PNOM PEN – Napori suseda Mjanmara da pomognu u obnavljanju mira i normalnosti u sukobima razorenoj naciji jugoistočne Azije ometeni su nedavnim pogubljenjima četvorice političkih aktivista u toj zemlji, rekao je u subotu ministar spoljnih poslova Kambodže, prenosi AP.
Prak Sokhonn, govoreći u svojstvu specijalnog izaslanika u Mjanmaru desetočlane Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN), upozorio je da će dalja pogubljenja primorati regionalnu grupaciju da preispita svoje odnose sa drugim članom Mjanmarom.
Kambodža je trenutni predsedavajući regionalne grupe, a Mjanmar nije dobrodošao da šalje članove svoje vladajuće vojne vlade na sastanke ASEAN-a zbog neuspeha da sarađuje sa planom dogovorenim prošle godine da radi na obnavljanju mira.
Vojni vladari Mjanmara u početku su se složili sa planom, konsenzusom u pet tačaka, ali su od tada uložili malo napora da ga sprovedu. Zemlja je pala u situaciju koju su neki stručnjaci UN-a okarakterisali kao građanski rat.
Prak Sokhonn je govorio na konferenciji za novinare nakon jednonedeljnog sastanka ministara inostranih poslova ASEAN-a u Kambodži. Završno saopštenje sastanka, objavljeno u petak, uključivalo je odeljak u kojem se kritikuje Mjanmar zbog nedostatka napretka u okončanju nasilja tamo, ali sa slabijim jezikom nego što se nekoliko zemalja nadalo.
On je u subotu opisao pogubljenja mjanmarskih disidenata kao „neuspeh“ u njegovim posredničkim naporima i rekao da se devet članica ASEAN-a osim Mjanmara „složilo da vide kako će se stvari razvijati u narednim nedeljama i mesecima“.
On je rekao da „ako bude sprovedeno više pogubljenja, onda će stvari morati da se preispitaju“, što sugeriše da je ASEAN spreman da smanji svoj angažman sa vojnom vladom Mjanmara. ASEAN su kritikovale neke od njegovih članica, kao i druge zemlje jer su učinile premalo da bi izvršile pritisak na Mjanmar da primeni konsenzus u pet tačaka.
Vojska Mjanmara je u februaru prošle godine zbacila izabranu vladu Aung San Su Ći, a zatim je nasilno razbila široke proteste protiv njenih akcija. Nakon što su snage bezbednosti oslobodile smrtonosnu silu protiv mirnih demonstranata, neki protivnici vojne vladavine su se naoružali.
Ministarstvo spoljnih poslova Mjanmara izdalo je saopštenje u petak u kome se navodi da se protivi referenci u zajedničkoj izjavi ASEAN-a na „nedostatak napretka“ u sprovođenju konsenzusa u pet tačaka jer „zanemaruje napore Mjanmara na njegovoj primeni“.
Takođe se navodi da četvorica muškaraca koji su nedavno pogubljeni nisu kažnjeni zato što su bili politički aktivisti, već zato što su „proglašeni krivim za nameštanje, podsticanje, podržavanje, naoružavanje i činjenje terorističkih aktivnosti koje su izazvale ogromne gubitke nevinih života“.
Prak Sokhonn je rekao da je postignut napredak u pružanju humanitarne pomoći Mjanmaru, ali ne i u drugim glavnim tačkama u planu ASEAN-a: zaustavljanju nasilja i otvaranju političkog dijaloga između svih strana u zemlji.
„Jedino što sada vidim je da nastavim da se borim“, rekao je on. „Zašto? Zbog nepoverenja i egzekucije aktivista, bilo legalno ili protivzakonito.”
„A bez ovog poverenja, borba će se nastaviti i politički proces nikada neće početi jer niko neće doći ako se plaši za svoj život“, rekao je on.
Iako su pogubljenja muškaraca bila zakonska stvar o kojoj Mjanmar treba da odluči, rekao je, ona su bila prepreka izgradnji poverenja među zaraćenim snagama Mjanmara.
Takođe je objasnio da je njegov mandat kao specijalnog izaslanika ASEAN-a bio da se angažuje sa svim zainteresovanim stranama, što uključuje organizovanu opoziciju vojnim vladarima Mjanmara.
Opozicione snage u Mjanmaru deluju kao podzemna alternativna administracija, Vlada nacionalnog jedinstva i njeno povezano oružano krilo, Narodne odbrambene snage.
Vojna vlada Mjanmara označila je te grupe kao „teroriste“ i čak je kontakt sa njima proglasila ilegalnim.
„Ako države članice ASEAN-a i spoljni partneri istinski žele da pomognu Mjanmaru u vraćanju normalnosti, ne bi trebalo da podstiču angažovanje sa terorističkim grupama kao što su NUG i PDF i treba da izbegavaju sve akcije koje bi mogle da podstaknu terorizam“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Mjanmara od petka.
Prak Sokhonn je u subotu odbio da kaže da li je bio u kontaktu sa opozicionom grupom, ali je izjavio da je slobodan kao specijalni izaslanik da stupi u kontakt sa bilo kim van Mjanmara.