Delegacija Sjedinjenih Država na visokom nivou pozvala je Meksiko da učestvuje u naporima da se proizvodnja poluprovodnika prebaci iz Azije u Severnu Ameriku i proširi proizvodnja električnih vozila, prenosi Asošijejted pres.
Sekretar za spoljne poslove Meksika Marselo Ebrard rekao je da je američki državni sekretar Antoni Blinken razgovarao sa predsednikom Andresom Manuelom Lopezom Obradorom o nedavno usvojenom zakonu koji će obezbediti 28 milijardi dolara podsticaja za proizvodnju poluprovodnika, 10 milijardi dolara za novu proizvodnju čipova i 11 milijardi dolara za istraživanje i razvoj.
Lopez Obrador je sa svoje strane objasnio svoj plan da severnu pograničnu državu Sonora učini liderom u proizvodnji litijuma, električnih vozila i solarne energije, rekao je Ebrard. Litijum je ključna komponenta baterija za električna vozila. Predsednik je prošlog meseca rekao da je o toj ideji već razgovarao sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom.
Delegacija SAD boravila je u Meksiku na novoj rundi ekonomskog dijaloga na visokom nivou. Američku stranu predstavljali su Blinken, sekretar za trgovinu Gina Raimondo, zamenik američkog trgovinskog predstavnika Džejmi Vajt i Huan Gonzalez, viši direktor Saveta za nacionalnu bezbednost za zapadnu hemisferu.
Dijalog, koji je pokrenuo tadašnji potpredsednik Džo Bajden 2013. godine, nastavljen je prošle godine u Vašingtonu nakon što je prekinut tokom Trampove administracije.
Globalna nestašica poluprovodnika uticala je na proizvodnju automobila, aparata za domaćinstvo i druge robe, podstičući visoku inflaciju. Bajden se u petak pojavio na budućem mestu velike Intelove fabrike u Ohaju.
Prošlog meseca, Lopez Obrador je rekao da je vlada stvorila državnu litijumsku kompaniju koja će biti zadužena za istraživanje i vađenje minerala. Meksiko je nacionalizovao proizvodnju litijuma u maju.
Upitan o tekućim trgovinskim sporovima između SAD i Meksika u energetskom sektoru, Ebrard je rekao da postoji poseban proces za rešavanje tih nesuglasica i da to nije tačka dnevnog reda ovih sastanaka.
Uoči razgovora, pomoćnik sekretara za pitanja zapadne hemisfere Brajan Nikols, koji takođe prisustvuje, rekao je da je jedan od prioriteta razgovora promovisanje razvoja u južnom Meksiku i Centralnoj Americi.
Susreti američkih graničnih agenata sa migrantima iz zemalja Severnog trougla — Salvadora, Hondurasa i Gvatemale — ove godine su bili niži nego prošle, uprkos tome što su ukupan broj susreta na granici ove godine bio veći, prema podacima američke carine i granične zaštite . Susreti sa meksičkim migrantima takođe su veći tokom većeg dela prošle godine.
Meksiko je nedavno izbegao direktne sukobe sa migrantima koji se kreću preko njegove teritorije, umesto toga redovno im nudi privremene dokumente kako bi ublažio pritisak na svojoj južnoj granici.
Lopez Obrador se nedavno našao na udaru nekih međunarodnih i domaćih organizacija zbog prebacivanja nedavno stvorene Nacionalne garde u Ministarstvo odbrane. Na mnogo načina, vojska je već upravljala tim snagama — i popunjavala njihove redove — ali je stvorena kao civilna snaga. Lopez Obrador kritikovao je u ponedeljak UN i Organizaciju američkih država što su izrazili zabrinutost zbog tog poteza.
Meksiko nastavlja da se bori sa visokim stopama nasilja. Specijalni izvestilac Ujedinjenih nacija za ljudska prava interno raseljenih lica je u petak na kraju posete Meksiku rekao da je nasilje u vezi sa narko kartelima u Meksiku glavna sila koja izaziva interna raseljenja. Ona je pozvala vladu da napravi zvanični registar raseljenih, ali je rekla da podaci prikupljeni od nevladinih organizacija pokazuju da ih ima oko 400.000.
Pregovori su usledili samo nekoliko dana pre nego što Meksiko proslavi svoj dan nezavisnosti, na koji je Lopez Obrador pozvao ličnosti poput ćerke revolucionarnog vođe Ernesta „Če“ Gevare i oca osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža.
Na dnevnoj konferenciji za novinare Lopeza Obradora u ponedeljak, predsednik je rekao da planira da podnese predlog UN sa ciljem da se okonča ruski rat u Ukrajini. Lopez Obrador, koji se nije pridružio drugim zemljama uvođenjem ekonomskih sankcija Rusiji, predložio je stvaranje komisije za posredovanje koju bi činili papa Franja, generalni sekretar UN i indijski premijer, a koja bi otvorila pregovore između predsednika Rusije i Ukrajine.