Kremlj upozorava SAD na „provokativne“ poteze prema Kini

Kremlj upozorava SAD na „provokativne“ poteze prema Kini

Kremlj je ponudio snažnu podršku Kini usred tenzija oko Tajvana, upozoravajući Sjedinjene Države na bilo kakve „provokativne“ poteze koji bi mogli da pogoršaju situaciju.

Kineski predsednik Si Đinping upozorio je da se ne meša u odnose Kine sa Tajvanom tokom telefonskog razgovora u četvrtak sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom,

U razgovoru sa novinarima, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Rusija čvrsto podržava suverenitet i teritorijalni integritet Kine.

„Smatramo da nijedna druga zemlja nema pravo da dovodi (to) u sumnju ili preduzima bilo kakve provokativne korake“, rekao je Peskov.

On je upozorio SAD na „destruktivne“ poteze, dodajući da bi „takvo ponašanje na međunarodnoj areni moglo samo da pogorša tenzije jer je svet već preopterećen regionalnim i globalnim problemima“.

Ova oštra izjava odražava bliske veze između Moskve i Pekinga, koje su postale jače otkako je Rusija poslala svoje trupe u Ukrajinu 24. februara. Kina je odbila da kritikuje rusku akciju, okrivljujući SAD i NATO za provociranje Moskve, i kritikovala je uvedene sankcije. na Moskvu.

Kineska vlada nije dala nikakve naznake da su Si i Bajden razgovarali o mogućim planovima predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi da poseti Tajvan, za koji vladajuća Komunistička partija kaže da nema pravo da vodi spoljne odnose. Ali Si je odbacio „mešanje spoljnih sila“ koje bi moglo da podstakne Tajvan da pokuša da svoju decenijama staru de fakto nezavisnost učini trajnom.

„Odlučno čuvanje nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kine je čvrsta volja više od 1,4 milijarde Kineza“, rekao je u petak portparol ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan. „Oni koji se igraju vatrom od nje će propasti.”

Oštar jezik Sija, koji obično pokušava da izgleda kao iznad političkih sporova i daje blage pozitivne javne komentare, sugeriše da kineski lideri mogu da veruju da Vašington nije razumeo ozbiljnost prethodnih upozorenja o Tajvanu.

Tajvan i Kina su se podelili 1949. nakon građanskog rata koji je završen pobedom komunista na kopnu. Oni nemaju zvanične odnose, ali su povezani milijardama dolara trgovine i investicija. Obe strane kažu da su jedna zemlja, ali se ne slažu oko toga koja vlada ima pravo na nacionalno vođstvo.