MUNSTER, Nemačka – Vrhunske diplomate iz najvećih svetskih industrijalizovanih demokratija boriće se sa implikacijama ruskog rata u Ukrajini, rastućeg ekonomskog uticaja Kine i cilja na odnos Tajvana i Irana prema antivladinim demonstrantima kada otvore dvodnevne pregovore u Nemačka ove nedelje, preneo je Asošijeted pres.
Na sastanku u gradu Minsteru na zapadu Nemačke, ministri spoljnih poslova Grupe sedam zemalja — Britanije, Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana i Sjedinjenih Država — će razmotriti situaciju u Ukrajini skoro godinu dana nakon što su se prvi put udružili. da upozori Rusiju na „masovne posledice“ ako nastavi sa planovima za invaziju na bivšu sovjetsku republiku za koje su neki verovali da su u to vreme bili preuveličani.
Otkako je to upozorenje isporučeno — dva meseca pre nego što je invazija zapravo pokrenuta — zemlje G-7 su uglavnom ispunile svoj zavet da će kazniti Rusiju, iako sankcije nisu učinile malo da odvrate Moskvu, koja je umesto toga eskalirala svoje napade usmerene na civilnu infrastrukturu , poslao još vojnika, tvrdio da je anektirao oblasti Ukrajine i podigao mogućnost upotrebe taktičkog nuklearnog oružja.
Jedna kriza koja se nazirala na koju su ministri očekivali da će se pozabaviti na sastanku izbjegnuta je u srijedu kada se Rusija složila da obnovi ratni sporazum koji je omogućio ukrajinskom žitu i drugim proizvodima da stignu na svjetska tržišta.
Ali, ostaju i drugi zabrinjavajući aspekti situacije u Ukrajini, uključujući snabdevanje energijom, ruske tvrdnje da se Ukrajina sprema da upotrebi takozvanu „prljavu bombu“ i sugestije da bi mogla da odgovori nuklearnim oružjem.
Viši Bajdenovi američki zvaničnici koji putuju sa Blinkenom rekli su da očekuju da će razgovori u četvrtak i petak u gradskoj većnici u Minsteru — za koji lokalni zvaničnici kažu da je poslednji put korišćen za međunarodni diplomatski događaj 1648. godine, kada je potpisan Vestfalski sporazum kojim je okončan 30-godišnji rat — ponovo potvrđeni G-7 „usklađenost i doslednost“ o Ukrajini i niz drugih pitanja.
To uključuje zajedničke pristupe Kini, koja je stala na stranu Rusije oko Ukrajine, istovremeno nastojeći da poveća ulaganja u kritičnu i osetljivu infrastrukturu na Zapadu, i Iranu, koji je, pored brutalnog obračuna sa demonstrantima, optužen da snabdeva Rusiju naoružanim bespilotnim letelicama. a moguće i drugo oružje za upotrebu u Ukrajini.
Održavajući to jedinstvo, G-7 je morala da preživi brojne velike promene otkako su ministri spoljnih poslova postavili svoj oštar predratni ultimatum Kremlju prošlog decembra u Liverpulu u Engleskoj: Britanija je na svom trećem mestu premijera, postoji nova desnica- krilne vlade u Italiji, odnosi između Nemačke i Francuske su narušeni i kontrola američkog Kongresa će se možda promeniti sa potencijalnim implikacijama na politiku Ukrajine.
Diskusije G-7 će se baviti držanjem bloka na okupu suočenim sa sukobom u Ukrajini, koji je pogoršao globalnu nestašicu hrane i energije dok se glad nazire u delovima Afrike i približava zima u Evropi. Evropa sada razmišlja da krene dalje sa ograničavanjem cena na uvoz ruske energije u cilju daljeg gušenja prihoda Rusije, u čemu bi neka nada mogla pomoći da se Kremlj ubedi da prekine borbe i uključi se u diplomatiju.
„Mislim da postoji mnogo zajedničkih pozicija i solidarnosti unutar Evrope, unutar Sjedinjenih Država, u smislu potrebe da se podrže herojski napori Ukrajine da se suprotstavi ovoj invaziji Rusije“, rekao je Hauard Solomon, visoki zvaničnik u Biro za evropske poslove Stejt departmenta.
O Kini, koja je razočarala Zapad stavljajući se na stranu Rusije oko Ukrajine, američki zvaničnici su rekli da će G-7 nastojati da dalje usaglasi svoju politiku u vezi sa kineskim investicijama u njihovim zemljama, kao i da se upozori na antagonističke poteze koje bi Peking mogao da preduzme protiv Tajvana .
Nemački kancelar Olaf Šolc uskoro će posetiti Peking — prvi evropski lider koji je krenuo na ovo putovanje od početka rata u Ukrajini — pošto su kineska ulaganja u veliki projekat luke u Nemačkoj izazvala zabrinutost u Vašingtonu i drugim prestonicama da bi Kina mogla da dobije kontrolni interes u kritičnu infrastrukturu u srcu savezničke zemlje.
Američki zvaničnici su rekli da su zadovoljni što je ugovor izmenjen kako bi se kineski udeo u luci u Hamburgu smanjio na manjinski položaj, ali su rekli da je važno da sve nacije pažljivo pogledaju predložene kineske investicije i potencijalne bezbednosne pretnje koje bi mogle da donesu. Šolc je obećao da će iskoristiti svoje putovanje kako bi opravdao kinesku umerenost i pomoć u smirivanju situacije sa Ukrajinom i Tajvanom.
„Izgleda da postoji rastuće jedinstvo u pogledu pozicija i pristupa“ o Kini, rekao je Solomon.