ŠARM EL ŠEIK – Obilne kiše i poplave koje su preplavile Nigeriju, Niger, Čad i okolni region između juna i oktobra ove godine su 80 puta verovatnije zbog klimatskih promena, pokazala je brza analiza međunarodnih stručnjaka za klimatske atribucije.
Analiza koju je u sredu objavila organizacija World Weather Attribution koristila je recenzirane metode i otkrila je da klimatske promene u velikoj meri stoje iza obilnih kiša koje su usmrtile preko 800 ljudi, a još gore će doći jer globalne prosečne temperature nastavljaju da rastu, piše Asošijeted pres.
„U narednim godinama ćemo videti veoma intenzivne kiše u regionu“, upozorila je klimatolog Friderike Oto sa Imperijal koledža u Londonu, koja je vodila studiju.
Razorne poplave, neke od najgorih viđenih poslednjih decenija, takođe su raselile 1,5 miliona ljudi širom regiona, ostavile hiljade povređenih i oštetile ogromna područja kako gradskog tako i ruralnog zemljišta, što je izazvalo pozive na bolju pripremu uoči budućih događaja.
„Lekcije koje smo naučili iz poplava zahtevaju konkretnije politike za razmatranje budućih dešavanja“, rekao je Čeik Kejn iz Klimatskog centra Crvenog krsta, pozivajući vlasti u regionu „da povećaju nivo pripremljenosti“.
Naučnici su izvršili poređenja klimatskih podataka iz prošlih i sadašnjih vremenskih informacija fokusirajući se na jezero Čad i donji sliv reke Niger kako bi utvrdili uticaj temperature zagrevanja na poplave. Otkrili su da je kišna sezona u regionu bila 20% vlažnija od normalne zbog klimatskih promena i da događaj ovog intenziteta sada ima jednu od deset šansi da se dogodi svake godine.
Istraživači su takođe analizirali uticaj klimatskih promena na suše 2021. koje su smanjile proizvodnju useva u centralnom Sahelu i doprinele tekućoj krizi sa hranom, ali nisu bili u mogućnosti da donesu bilo kakve zaključke zbog nedostatka pouzdanih podataka meteorološke stanice.
Naučnici su pozvali na veća ulaganja u meteorološke stanice u regionu kako bi informisali svoj rad u budućnosti i pomogli zajednicama da se pripreme za ekstremne vremenske prilike.
„Africi su potrebni resursi za stvaranje sistema ranog upozorenja i izgradnju infrastrukture i gradova otpornih na klimu“, rekao je filantrop Mo Ibrahim za Asošijeted pres.
U Šarm el Šeiku, gde je u toku dvonedeljna klimatska konferencija UN-a poznata kao COP27, aktivisti iz delte Nigera pozvali su na okončanje fosilnih goriva koja su odgovorna za klimatske promene.
„Istraživanje nafte u velikoj meri doprinosi klimatskim krizama, među kojima su i teške poplave u Nigeriji u oktobru“, rekao je nigerijski aktivista Laki Abeng. „Zato smo došli na COP, da pojačamo svoje glasove, za ceo globalni jug o emiterima fosilnih goriva.