Kamala Haris posetiće DMZ posle severnokorejskih raketnih testova

Kamala Haris posetiće DMZ posle severnokorejskih raketnih testova

PJENGTEK – Potpredsednica SAD Kamala Haris završava svoje četvorodnevno putovanje u Aziju zaustavljanjem u snažno utvrđenoj demilitarizovanoj zoni (DMZ) koja deli Korejsko poluostrvo dok pokušava da pokaže posvećenost SAD bezbednosti svojih azijskih saveznika, prenosi Asošijejted pres.

Poseta u četvrtak dolazi nakon najnovijih raketnih lansiranja Severne Koreje i usred strahovanja da bi mogla da izvrši nuklearni test. Poseta DMZ-u postala je nešto poput rituala za američke lidere koji se nadaju da će pokazati svoju rešenost da se čvrsto suprotstave agresiji.

Severna Koreja je u sredu ispalila dve balističke rakete kratkog dometa, dok je Haris bila u Japanu, a ispalila je jednu pre nego što je u nedelju napustila Vašington. Lansiranja doprinose rekordnom nivou testiranja raketa ove godine.

Haris je putovala u Seul nakon tri dana u Tokiju, gde je osudila severnokorejski „program nezakonitog naoružanja” tokom govora o američkom razaraču u pomorskoj bazi. Bila je u Tokiju kako bi prisustvovala državnoj sahrani bivšeg japanskog premijera Šinza Abea.

U Vašingtonu, sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer rekla je da najnoviji raketni testovi neće odvratiti Harisa od DMZ-a i da je želela da pokaže američku „čvrstu posvećenost” regionalnoj bezbednosti.

„Kao što znate, Severna Koreja ima istoriju da radi ove vrste testova“, rekla je Žan-Pjer, nazvavši to „nije neuobičajeno“.

Pre nego što se zaustavio u DMZ, Haris je trebalo da se sastane sa predsednikom Južne Koreje Ioon Suk Ieolom, koji je preuzeo dužnost u maju. Uprkos bliskom savezu između Sjedinjenih Država i Južne Koreje, odnos je nedavno obeležen tenzijama.

Novi zakon koji je potpisao predsednik Džo Bajden sprečava da električni automobili proizvedeni izvan Severne Amerike budu kvalifikovani za subvencije američke vlade, podrivajući konkurentnost proizvođača automobila kao što je Hjundai sa sedištem u Seulu.

Južnokorejci su reagovali sa osećajem izdaje, a Haris je priznala spor u razgovoru sa premijerom zemlje Hanom Duk-suom u utorak u Tokiju.

„Oni su se obavezali da će nastaviti da se konsultuju kako se zakon primenjuje“, saopštila je Bela kuća o sastanku.

Tokom Harisine posete Južnoj Koreji moglo bi biti više tenzija oko rodnih pitanja. Haris, prva žena koja je bila potpredsednica SAD, planirala je da održi okrugli sto sa ženama liderima o pitanjima rodne ravnopravnosti. Ioon se suočio sa kritikama zbog nedostatka zastupljenosti žena u njegovoj vladi.

Međutim, kao i u Japanu, pitanja regionalne bezbednosti će verovatno dominirati poslednjeg dana Harisinog putovanja.

Severnokorejski nuklearni test mogao bi da dođe nakon što Kina održi svoju konvenciju Komunističke partije 16. oktobra, ali pre nego što Sjedinjene Države održe svoje međuizbore 8. novembra, kažu južnokorejski zakonodavci koji su prisustvovali brifingu Nacionalne obaveštajne službe iza zatvorenih vrata.

Špijunska agencija je ponovila svoju raniju procenu, koju dele i američke obaveštajne službe, da je Severna Koreja obnovila podzemni tunel u svom postrojenju za nuklearna ispitivanja u okviru svojih priprema.

Severna Koreja je iskoristila ruski rat protiv Ukrajine da ubrza razvoj svog naoružanja. Testirala je desetine oružja, uključujući svoje prve rakete dugog dometa od 2017. godine, koristeći podele u Savetu bezbednosti UN, gde su Moskva i Peking blokirali pokušaje Vašingtona da pooštri sankcije Pjongjangu.

Testiranja raketa su bila isprekidana stalnim pretnjama nuklearnim sukobom. Parlament Pjongjanga je takođe odobrio preventivnu upotrebu nuklearnog oružja u širokom spektru scenarija u kojima je njegovo rukovodstvo ugroženo.

Južna Koreja i Sjedinjene Države su ove godine nastavile velike kombinovane vojne vežbe koje su bile smanjene ili suspendovane za vreme predsednika Donalda Trampa kako bi podržale njegovu na kraju besplodnu nuklearnu diplomatiju sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom.

Visoki zvaničnici SAD i Južne Koreje sastali su se ovog meseca u Vašingtonu kako bi razgovarali o poboljšanju strategija odvraćanja saveznika, ali su neki stručnjaci rekli da sastanak nije doneo ništa novo i da su otkrili nedostatak ideja o tome kako se nositi sa pretnjom koja se razvija od Severa.

Neki Južnokorejci su izrazili interesovanje za preraspoređivanje američkog taktičkog nuklearnog oružja nakon njihovog uklanjanja iz Južne Koreje 1990-ih, pa čak i da ta zemlja nastavi sa sopstvenim programom nuklearnog oružja.

Ioon je tokom konferencije za novinare u avgustu rekao da njegova vlada nema planove da se bavi sopstvenim sredstvima odvraćanja i pozvao Severnu Koreju da se vrati nuklearnoj diplomatiji, koja je eksplodirala 2019. godine zbog neslaganja oko razmene oslobađanja sankcija Severu predvođenih SAD. i korake za isključenje Severa.