Rusija želi da filipinska vlada ispoštuje potpisani ugovor o kupovini 16 vojnih teških helikoptera, koji je administracija bivšeg predsednika Rodriga Dutertea otkazala zbog straha od mogućih sankcija SAD, prenosi AP.
Ambasador Moskve u Manili Marat Pavlov rekao je novinarima u sredu uveče da filipinska vlada nije zvanično obavestila Rusiju o svojoj odluci da poništi sporazum i da ruska kompanija nastavlja sa proizvodnjom helikoptera Mi-17 nakon što su Filipini izvršili početnu uplatu.
Filipinski piloti, koji bi upravljali helikopterima, prošli su rusku obuku, rekao je on.
Ruski proizvođač aviona je bio spreman da isporuči jedan od helikoptera u junu, „ali, nažalost, vaša vlada to nije prihvatila“, rekao je ambasador.
„Spremni smo da ispunimo sve svoje obaveze kao pouzdan partner filipinske strane u oblasti tehničke vojne saradnje i smatramo da će to učiniti i Filipini“, rekao je Pavlov.
Filipinska vlada, koju sada predvodi predsednik Ferdinand Markos Mlađi, nije odmah komentarisala, ali je Ministarstvo za nacionalnu odbranu saopštilo da će nakon donošenja odluke o raskidu ugovora o ruskom helikopteru, biti sazvan vladin komitet koji će rešiti problem detalje i rad na povratu neutvrđenog iznosa koji je filipinska vlada platila ruskoj kompaniji. Rusi mogu da se žale, ali ima malo prostora za filipinsku vladu da preispita, rekao je zvaničnik odbrane.
„Znam da u svakom ugovoru treba navesti kako bi to moglo da se reši u slučaju da jedna od strana želi da raskine“, rekao je Pavlov i izrazio nadu da bi to pitanje moglo da se reši pod novom administracijom Markosa Mlađeg, koja je već sada. proglasila samostalnu spoljnu politiku.
Bivši ministar odbrane Filipina Delfin Lorenzana i ambasador u Vašingtonu Hoze Manuel Romualdez prvi su potvrdili odluku vlade da raskine ugovor o kupovini ruskih helikoptera u intervjuima za Asošiejted pres u julu.
Odluka o otkazivanju ugovora, koju je Duterte odobrio, doneta je usred zabrinutosti zbog mogućih zapadnih sankcija, koje bi mogle uključivati ograničenja koja bi usporila bankovne transfere ogromnog prihoda koje filipinski radnici šalju kući iz SAD i drugih zapadnih zemalja, između ostalih mogućih problema, prema Romualdezu.
Jedan od članova Duterteovog kabineta, sekretar za finansije Soni Domingez, upozorio je tada Dutertea da zapadne zemlje mogu uskratiti pomoć koja bi mogla pomoći Filipinima da se izbore i oporave od izbijanja koronavirusa, izjavila su za AP dva filipinska zvaničnika pod uslovom da ostanu anonimni jer nemaju ovlašćenja da raspravljati o tom pitanju javno.
Romualdez je rekao da Vašington nije vršio pritisak na Filipine da odustanu od 12,7 milijardi pezosa (215 miliona dolara) sporazuma sa Rusima.
Ali nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru, zemlje koje kupuju rusku odbrambenu opremu mogle bi se suočiti sa zapadnim sankcijama, rekao je on.
„Mislim da je bilo veoma mudro da predsednik Duterte odobri otkazivanje tog ugovora jer nam to može uštedeti mnogo nevolja“, rekao je Romualdez stranim dopisnicima u Manili u avgustu.
Ponuda SAD za prodaju Boeing CH-47 Chinooks, o kojoj su prošle godine razgovarali Lorenzana i njegov američki kolega Lojd Ostin, mogla bi se razmotriti kao zamena za ruski helikopterski sporazum, rekao je Romualdez.
Prema ugovoru o ukidanju helikoptera, koji je potpisan u novembru, prva serija višenamenskih helikoptera bi bila predviđena za isporuku ruskog Sovtechnoekporta za oko dve godine. Osim 16 helikoptera, jednu jedinicu je trebalo besplatno dati Filipinima, rekli su zvaničnici odbrane.
Helikopteri ruske proizvodnje mogli su da se koriste za borbe, operacije traganja i spasavanja i medicinske evakuacije u arhipelagu jugoistočne Azije, koji je često pogođen tajfunima i drugim prirodnim katastrofama, rekli su filipinski zvaničnici.
Filipini su u martu glasali „za“ za rezoluciju Generalne skupštine UN koja je zahtevala hitan prekid napada Moskve na Ukrajinu i povlačenje svih ruskih trupa.
Duterte je izrazio zabrinutost zbog globalnog uticaja ruske invazije, ali to nije lično osudio dok je još bio predsednik. Dok je bio na vlasti, negovao je bliske veze sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, koga je svojevremeno nazvao svojim „idolom“, i kineskim liderom Si Đinpingom, dok je često kritikovao bezbednosnu politiku SAD.
Filipini su ugovorni saveznik Vašingtona, koji je uveo teške sankcije Moskvi sa ciljem da izvrši pritisak na nju da se povuče iz Ukrajine.