Bajden se odvojeno sastao sa japanskim premijerom Fumiom Kišidom i južnokorejskim predsednikom Jun Suk Jelom pre nego što su sva trojica zajedno seli na marginama samita Istočne Azije u Kambodži.
Američki predsednik je počeo izražavanjem saučešća zbog porasta publike tokom proslava Noći veštica u Seulu u kojima je poginulo više od 150 ljudi, rekavši da su SAD tugovale zbog Južne Koreje. Sastanak je bio u velikoj meri fokusiran na nedavne eskalacije severnokorejskog lidera Kim Džong Una, iako je Bajden rekao da će trojica lidera takođe razgovarati o jačanju lanaca snabdevanja i očuvanju mira preko Tajvanskog moreuza, dok se nadovezuju na podršku zemalja Ukrajine suočenoj sa ruskom agresijom. .
Bajden je takođe planirao da zatraži pomoć od Kišide i Juna o upravljanju asertivnim držanjem Kine u regionu Pacifika uoči njegovog susreta licem u lice sa predsednikom Si Đinpingom.
„Mi se suočavamo sa stvarnim izazovima, ali naše zemlje su usklađenije nego ikad, spremnije da se suoče sa tim izazovima nego ikad“, rekao je Bajden. „Tako da se radujem produbljivanju veza između naše tri zemlje.
I Ioon i Kishida razgovarali su o tekućim prikazima agresije od strane Severne Koreje, koja je ispalila desetine projektila poslednjih nedelja. Lansiranja uključuju interkontinentalnu balističku raketu pre 10 dana koja je izazvala uzbunu za evakuaciju u severnom Japanu, i pošto saveznici upozoravaju na opasnost da izolovana zemlja izvede svoj sedmi nuklearni test u narednim nedeljama.
Osvrćući se na porast mase koji se dogodio u naselju Itaevon u Seulu, Ioon je preko prevodioca rekao: „U vreme kada Južnokorejci tuguju u dubokoj tuzi, Severna Koreja je nastavila sa takvim provokacijama koje otkrivaju istinitost režima Kim Džong Una sklonosti“.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je novinarima u subotu da će Bajden iskoristiti sastanke da ojača zajednički odgovor tri zemlje na opasnosti koje predstavlja Severna Koreja, zvanično poznata kao Demokratska Narodna Republika Koreja.
„Ono što bismo zaista voleli da vidimo je poboljšana trilateralna bezbednosna saradnja gde se sve tri zemlje okupljaju“, rekao je on. „To je potpuno tačno u odnosu na DNRK zbog zajedničke pretnje i izazova sa kojima se svi suočavamo, ali je takođe tačno, šire, o našoj sposobnosti da radimo zajedno na unapređenju sveukupnog mira i stabilnosti u regionu.
Tenzije na Korejskom poluostrvu su naglo porasle poslednjih meseci dok Sever nastavlja sa demonstracijama naoružanja, a SAD i Južna Koreja pokrenule pojačane zajedničke vežbe odbrane. Ranije ovog meseca, južnokorejska vojska je saopštila da su dva bombardera B-1B obučavana sa četiri američka borbena aviona F-16 i četiri južnokorejska aviona F-35 tokom poslednjeg dana zajedničkih vežbi vazduhoplovnih snaga „Oluja opreza“. To je bio prvi put od decembra 2017. da su bombarderi raspoređeni na Korejskom poluostrvu. U vežbi je učestvovalo ukupno oko 240 ratnih aviona, uključujući napredne borbene avione F-35 iz obe zemlje.
Severna Koreja je odgovorila sopstvenim demonstracijom sile, leteći velikim brojem ratnih aviona unutar svoje teritorije.
Bajdenova administracija je saopštila da je više puta slala zahteve za pregovore sa Severnom Korejom bez preduslova za ograničavanje njenog nuklearnog programa i programa balističkih projektila, ali da vlada Kim Džong Una nije odgovorila.
Bajden je rekao da planira da izvrši pritisak na Sija da iskoristi jedinstveni uticaj Kine nad Severnom Korejom kako bi smanjio svoje agresivno ponašanje, kao deo onoga što se očekuje da će biti širokog sastanka između lidera na marginama okupljanja Grupe 20 na Baliju, Indonesia.
Kina „ima interes da igra konstruktivnu ulogu u obuzdavanju najgorih tendencija Severne Koreje“, rekao je Saliven u subotu. „Da li će to da učine ili ne, to je, naravno, na njima.
Bajden je u nedelju rekao novinarima da je „uvek imao direktne razgovore“ sa Sijem i da je to sprečilo bilo koga od njih da „pogrešne procene“ svojih namera. Njihov sastanak dolazi nedeljama nakon što je Si učvrstio svoj nadzor nad kineskim političkim sistemom završetkom kongresa Partije zajednice u Pekingu koji mu je doneo treći mandat lidera koji krši norme.
„Njegove okolnosti su se promenile, da kažem očigledno, kod kuće“, rekao je Bajden o Siju. Bajden je tvrdio da i njegovi imaju, rekavši da nakon što su demokrate zadržale kontrolu nad Senatom na izborima na sredini mandata, „znam da dolazim jači“.
Sastanak u ponedeljak biće prvi lični sastanak lidera otkako je Bajden izabran. Američki zvaničnici su u prošlosti izražavali frustraciju što se pokazalo da kineski zvaničnici na nižem nivou nisu u stanju ili ne žele da govore u ime Sija, i nadaju se da će samit licem u lice omogućiti napredak u oblastima od zajedničkog interesa — i, što je još važnije, zajedničko razumevanje ograničenja jedni drugih.
„Ja ga dobro poznajem, on poznaje mene“, rekao je Bajden. „Samo moramo da shvatimo gde su crvene linije i šta su najvažnije stvari za svakog od nas, u naredne dve godine.
Kao predsednik, Bajden je u više navrata stavljao Kinu na odgovornost zbog kršenja ljudskih prava protiv naroda Ujgura i drugih etničkih manjina, napada Pekinga na demokratske aktiviste u Hong Kongu, prinudne trgovinske prakse, vojnih provokacija protiv Tajvana koji vlada na vlasti i razlika oko ruskog krivičnog gonjenja njegovih rat protiv Ukrajine.
Sijeva vlada je kritikovala stav Bajdenove administracije prema Tajvanu – koji Peking na kraju želi da se ujedini sa komunističkim kopnom – kao podrivanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kine. Kineski predsednik je takođe sugerisao da Vašington želi da uguši rastući uticaj Pekinga dok pokušava da pretekne SAD kao najveću svetsku ekonomiju.
Bajden je nakratko razgovarao i sa australijskim premijerom Entonijem Albanezeom, koji je tražio da se sastane sa Sijem ove nedelje u nastojanju da ublaži kineske sankcije njegovoj zemlji