Rekordno curenje metana iz oštećenih cevovoda

Rekordno curenje metana iz oštećenih cevovoda

KOPENHAGEN – Curenje gasovoda Severni tok koji je upumpavao ogromne količine metana u Baltičko more i atmosferu moglo bi da ispusti čak pet puta više moćnog staklenika nego što je ispušteno u katastrofi u kanjonu Aliso, najveće poznato ispuštanje metana na kopnu u istoriji SAD . To je takođe ekvivalent jednoj trećini ukupne godišnje emisije gasova staklene bašte u Danskoj, upozorio je u sredu danski zvaničnik.

„Onaj ko je ovo naredio treba da bude gonjen za ratne zločine i da ide u zatvor“, rekao je Rob Džekson, klimatolog sa Univerziteta Stanford. Dva naučnika su pogledala zvanične procene najgoreg scenarija koje je dala danska vlada — 778 miliona kubnih metara gasa — za Asošijeted pres. Izračunali su da bi to bilo ekvivalentno otprilike pola miliona metričkih tona metana. Katastrofa u kanjonu Aliso oslobodila je 90-100.000 metričkih tona.

Endrju Bakster, hemijski inženjer koji je ranije radio u industriji nafte i gasa na moru, a sada je u ekološkoj grupi EDF, smatrao je da je danska procena verovatno previsoka. Imao je konzervativniju procenu. Ali to je i dalje bila više nego dvostruka katastrofa kanjona Aliso.

„To je jedna stvar koja je u skladu sa ovim procenama“, rekao je, „to je katastrofalno za klimu.“

Kristofer Botzau, šef danske agencije za energetiku, rekao je da emisije iz tri curenja na podvodnim gasovodima Severni tok 1 i 2 odgovaraju približno 32% godišnje danske emisije ugljen-dioksida. Danske emisije u 2020. bile su približno 45 miliona tona CO2.

Sumnja se da je sabotaža izazvala curenje, a seizmolozi su u utorak rekli da su eksplozije zatresle Baltičko more pre nego što su otkrivene. Neki evropski zvaničnici i energetski stručnjaci kažu da je Rusija verovatno kriva jer ima direktne koristi od viših cena energije i ekonomske zabrinutosti širom Evrope. Ali drugi su upozorili da se ne upire prstom dok istražitelji ne budu u stanju da utvrde šta se dogodilo.

Metan viđen na površini okeana bio je pokazatelj „snažnog uzlaznog toka“, kaže Pol Balkomb, član inženjerskog fakulteta na odseku za hemijsko inženjerstvo na Imperijal koledžu u Londonu.

Gubitak pritiska u cevi verovatno je značio da je velika količina gasa već izgubljena, rekao je on. Uticaj curenja gasa i dalje dolazi u fokus, rekao je Balkomb, ali će verovatno biti značajan.

„To bi zaista imalo veoma veliki uticaj na životnu sredinu i klimu, čak i ako bi oslobodilo delić ovoga“, rekao je on.

Metan je glavni faktor koji doprinosi klimatskim promenama, odgovoran za značajan deo klimatskih poremećaja koje ljudi već doživljavaju. To je zato što je 82,5 puta jači od ugljen-dioksida u apsorbovanju sunčeve toplote i zagrevanju Zemlje.

Botcauv je na konferenciji za novinare rekao da agencija očekuje da gas izađe iz cevi koje vode od Rusije do Nemačke do nedelje.

„Verujemo da je do sada pola gasa isteklo iz jedne od dve cevi“, rekao je Botcauv. „Govorimo o ogromnom izlivanju nekoliko miliona kubnih metara gasa.

U saopštenju danske agencije dodaje se da je njen proračun zasnovan na informacijama operatera Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG o sadržaju prirodnog gasa u tri gasovoda koji cure.

Do incidenata dolazi dok se EU bori da zadrži kapak na rastućim cenama gasa i struje.

„Sve dok ima gasa, opasno je biti tamo“, rekao je Botcauv, odbivši da kaže kada će stručnjaci moći da siđu i vide cevi, za koje je rekao da su napravljene od čelika debljine 12 centimetara (5 inča). obložen betonom. Leže na morskom dnu između 70 i 90 metara (230 stopa i 295 stopa) duboko.

Sva curenja su bila u međunarodnim vodama. Dva su bila unutar danske ekskluzivne ekonomske zone, dok je treća u švedskom ekvivalentu.