MEKSIKO SITI – Meksičke vlasti uhapsile su generala i još dva pripadnika vojske zbog navodne povezanosti sa nestankom 43 studenta u južnom Meksiku 2014. godine, saopštila je vlada u četvrta, piše Asošijejted pres.
Pomoćnik sekretara za javnu bezbednost Rikardo Mehia rekao je da je među uhapšenima i komandant vojne baze u Iguali Gerero u septembru 2014. godine, kada su oteti studenti radikalnog učiteljskog koledža. Mehia je rekao da se uskoro očekuje četvrto hapšenje.
Mehija nije naveo imena uhapšenih, ali je komandant baze Iguala u to vreme bio Hose Rodrigez Peres, tada pukovnik. Jedva godinu dana nakon nestanka studenata i sa porodicama nestalih studenata koje već izazivaju sumnje o vojnoj umešanosti i zahtevaju pristup bazi, Rodrigez je unapređen u brigadnog generala.
Prošlog meseca, vladina komisija za istinu koja ponovo istražuje slučaj objavila je izveštaj u kome je Rodrigez naveo da je navodno odgovoran za nestanak šestoro učenika.
Podsekretar unutrašnjih poslova Alehandro Encinas, koji je predvodio komisiju, rekao je prošlog meseca da je šestoro nestalih studenata navodno držano u životu danima u skladištu, a zatim je predato Rodrigezu koji je naredio da ih ubiju.
U izveštaju su nestanci nazvani „državnim zločinom“, naglašavajući da su vlasti pomno pratile studente sa učiteljskog koledža u Ajotzinapi od trenutka kada su napustili svoj kampus do njihove otmice od strane lokalne policije u gradu Iguala te noći. Jedan vojnik koji se infiltrirao u školu bio je među otetim učenicima, a Encinas je tvrdio da vojska nije sledila sopstvene protokole i pokušala da ga spase.
„Postoje i informacije potkrepljene hitnim telefonskim pozivima 089 gde je navodno šest od 43 nestala učenika nekoliko dana držano i živi u, kako oni zovu, starom magacinu i odatle predati pukovniku“, rekao je Encinas. „Navodno je šestoro studenata bilo živo čak četiri dana nakon događaja i ubijeni su i nestali po naređenju pukovnika, navodno tadašnjeg pukovnika Hosea Rodrigeza Peresa.“
Brojne vladine i nezavisne istrage nisu uspele da dođu do jednog zaključnog narativa o tome šta se dogodilo sa 43 studenta, ali izgleda da je lokalna policija te noći izvukla studente iz nekoliko autobusa u Iguali i predala ih narko-bandi. Motiv ostaje nejasan. Njihova tela nikada nisu pronađena, iako su fragmenti spaljene kosti upareni sa trojicom učenika.
Uloga vojske u nestanku studenata dugo je bila izvor napetosti između porodica i vlade. Od početka su se postavljala pitanja o saznanjima vojske o tome šta se dogodilo io njenoj mogućoj umešanosti. Roditelji učenika su godinama tražili da im se dozvoli da pretresu vojnu bazu u Iguali. Tek 2019. godine dobili su pristup zajedno sa Encinasom i Komisijom za istinu.
Ubrzo nakon izveštaja komisije za istinu, Tužilaštvo je objavilo 83 naloga za hapšenje, 20 za pripadnike vojske. Tada su savezni agenti uhapsili Hesus Muriljo Karam, koji je u to vreme bio državni tužilac.
Sumnje su rasle u nedeljama od objavljivanja naloga za hapšenje jer nije bilo najavljenih hapšenja. Administracija predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradora takođe je uspostavila bližu javnu vezu sa vojskom nego bilo koja u poslednje vreme.
Predsednik se zalagao za prebacivanje novostvorene Nacionalne garde pod punu vojnu vlast, a njegovi saveznici u Kongresu pokušavaju da produže vreme vojsci da nastavi sa policijskom ulogom na ulicama do 2028.
Mehija je u četvrtak takođe odbacio svaku sugestiju da će Hose Luis Abarka, koji je u to vreme bio gradonačelnik Iguale, biti pušten iz zatvora nakon što ga je sudija oslobodio odgovornosti za otmicu studenta na osnovu nedostatka dokaza. Čak i bez teške optužbe za otmicu, Abarka se i dalje suočava sa drugim optužbama za organizovani kriminal i pranje novca, a Mehia je rekao da će najnovija odluka sudije biti osporena. Sudija je na sličan način oprostio 19 drugih, uključujući čoveka koji je u to vreme bio policajac Iguale.
Centar za ljudska prava Migela Agustina i druge nevladine organizacije koje su podržale porodice studenata rekli su u zajedničkom saopštenju od četvrtka da vlada do sada nije obavestila porodice o slučaju protiv Rodrigeza niti optužbama sa kojima će se suočiti.
Rekli su da bi, ako Rodrigezovo krivično gonjenje napredovalo u vezi sa „čvrstim dokazima“, to moglo biti veoma relevantno za pozivanje vojske na odgovornost. U saopštenju se navodi da postoji „obilje“ dokaza o dosluhu vojnika iz baze Iguala sa organizovanim kriminalom.
Organizacije su takođe pozvale vlasti da se žale na odluku sudije kojom se Abarka i drugi oslobađaju. Rekli su da je presuda rezultat lošeg rada Kancelarije državnog tužioca koja je prvobitno podigla optužbe, uključujući široku upotrebu mučenja zbog čega je veliki deo dokaza isključen.