Vlasti istražuju motive naoružanog čoveka za koga kažu da je pokušao da probije kancelariju FBI-ja u Sinsinatiju, pobegao i umro nekoliko sati kasnije u seoskom sukobu sa organima za sprovođenje zakona, a slučaj se odvija u trenutku kada FBI upozorava agente da preuzmu dodatne mere predostrožnosti usred povećanih pretnji na društvenim mrežama zaposlenima i objektima.
Zvaničnici su upozorili na porast pretnji federalnim agentima u danima nakon pretresa imanja Mar-a-Lago bivšeg predsednika Donalda Trampa na Floridi.
U slučaju Sinsinatija, zvaničnici su rekli da je muškarac pokušao da probije zonu za pregled posetilaca u kancelariji FBI-ja u četvrtak ujutro i pobegao kada su se agenti suočili sa njim. Kasnije ga je primetio državni vojnik duž Interstate 71 i ispalio hice dok ga je vojnik jurio, rekao je poručnik Nejtan Denis, portparol patrole na autoputevima države Ohajo.
Osumnjičeni je na kraju izašao iz svog automobila na seoskom putu, razmenio vatru sa policijom i povređen je, rekao je Denis. Niko drugi nije povređen.
Pokušaji pregovora su propali, a policija je bezuspešno pokušala da upotrebi neodređenu „manje smrtonosnu taktiku“, ali je osumnjičeni upucan kada je podigao pištolj prema policajcima, rekao je Denis. Muškarac je preminuo na licu mesta.
Denis je rekao da u četvrtak ne može da komentariše da li je osumnjičeni nešto rekao policajcima tokom sukoba.
Veruje se da je čovek bio u Vašingtonu u danima koji su prethodili pobuni 6. januara 2021. i da je možda bio prisutan u Kapitolu na dan napada, navodi zvaničnik za sprovođenje zakona upućen u ovo pitanje. Zvaničnik nije mogao javno da govori o detaljima istrage i govorio je pod uslovom da ostane anoniman.
Osumnjičeni je identifikovan kao Riki Šifer (42), prema službeniku za sprovođenje zakona. On nije optužen ni za kakve zločine u vezi sa napadom 6. januara, rekao je zvaničnik. Federalni istražitelji ispituju da li je Šifer možda imao veze sa ekstremističkim grupama krajnje desnice, uključujući Proud Boys, rekao je zvaničnik.
Poslednjih dana rastu pretnje agentima i kancelarijama FBI širom zemlje nakon što su federalni agenti izvršili nalog za pretres u Mar-a-Lagu. Na Gab, društvenoj mreži popularnoj među belim rasistima i antisemitima, korisnici su upozorili da se pripremaju za oružanu revoluciju.
Federalni zvaničnici su takođe pratili niz drugih ćaskanja o Gab-u i drugim platformama koje su pretile nasiljem protiv federalnih agenata. Direktor FBI Kristofer Rej osudio je pretnje dok je posetio drugu kancelariju FBI u Nebraski u sredu.
„Nasilje protiv organa za sprovođenje zakona nije rešenje, bez obzira na koga ste uznemireni“, rekao je Rej u sredu u Omahi.
FBI je u sredu takođe upozorio svoje agente da izbegavaju potencijalne demonstrante i da obezbede da njihove bezbednosne ključeve kartice „ne budu vidljive van prostora FBI“, navodeći povećanje pretnji na društvenim medijima osoblju i objektima biroa.
U upozorenju se nije izričito pominjala ovonedeljna pretraga Mar-a-Laga, ali se pretnje na mreži pripisuju „nedavnim medijskim izveštajima o istražnim aktivnostima FBI-ja“.