UJEDINjENE NACIJE – Severna Koreja je pojačala represiju nad pravima i slobodama svog naroda, a Savet bezbednosti UN bi trebalo da razmotri upućivanje zemlje Međunarodnom krivičnom sudu za moguće zločine protiv čovečnosti, rekao je generalni sekretar Antonio Gutereš u novom izveštaj objavljen u četvrtak, prenosi AP.
U izveštaju Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija navodi se da nema napretka u obezbeđivanju odgovornosti za kršenja ljudskih prava u ovoj povučenoj severnoazijskoj zemlji i citira prethodno dokumentovane slučajeve koji mogu predstavljati zločine protiv čovečnosti.
Takođe je navedeno da je šefica UN-a za ljudska prava Michelle Bachelet u martu poslala Vijeću za ljudska prava da informacije koje je njena kancelarija dobila „i dalje sugeriraju da postoje razumni razlozi za vjerovanje da su zločini protiv čovječnosti počinjeni… i da bi mogli biti u toku“ u Demokratskom narodu Republika Koreja, zvanični naziv zemlje.
Gutereš je rekao da je „imperativ da međunarodna zajednica odgovori na stanje ljudskih prava“ u DNRK, uključujući podršku odgovornosti „ako se utvrdi da su zločini protiv čovečnosti počinjeni, kako bi se izbegla nekažnjivost“.
„To uključuje i Savet bezbednosti koji deluje samostalno ili na preporuku Generalne skupštine da razmotri prosleđivanje situacije Međunarodnom krivičnom sudu“, rekao je on.
MKS je osnovan da traži odgovornost za najgore zločine na svetu – ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid.
Kancelarija visokog komesara UN-a za ljudska prava, koju je Bačelet vodila do četvrtka kada joj je istekao četvorogodišnji mandat, poslala je notu misiji DNRK u Ženevi 1. jula tražeći komentare na nacrt izveštaja, ali je Gutereš rekao da nije dobio odgovor .
U izveštaju na 18 stranica, koji pokriva period od avgusta 2021. do jula 2022., navodi se da se dalja represija nad ljudskim pravima u DNRK dogodila tokom ograničenja COVID-19, koja su kasnije povećana i uključivala blokade.
Severna Koreja je priznala svoju prvu epidemiju koronavirusa u maju i naknadno prijavila oko 4,8 miliona „slučajeva groznice“ u svojoj populaciji od 26 miliona, ali je samo deo njih identifikovao kao COVID-19. Lider zemlje Kim Džong Un je 10. avgusta proglasio široko osporavanu pobedu nad COVID-19, ali stručnjaci veruju da je Severna Koreja manipulisala otkrivanjem izbijanja kako bi mu pomogla da zadrži apsolutnu kontrolu.
Generalni sekretar Gutereš je rekao da su ograničenja COVID-19 koja su zatvorila granice zemlje i ograničila slobodu kretanja i društvene interakcije unutar zemlje, „omogućila vladi da dalje suzbija protok informacija i ideja među svojim ljudima“.
Ova dešavanja doprinose represivnom političkom i bezbednosnom sistemu u zemlji „koji koristi nadzor, prinudu, strah i kaznu da potisne volju naroda, da ih podeli, seje nepoverenje i guši pojavu bilo kakve kolektivne volje ili autentične, domaće kulture, “ rekao je.
U izvještaju se citira Zakon o osuđivanju reakcionarne misli i kulture donesen 2020. godine, koji navodno kažnjava svakoga ko posjeduje ili distribuira velike količine medijskog materijala iz Južne Koreje doživotnim zatvorom ili čak smrtnom kaznom.
Jedan čovek je navodno pogubljen u javnosti u aprilu 2021. nakon što ga je njegova jedinica za posmatranje u komšiluku posmatrala kako prodaje USB i CD uređaje za skladištenje koji sadrže filmove, muziku i emisije iz Južne Koreje, navodi se u izveštaju.
Zakon takođe inkriminiše druge radnje, uključujući korišćenje slenga i fontova ili slova, iz Južne Koreje, sa kaznama uključujući otpuštanje sa posla i novčane kazne, navodi se u saopštenju.
U izveštaju se navodi da su Severnokorejci koji su uspeli da pobegnu iz zemlje izrazili široko rasprostranjen strah u intervjuima da će biti poslani u politički zatvorski logor zbog izražavanja stavova ili kritikovanja vlade.
Ovo ostaje „najznačajniji primer grubog kršenja prava na slobodu izražavanja u zemlji“. navodi se, dodajući da se veruje da postoji pet takvih logora.
U osnovi široko rasprostranjene i sistematske represije ljudskih prava leži sistem u kome vladajuća Radnička partija Koreje kategoriše sve ljude u jednu od tri klase, na osnovu svoje presude „o njihovoj lojalnosti i pristajanju na njenu centralizovanu vladavinu“, navodi se u izveštaju.
Begunci sa kojima su intervjuisani rekli su da ova klasifikacija, poznata kao songbun, utiče na niz ljudskih prava, uključujući pristup visokom obrazovanju, stanovanju, hrani, zapošljavanju, učešće u javnim poslovima, braku i porodičnom životu i mestu stanovanja, navodi se u saopštenju.
„Prisilni nestanak u političke zatvorske logore nastavlja da predstavlja sistem upravljanja koji potčinjava i kontroliše, a ne predstavlja ljude“, rekao je šef UN-a.