Saveznici imaju za cilj rizično ograničenje ruske cene nafte

Saveznici imaju za cilj rizično ograničenje ruske cene nafte

VAŠINGTON – Američki zvaničnici proslavili su početkom septembra kada su se najviši saveznici složili da podrže hrabar, nikada ranije isproban plan da se ograniči pristup gotovini Vladimira Putina dok on vodi rat protiv Ukrajine, prenosi Asošijejted pres.

Ideja je zvučala dovoljno jednostavno: zemlje bi plaćale samo snižene cene za rusku naftu. To bi Putinu oduzelo novac da nastavi da goni svoj rat u Ukrajini, ali i osiguralo da nafta nastavi da teče iz Rusije i pomoglo da se globalne cene održe na niskim.

Mesec dana kasnije, Grupa sedam, koja predstavlja neke od vodećih svetskih ekonomija, još uvek smišlja kako da izvrši plan — daleko složeniji zadatak nego što se na prvi pogled čini — a rok za učesnike je 5. decembar. brzo se približava.

U međuvremenu, rat se melje. Kremlj mobiliše još 300.000 vojnika da se pridruže invaziji na Ukrajinu, a Putin je anektirao četiri ukrajinska regiona nakon referenduma koje je orkestrirao Kremlj, a koje je Zapad proglasio lažnim.

I dok su SAD i evropske zemlje nametnule na hiljade finansijskih i diplomatskih sankcija Rusiji, uključujući nedavno najavljene kazne, čelnici Trezora kažu da bi ograničenje cene nafte moglo da zanese najefikasniji udarac ruskoj ekonomiji, potkopavajući njen najveći izvor prihoda.

Ponuđen od strane ministarke finansija Janet Iellen, plan ograničenja cena testira granice državnog upravljanja i kapitalizma. Jelen je stekla reputaciju predsedavajuće Federalnih rezervi koja je pomogla da se SAD usmere u najdužu ekspanziju u njihovoj istoriji. Sada ona pokušava da iskoristi globalna energetska tržišta kao steg da zaustavi rat i spreči da cene nafte rastu ove zime.

Iellen i njen tim u Trezoru lobiraju kod svojih međunarodnih kolega o ograničenju cijena najmanje od maja. SAD su već blokirale uvoz ruske nafte, koji je u početku bio mali.

„Ovo je potpuno nov način korišćenja finansijskih mera protiv globalnog nasilnika“, rekla je Elizabet Rozenberg, šef odeljenja za finansiranje terorizma i finansijske zločine u Ministarstvu finansija na nedavnom saslušanju u Kongresu.

„Koalicija za ograničenje cena zahteva koordinaciju bez presedana sa međunarodnim partnerima, kao i blisko partnerstvo sa globalnom pomorskom industrijom, kao i izuzetnu odlučnost u suočavanju sa neprijateljskim ruskom bukom i pretnjama, uključujući rizik da Rusija može da pokuša da uzvrati“, rekao je Rozenberg.

Rizici ovog novog oblika ekonomskog ratovanja su ogromni za globalno snabdevanje naftom. Ako ne uspe ili Rusija uzvrati zaustavljanjem izvoza nafte, onda bi cene energenata širom sveta mogle naglo da porastu. Američki potrošači mogli bi da osete posledice još jednog skoka cena benzina.

„Nemam kristalnu kuglu. Ne znam tačno šta će Rusija uraditi ovde. Postoji mnogo različitih opcija“, rekao je Ben Haris, pomoćnik ministra finansija za ekonomsku politiku, tokom nedavne prezentacije Brukings instituta. On je dodao: „Ograničenje cene pruža priliku za malo otpuštanja i nadu da će ove ruske buradi naći tržište, ali po sniženoj ceni.

Rok za određivanje cene za sniženu naftu 5. decembra dolazi neposredno pre šireg evropskog embarga na rusku sirovu naftu na kraju godine i potpune zabrane osiguranja transporta koja je osmišljena da spreči da ruska nafta stigne do neevropskih kupaca. Zabrana embarga i osiguranja mogla bi da eliminiše do 4 miliona barela dnevno iz svetske dnevne zalihe nafte, što je gubitak od otprilike 4%.

Trezor se nada da će se najpre aktivirati gornja granica cena i omogućiti da deo te nafte nastavi da teče preko izuzetaka od embarga i zabrane osiguranja, iako po cenama nižim od tržišnih.

Dok zvaničnici Trezora i vodeći ekonomisti izražavaju uverenje da će plan uspeti — i da već funkcioniše — neki analitičari za naftu su oprezni u pokušajima da ga sprovedu pre zime, u globalnoj ekonomiji koja je već pogođena šokovima ponude i Evropi koja se suočava sa brzo rastućom inflacijom .

Nepoznatih je, kažu, previše.

„Za mene je glavni faktor ono što Rusi rade, jer su Rusi jasno stavili do znanja da ne žele da se poigravaju sa ograničenjima cena“, rekla je Helima Kroft, globalna šefica robne strategije u RBC Capital Markets.

„Trebalo bi da se barem pripremimo“, rekla je, „da bi mogli da zadrže naftu.

Ed Morse, šef istraživanja robe u Citi Grupi, nedavno je rekao na Institutu Brukings: „To je eksperiment koji nikada nije urađen u svetskoj istoriji. Mislim da je loša procena da se ovo uradi u ovom trenutku.“

Nafta je glavni stub finansijskih prihoda Kremlja i do sada je održavala rusku ekonomiju u ratu uprkos izvoznim zabranama, sankcijama i zamrzavanju sredstava centralne banke koje je počelo februarskom invazijom.

Pre rata, Rusija je izvozila oko 5 miliona barela nafte dnevno kao jedan od najvećih svetskih izvoznika nafte. Ta cifra – koja čini oko 9% svetskog izvoza sirove nafte – uglavnom je ostala nepromenjena uprkos svim sankcijama.

Rusija je obećala da će preduzeti uzvratne mere kako bi ublažila uticaj gornje granice cena. Prošle nedelje, Komersant, ruski poslovni list, izvestio je da Kremlj razmatra prikupljanje 50 milijardi dolara dodatnih prihoda od poreza na izvezenu energiju, kao odgovor na plan.

Analitičari se nadaju da Rusi blefiraju. Dojče banka je nedavno dala „malu verovatnoću“ da Rusija zaustavi svoj izvoz i smanjila prognozu cene sirove nafte za 10%. Nemačka banka je, između ostalih faktora, citirala najavu američkog Trezora da bi Indija mogla imati fleksibilnost da kupuje od dobavljača koji nisu iz EU ako se ne pridruži koaliciji za ograničenje cena.

I dok se pretpostavlja da Kina i Indija neće biti deo zvanične koalicije o ograničenju cena, niže cene koje ove zemlje plaćaju Rusiji bi pomogle u postizanju cilja koalicije, kažu zvaničnici Ministarstva finansija, dobijanje više nafte na tržištu uz manje prihoda za Kremlja. Rusija već sklapa dugoročne ugovore kako bi ograničila gubitak potencijalnih prihoda od nafte.

Raul LeBlanc, potpredsednik za energetiku u S&P Global Commoditi Insights, rekao je na neki način da popusti koje Rusija već daje zemljama pokazuju da bi ograničenje cena moglo da funkcioniše.

LeBlanc je rekao da bi potpuni gubitak ruske nafte na globalnom tržištu „bio katastrofalan po svetsku ekonomiju“ i da bi gubici najviše pogodili Latinsku Ameriku i veći deo Južne Azije.

Mnoge evropske zemlje već vide velike uticaje rata na njihove ekonomije bez ograničenja cena. Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj prošle nedelje je saopštila da će globalna ekonomija izgubiti 2,8 biliona dolara proizvodnje 2023. godine zbog rata.

Što se tiče drugih energetskih pitanja, ministri energetike Evropske unije u petak su nametnuli porez na neočekivane profite kompanija za fosilna goriva, ali nisu mogli da se dogovore oko gornje granice cene prirodnog gasa.

Trezor se snalazi u nizu škakljivih pitanja dok radi na sprovođenju plana ograničenja cene nafte. Među njima: utvrđivanje veličine popusta koji bi G-7 i drugi nametnuli na rusku naftu, kako bi gornja granica bila u interakciji sa nadolazećim embargom i zabranom osiguranja, kako će kompanije voditi svoje poslovanje dok pokušavaju da izbegnu sankcije i kako da spreči Putina da zaobiđe bilo kakvu kapu.

Ben Kejhil, viši saradnik u Centru za strateške i međunarodne studije, rekao je da veruje da je ograničenje cena „bolje od statusa kvo” – očekivanog evropskog embarga na naftu i zabrane pomorskog osiguranja. Ali, dodaje Kejhil, to će stvoriti složenosti na tržištu koje bi mogle povećati troškove poslovanja.

„To je velika kocka“, rekao je.