Zajednički načelnik štabova Južne Koreje rekao je u saopštenju da se lansiranje dogodilo rano u nedelju, ali nije dalo više detalja, uključujući i to koliko daleko je oružje moglo da odleti.
Japanska vlada je takođe saopštila da je Severna Koreja ispalila moguću balističku raketu.
Japanska obalska straža je rekla da je upozorila brodove oko obala zemlje na predmete koji padaju i pozvala ih da se drže podalje.
Lansiranje, šesta runda severnih testova naoružanja u dve nedelje, usledilo je nekoliko sati nakon što su Sjedinjene Države i Južna Koreja završile novu rundu pomorskih vežbi kod istočne obale Korejskog poluostrva. U vežbe je učestvovao američki nosač aviona.
Vojska Severne Koreje upozorila je u subotu da američko preraspoređivanje nosača aviona u blizini Korejskog poluostrva izaziva „znatno veliki negativan uticaj“ na regionalnu bezbednost, pošto je branila svoje nedavne raketne testove kao „pravednu reakciju“ na zastrašujuće vojne vežbe između njenih rivala .
Saopštenje severnokorejskog ministarstva odbrane usledilo je dan nakon što je nosač aviona na nuklearni pogon USS Ronald Regan započeo pomorske vežbe sa južnokorejskim ratnim brodovima. Regan i njegova borbena grupa vratili su se u to područje nakon što je Severna Koreja ranije ove nedelje ispalila moćnu raketu iznad Japana u znak protesta zbog prethodne obuke grupe nosača sa Južnom Korejom.
Severna Koreja smatra američko-južnokorejske vojne vežbe probom invazije i posebno je osetljiva ako takve vežbe uključuju američka strateška sredstva poput nosača aviona. Severna Koreja je tvrdila da je bila prinuđena da nastavi sa programom nuklearnog oružja kako bi se izborila sa nuklearnim pretnjama SAD. Zvaničnici SAD i Južne Koreje su više puta govorili da nemaju nameru da napadnu Sever.
U protekle dve nedelje, Severna Koreja je ispalila 10 balističkih projektila u more u pet lansiranja, što je doprinelo njenom rekordnom tempu testiranja oružja ove godine. Nedavna testiranja naoružanja uključuju raketu sa nuklearnom sposobnošću koja je preletela Japan po prvi put u pet godina i pokazala domet da pogodi američku pacifičku teritoriju Guam i šire.
Ranije ove godine, Severna Koreja je testirala druge nuklearne balističke rakete koje stavljaju kopno SAD i njene saveznike Južnu Koreju i Japan na udaljenosti od udara.
Testiranje Severne Koreje ukazuje na to da njen lider Kim Džong Un nema nameru da nastavi diplomatiju sa SAD i da želi da se fokusira na proširenje svog arsenala oružja. Međutim, neki stručnjaci kažu da bi Kim na kraju imao za cilj da iskoristi svoj napredni nuklearni program kako bi izvukao veće spoljne ustupke, kao što je priznanje Severne Koreje kao legitimne nuklearne države, za koju Kim smatra da je od suštinskog značaja za ukidanje sankcija Ujedinjenih nacija njegovoj zemlji.
Najnovija obuka Reganove grupe nosača sa južnokorejskom mornaricom završava se u subotu.
Južnokorejski zvaničnici su nedavno rekli da je Severna Koreja takođe spremna da testira novu interkontinentalnu balističku raketu na tečno gorivo i balističku raketu lansiranu sa podmornica, uz zadržavanje spremnosti da izvrši svoj prvi podzemni nuklearni test od 2017.