog toka 1 i 2 ispustilo je ogromne količine metana u vazduh.

Prošle nedelje, podmorske eksplozije su pokidale Severni tok 2 i njegov sestrinski gasovod, Severni tok 2, na dve lokacije kod Švedske i dve kod Danske. Cevovodi su izgrađeni za transport ruskog prirodnog gasa u Nemačku.

Danske vlasti su saopštile da su dva curenja metana koja su nadgledali u međunarodnim vodama prestala tokom vikenda. Činilo se da je jedno od curenja informacija o Švedskoj takođe završeno.

Ruski predsednik Vladimir Putin optužio je Zapad za napad na gasovode, što su Sjedinjene Države i njihovi saveznici oštro negirali, ističući da Rusija najviše može da dobije u uništavanju haos na evropskim energetskim tržištima.

Odvojeno, švedska obalska straža je rekla da su „preostale emisije manje-više nepromenjene“ i da se vraća svojim uobičajenim operacijama spasavanja životne sredine.