Kalifornija je rodno mesto modernog pokreta za zaštitu životne sredine koji je decenijama imao tešku vezu sa nuklearnom energijom, koja ne proizvodi zagađenje ugljenikom poput fosilnih goriva, ali ostavlja za sobom otpad koji može ostati opasno radioaktivan vekovima.
Sada su se ekolozi našli u sukobu sa nekim koga obično vide kao saveznika, demokratskim guvernerom Gavinom Njusomom, zagovornikom zelene energije koji je podržao sporazum iz 2016. kojim se poziva na zatvaranje nuklearne elektrane Diablo Canion do 2025., ali je sada vodeći glas koji treba razmotriti duži radni vek.
Njusom se često pominje kao mogući predsednički kandidat i advokat grupe za zastupanje potrošača koja rutinski osporava operatera fabrike Pacific Gas & Electric u slučajevima kada veruje da su „nacionalne političke ambicije“ u igri.
Napor da se Diablo Canion nastavi „očigledno dolazi iz kancelarije guvernera“, rekao je Metju Fridman iz Mreže za reformu komunalnih preduzeća. Nevsom „ima svestan da problemi sa pouzdanošću električnog sistema mogu postati politička odgovornost i odlučan je da preduzme sve moguće radnje kako bi izbegao svaku mogućnost da se svetla ugase u Kaliforniji.
Njusom svakako želi da izbegne ponavljanje avgusta 2020. godine, kada je rekordni toplotni talas izazvao porast potrošnje energije za klimatizaciju koji je preopteretio električnu mrežu. Bile su dve uzastopne noći stalnih nestanka struje koje su uticale na stotine hiljada rezidencijalnih i poslovnih korisnika.
U saopštenju, direktorka za komunikacije Nevsom-a Erin Mellon nije se pozabavila pitanjem politike, ali je rekla da je guverner fokusiran na održavanje pouzdane energije za domaćinstva i preduzeća, dok ubrzava napore države da ispuni svoje agresivne ciljeve za smanjenje zagađenja ugljenikom. On nastavlja da podržava zatvaranje Diablo kanjona „dugoročno“.
Debata o elektrani dolazi kada nuklearna industrija koja se dugo borila vidi klimatske promene kao razlog za optimizam. Predsednik Džo Bajden je prihvatio proizvodnju nuklearne energije kao deo svoje strategije da prepolovi emisije gasova staklene bašte do 2030. godine, u poređenju sa nivoima iz 2005. godine.
Nuklearna energija obezbeđuje otprilike jednu petinu električne energije u zemlji, iako je proizvodnja proizvedena u industriji opala od 2010. Spasavanje postrojenja u Kaliforniji koja je prihvatljiva za zelenu energiju imalo bi simboličnu težinu, ali se čini da je prozor za nagli preokret uski.
Izvršna direktorka PG&E Patricia “Patti” Poppe rekla je investitorima u pozivu prošlog mjeseca da će državni zakon morati biti usvojen do septembra kako bi se PG&E otvorio put da preokrene kurs. Ona je rekla da se kompanija suočila sa „stvarnim osećajem hitnosti“ jer će biti potrebni drugi koraci da bi se elektrana održala u radu, uključujući naručivanje više reaktorskog goriva i rezervoara za skladištenje istrošenog goriva koje ostaje visoko radioaktivno.
Produženje radnog veka fabrike „nije laka opcija“, rekao je Poppe. „Izdavanje dozvola i ponovno licenciranje objekta je složeno i zato postoji mnogo prepreka koje treba prevazići.
Fabrika na obali na pola puta između Los Anđelesa i San Franciska proizvodi 9% električne energije za skoro 40 miliona stanovnika Kalifornije. Država je ranije izdvojila do 75 miliona dolara za produženje rada starijih elektrana koje bi trebalo da budu zatvorene, ali još nije jasno da li će poreski obveznici možda pokrivati deo računa – i, ako da, koliko – da bi Diablo nastavio da radi.
Administracija Nevsom-a se zalagala za proširenje čiste energije, jer država ima za cilj da smanji emisije za 40% ispod nivoa iz 1990. do 2030. Kalifornija je 2021. instalirala više kapaciteta za čistu energiju nego bilo koje druge godine u istoriji države, kažu zvaničnici administracije, ali oni upozoravaju da je pouzdanost i dalje pod znakom pitanja kako temperature rastu usred klimatskih promena.
Za Diablo Canion, pitanje je da li administracija Nevsom-a, u dogovoru sa PG&E u vlasništvu investitora, može pronaći način da poništi sporazum o zatvaranju iz 2016. sa kojim su se složili ekolozi, sindikati radnika u fabrici i komunalno preduzeće. Odluku o zatvaranju fabrike takođe su podržali kalifornijski komunalni regulatori, zakonodavna vlast i tadašnji demokratski guverner Džeri Braun.
Radnici elektrane sada podržavaju da se reaktori ostave otvorenim tokom dužeg rada, dok su se antinuklearni aktivisti i ekolozi ponovo pridružili bitci za koju su mislili da je rešena pre šest godina.
„Ima smisla samo držati Diablo otvorenim“, rekao je Mark D. Džozef, advokat Koalicije zaposlenih u kalifornijskim komunalnim preduzećima, koja zastupa radnike u fabrici. „Ne postoji niko ko želi da se poveća emisija ugljenika u Kaliforniji.
Kritičari postavljaju pitanje da li je izvodljivo – ili čak legalno – da komunalno preduzeće prekrši sporazum.
„Ne znam kako da ga odmotam i mislim da ne treba da se poništava“, rekao je Ralf Kavana iz Saveta za odbranu prirodnih resursa, jedne od grupa koje su pregovarale i potpisale pakt.
Prijatelji Zemlje, još jedan potpisnik sporazuma, usprotivili bi se svakom nastojanju da se produži radni raspon reaktora. „Nijedan od uslova se nije promenio da bi se povukao taj sporazum“, rekao je predsednik grupe Erih Pica.
Takođe postoji zabrinutost za bezbednost postrojenja za starenje. Izgradnja u Diablo kanjonu počela je 1960-ih i kritičari kažu da bi potencijalno podrhtavanje od obližnjih zemljotresnih raseda koje nije bilo prepoznato kada je projekat prvi put odobren — jedan obližnji kvar otkriven tek 2008. godine — može oštetiti opremu i osloboditi radijaciju.
Ukidanje sporazuma dovelo bi „veliki broj ljudi u veliki, veliki rizik. To je ono što je ovde u pitanju“, rekao je Danijel Hirš, penzionisani direktor programa za ekološku i nuklearnu politiku na Univerzitetu Kalifornije, Santa Kruz, i dugogodišnji kritičar bezbednosti nuklearnih elektrana.
PG&E, koja je dugo govorila da je elektrana seizmički bezbedna, nije rekla mnogo o tome da li će nastojati da produži rad posle 2025. Procenjuje tu mogućnost dok nastavlja da planira zatvaranje i demontažu fabrike „osim ako te akcije ne budu zamenjene nove državne politike“, rekla je portparol PG&E Suzanne Hosn u saopštenju.
PG&E razmatra da se prijavi za udeo od 6 milijardi dolara u federalnom finansiranju koje je Bajdenova administracija uspostavila za spasavanje nuklearnih elektrana u opasnosti od zatvaranja. Komunalno preduzeće je najavilo ovaj potez nakon što je Njusom sugerisao da bi duži radni period pomogao državi da se izbori sa potencijalnim budućim nestašicama struje.
Odeljenje za energetiku je nedavno preinačilo pravila na zahtev administracije Nevsom-a što bi moglo otvoriti put za prijavu iz Diablo Caniona. Ali neki ekolozi postavljaju pitanje da li su te izmene u suprotnosti sa saveznim zakonom koji je obezbedio sredstva.
Kao deo sporazuma o zatvaranju, država je PG&E odobrila kratkoročni zakup za potopljene strukture za unos i ispuštanje okeanske vode do 2025. godine, koji bi takođe morao da se produži da bi postrojenje nastavilo da radi.
Faktori navedeni u ugovoru o zakupu odražavaju jezik u završnom paktu, uključujući to da kompanija neće tražiti produženu operativnu licencu i da se očekivalo da će PG&E iskoristiti taj period do 2025. godine da razvije portfelj obnovljivih izvora energije bez gasova staklene bašte i efikasnosti kako bi zamenio Diablo Canion. snaga.
PG&E je u saopštenju naveo da je do danas ispunio svoje zahteve za zamenu napajanja.
Odluka PG&E da zatvori Diablo Canion došla je u vreme brzih promena u energetskom pejzažu.
Pošto demokratska Kalifornija daje prednost obnovljivim izvorima energije kako bi zadovoljila buduću potražnju za električnom energijom, kompanija je predvidela da će se smanjiti potreba za strujom iz velikih postrojenja kao što je Diablo Canion nakon 2025. Postojao je čak i rizik od prevelike proizvodnje energije.
Umesto previše struje, državni zvaničnici su upozorili na moguće nestašice struje ovog leta, jer klima koja zagreva stvara veću potražnju za strujom, šumski požari ponekad spaljuju dalekovode, a dugotrajna suša je smanjila hidroenergiju. Novi carinski spor — koji uključuje proizvode sastavljene u Maleziji, Tajlandu, Vijetnamu i Kambodži koristeći delove i komponente iz Kine — odložio je projekte solarne energije i skladištenja, kažu zvaničnici administracije.
Međutim, ekolozi tvrde da nuklearna elektrana – koja kontinuirano proizvodi velike količine energije – nije rešenje za popunjavanje povremenih praznina, kao što je kada solarni pad nakon zalaska sunca.
Pouzdana struja „nije problem 24 sata dnevno“, rekao je Cavanagh iz NRDC-a. „Poslednja stvar koju želite da rešite takav problem je ogromna mašina koja mora da radi 24/7 da bi bila ekonomična.”