Kirgistan otkazao ruske vojne vežbe na svojoj zemlji

Kirgistan otkazao ruske vojne vežbe na svojoj zemlji

Centralnoazijska država Kirgistan u nedelju je jednostrano otkazala zajedničke vojne vežbe između šest zemalja koje čine Organizaciju ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), koju predvodi Rusija, manje od dan pre nego što je trebalo da počnu na njenoj teritoriji.

Ministarstvo odbrane Kirgizije nije preciziralo razlog za otkazivanje komandno-štabnih vežbi „Neuništivo bratstvo-2022“, koje su od ponedeljka do petka trebalo da se održe na vetrovitom istočnom visoravni zemlje.

Prema ranijim izveštajima, u vežbe je trebalo da učestvuje vojno osoblje iz članica ODKB Rusije, Jermenije, Belorusije, Kazahstana, Kirgizije i Tadžikistana, i da se usredsrede na obezbeđivanje prekida vatre. Pozvani su i posmatrači iz još pet država, uključujući Srbiju, Siriju i Uzbekistan.

Potez Biškeka je najnoviji pokazatelj da tenzije možda tinjaju unutar alijanse, formirane početkom 1990-ih nakon raspada Sovjetskog Saveza. Prošlog meseca, Jermenija je preskočila dvonedeljnu vežbu koju je kolektiv održao u Kazahstanu, nakon što je kritikovao blok jer nije otvoreno stao na njegovu stranu nakon što su u septembru izbile velike borbe na njenoj granici sa Azerbejdžanom koji nije član.

Rusija i druge zemlje ODKB su efektivno odbile zahtev Jerevana za vojnu pomoć, izdat nekoliko sati nakon početka neprijateljstava, i ograničile svoj odgovor na slanje misija za utvrđivanje činjenica na granicu. Jermenske vlasti optužile su azerbejdžansku vladu u Bakuu da koristi tešku artiljeriju i borbene bespilotne letelice za napad na položaje jermenske vojske.

Uprkos svojim očiglednim ambicijama da obezbedi pandan NATO-u, ODKB se povremeno bori da definiše svoju tačnu svrhu. Neuspeh da se angažuje u brojnim bezbednosnim krizama među svojim članovima tokom godina naterao je analitičare da dovode u pitanje njegovu održivost.

Prošlog proleća, blok je ravnodušno posmatrao kako su dve članice, Kirgistan i Tadžikistan, bile uključene u krvavi granični spor.

Umesto toga, fokus ODKB je intenzivnije usmeren na povećanje spremnosti za potencijalno prelivanje iz Avganistana, koji deli dugu granicu sa Tadžikistanom. Od prošlog meseca, Rusija je imala oko 5.000 vojnika stacioniranih u toj zemlji, u odnosu na 7.000 u januaru, pošto je Kremlj smanjio svoje vojno prisustvo da bi popunio svoje redove u Ukrajini usred osmomesečnog rata.