SAD: Doživotna kazna za maloletnike je neustavna

SAD: Doživotna kazna za maloletnike je neustavna

NAŠVIL – Vrhovni sud Tenesija presudio je u petak da je državni zakon koji nalaže kaznu doživotnog zatvora za maloletne prestupnike ubistava neustavan, rekavši da predstavlja „okrutnu i neuobičajenu kaznu“ i da krši Osmi amandman, preneo je AP.

U opširnom mišljenju na 21 stranici, sudije su proglasile Tenesi „jasnom stranom“ kao jedinom američkom državom koja zahteva da maloletni počinioci ubistava služe više od 50 godina zatvora pre nego što budu razmatrani za uslovni otpust. U većini drugih država ispunjavaju uslove za oslobađanje za manje od 35 godina.

„Ukratko, Tenesi nije u korak sa ostatkom zemlje po težini kazni izrečenih maloletnim prestupnicima ubistava“, napisala je sudija Vrhovnog suda Šeron Li u mišljenju većine od 3-2. „Automatsko izricanje minimalne doživotne kazne od pedeset i jedne godine maloletnom prestupniku bez obzira na starost maloletnika i prateće okolnosti može, za neke maloletnike, uvrediti savremene standarde pristojnosti.

Sudije Džefri Bivins i Rodžer Pejdž su u suprotnom mišljenju tvrdili da državni sudovi ne bi trebalo da donose „široke moralne i socijalne politike” i da odluke o maloletničkim kaznama treba da budu prepuštene zakonodavnoj vlasti.

Tenesi je dugo bio kritikovan zbog neuobičajeno strogih zatvorskih kazni za maloletnike. Više od 100 ljudi osuđeno je na kaznu od 60 godina nakon što su osuđeni kada su bili deca.

Nacionalna pažnja je posebno porasla kada su zagovornici reforme krivičnog pravosuđa počeli da ističu slučaj Sintoje Braun-Long, koja kaže da je bila žrtva seksualne trgovine kada je 2006. osuđena za ubistvo 42-godišnjeg agenta za nekretnine u Nešvilu. Braun-Long je tada imao 16 godina.

Bivši republikanski guverner Bill Haslam odobrio joj je pomilovanje 2019. godine i rekao da je čekanje 51 godine zatvora na ročište za uslovni otpust „prestrogo“.

Prema odluci od petka, sudije sada mogu prilagoditi kazne za mlade ljude osuđene za ubistvo prvog stepena. Sud je takođe ohrabrio državne zakonodavce da razmotre zakon koji bi omogućio više „diskreciono, individualizovano izricanje kazni“.

Međutim, republikanci kontrolišu oba veća i zalagali su se za strožije uslove izricanja kazni. Stručnjaci za reformu pravosuđa tvrde da takve stroge politike protiv kriminala ne smanjuju stopu kriminala.

Portparol državnog tužioca Džonatana Škrmetija, čija je kancelarija branila sada neustavan zakon, nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Odluka suda proizilazi iz slučaja Tišona Bukera, koji je osuđen kao odrasla osoba sa 16 godina za prvostepeno ubistvo G’Metrika Koldvela 2015. godine.

Odluka ne znači da će Bukerova 60-godišnja kazna biti poništena. Umesto toga, on će imati pravo na saslušanje za uslovni otpust negde između 25 i 36 godina od kazne, a njegove godine i druge okolnosti biće dozvoljeno da se uzmu u obzir.