Sudija iz Arizone u petak je odbila da izda njen nalog kojim je dozvoljeno sprovođenje zakona pre državnosti, po kojem je obezbeđivanje abortusa na čekanju zločinom, rekavši da grupe za prava na abortus koje su od nje tražile da blokira tu naredbu verovatno neće preovladavaju u žalbenom postupku, preneo je Asošijejted pres.
Odluka sudije Višeg suda okruga Pima Kellie Johnson znači da državni pružaoci abortusa neće moći ponovo pokrenuti procedure. Abortusi su zaustavljeni 23. septembra kada je Džonson presudio da se zabrana iz 1973. mora ukinuti kako bi se mogao primeniti zakon iz doba građanskog rata.
Republički državni tužilac Mark Brnovič tražio je nalog za ukidanje zabrane. Advokati iz njegove kancelarije rekli su sudiji da, pošto je odluka Vrhovnog suda SAD od 24. juna rekla da žene nemaju ustavno pravo na abortus, ne postoji pravni razlog da se blokira stari zakon.
Planned Parenthood i njena filijala u Arizoni pozvali su Džonsona da zadrži zabranu izdatu ubrzo nakon što je odlučeno Roe protiv Vejda 1973. Oni su tvrdili da zakoni koje je donelo zakonodavno telo države u narednih 50 godina treba da imaju prednost.
Advokati Planned Parenthood u ponedeljak su zatražili od Džonsonove da stavi na čekanje njenu odluku kako bi dozvolio žalbu.
Pre odluke od prošlog petka koja je dozvoljavala primenu starog zakona, abortusi su bili legalni u Arizoni sve dok fetus nije bio održiv, obično oko 24 nedelje trudnoće. Ali u subotu je stupio na snagu zakon koji je donela državna skupština prošlog proleća o zabrani abortusa sa 15 nedelja.
Guverner Doug Ducei je rekao da zakon ima prednost, ali njegovi advokati nisu pokušali da argumentuju tu poziciju na sudu. Brnovich i neki republikanski poslanici insistiraju da je stari zakon na snazi.
Brittani Fonteno, predsednica i izvršna direktorka Planned Parenthood of Arizona, rekla je da je „ogorčena“ presudom.
„Nedopustivo je da se stanovnici Arizone bude svako jutro dok njihovi izabrani zvaničnici daju oprečne izjave o tome koji su zakoni na snazi ili tvrde da ne znaju, a ipak je sud odbio da pruži bilo kakvu jasnoću ili olakšanje“, rekao je Fonteno.
Neke klinike u Arizoni upućuju pacijente lekarima u Kaliforniji i Novom Meksiku otkako je Džonson ukinuo zabranu starog zakona i bile su spremne da ponovo pokrenu abortuse. Preddržavni zakon predviđa kaznu od dve do pet godina zatvora za lekare ili bilo koga ko pomaže u abortusu. Prošle godine, zakonodavna vlast je ukinula zakon koji dozvoljava optužbe protiv žena koje traže abortus
Ashleigh Feiring, medicinska sestra u kompaniji Camelback Famili Planning u Feniksu, rekla je da će njena kancelarija nastaviti da traži načine za pružanje usluga pacijentima.
„Pokušavamo da smislimo sve što možemo da bismo dobili rupe u zakonu“, rekao je Feiring u petak, dodajući da će ustanova biti spremna da još jednom obezbedi proceduru.
Fejringova je rekla da njena kancelarija nastavlja da se bavi negom nakon pobačaja i pruža pacijentima ultrazvuk kako bi znali koliko nedelja trudnoće mogu biti. To je važno, jer se pilule za abortus mogu koristiti samo u prvih 10-12 nedelja trudnoće.
Fejring je rekao da neki pacijenti mogu da dobiju recept za pilule za abortus od dobavljača u Švedskoj i da ga popune poštom u apoteci u Indiji, ali to traje oko tri nedelje. Zakon Arizone zabranjuje isporuku pilule za abortus putem pošte, a američki provajderi uglavnom neće preuzeti taj rizik.
Otkako je Roe poništen, Arizona i 13 drugih država zabranile su abortuse u bilo kojoj fazi trudnoće. Oko 13.000 ljudi u Arizoni abortira svake godine, prema izveštajima Odeljenja za zdravstvene usluge Arizone.