„Ne možemo dozvoliti da Rusija vojno pobedi u ratu“, rekao je Makron u govoru francuskim ambasadorima u Jelisejskoj predsedničkoj palati.
On je postavio cilj da omogući Ukrajini da ili vojno pobedi ili da bude stavljena u jaku poziciju za postizanje „mira koji se pregovara“.
„Moramo se pripremiti za dug rat“, rekao je Makron, dodajući da bi to uključivalo eskalaciju tenzija oko ukrajinskih nuklearnih elektrana.
Makron je rekao da Francuska snažno podržava misiju Međunarodne agencije za atomsku energiju koja je stigla u četvrtak u elektranu u Zaporožju da proceni njenu bezbednost. Francuski predsednik je predložio da će pozvati svog ruskog kolegu Vladimira Putina nakon završetka misije IAEA.
Makron je obećao da će „nastaviti da razgovara“ sa Rusijom uprkos kritikama nekih zemalja, posebno u istočnoj Evropi, koje brane tvrdolinijski stav prema Moskvi. „Moramo učiniti sve da omogućimo pregovorima mir“ kada Rusija i Ukrajina budu spremne da sednu za razgovore, rekao je on.
„Ne smemo dozvoliti da se Evropa podeli” oko rata u Ukrajini i njegovih posledica, rekao je Makron, dodajući da se EU ne sme svrstavati u red „ratnih huškača” ili dozvoliti zemljama iz istočne Evrope da same deluju u podršci Kijevu.
U skoro dvočasovnom govoru koji je trebalo da iznese ciljeve francuske diplomatije u narednoj godini, Makron je pohvalio stavove koje je nemački kancelar Olaf Šolc izneo ranije ove nedelje u Pragu kao „potpuno u skladu“ sa njegovim sopstvenim molbom za jače, nezavisnija i suverenija Evropa.
Makron je pozvao Evropu da „brani” svoje slobode i vrednosti i da se „bori” za njih.
On je takođe pozvao francuske diplomate da se agresivnije suprotstave dezinformacijama, lažnim vestima i propagandi koje se šire na društvenim mrežama.
Pariz treba da koristi neke komunikacione alate da „razbije rusko, kinesko ili tursko pripovedanje“ i da bude u stanju da „kaže kada je Francuska pogrešno napadnuta, da kaže šta je Francuska zaista uradila“, rekao je on.