Mulin iz Oklahome mogao bi biti prvi domorodac u Senatu od 2005

Mulin iz Oklahome mogao bi biti prvi domorodac u Senatu od 2005

Republikanac iz Oklahome iz SAD Markvejn Malin, državljanin nacije Čiroki, postao bi prvi Indijanac u američkom Senatu u skoro 20 godina ako bude izabran u utorak.

U neobičnom preokretu ovog izbornog ciklusa, oba mesta u američkom Senatu Oklahome biće na glasanju. Američki senator Džim Inhof uzdrmao je državnu političku scenu objavom ove godine da planira da se povuče pre nego što mu se mandat završi.

U trci za Inhofeovo mesto, Mulin (45) se suočava sa bivšom demokratskom predstavnicom SAD Kendrom Hornom (46), advokatom Oklahoma Sitija koja je 2018. zbacila predsednika republičke stranke sa dva mandata sa mesta koje je četiri decenije bilo u rukama republikanaca.

Ali osvajanje mesta u Kongresu u sve raznovrsnijem i progresivnijem gradu razlikuje se od pobede na državnoj trci u Oklahomi, gde registrovani republikanci sada čine više od 50% registrovanih birača, u poređenju sa manje od 30% kod demokrata. Većina anketa pokazuje da je Mulin udobno pobedio Horna, Libertarijanca Roberta Marfija i nezavisnog Reja Vudsa.

Ako bude izabran, Mulin bi bio prvi Indijanac u američkom Senatu otkako je bivši demokratski senator SAD Ben Najthors Kembel iz Kolorada napustio Senat 2005. godine, prema evidenciji američkog Senata.

U drugoj trci za američki Senat Oklahome, aktuelni republikanac Džejms Lenkford (54) suočava se sa izazovom političke novajlije Medison Horn (32), profesionalca u industriji sajber bezbednosti koji nije u srodstvu sa Kendrom Horn, zajedno sa Libertarijancem Kenetom Blevinsom i nezavisnim Majklom Dilejnijem.

Lenkford, koji se suočio sa određenim kritikama zbog pokušaja da odloži potvrdu pobede predsednika Džoa Bajdena na izborima 2020. godine, suočio se sa žestokim primarnim izazovom pastora iz Tulse koji je kritikovao Lenkforda jer nije u potpunosti prihvatio laž da su izbori ukradeni od bivšeg predsednika Donalda Trampa.