Kina šalje studente u karantin

Kina šalje studente u karantin

Skoro 500 studenata na glavnom kineskom koledžu za medijske novinare poslato je u karantenski centar nakon što je nekoliko slučajeva COVID-19 otkriveno u njihovom domu, prenosi AP.

488 studenata sa Univerziteta komunikacija Kine, zajedno sa 19 nastavnika i pet asistenata, prebačeni su autobusom u petak uveče.

Stavljanje u karantin svakoga za koga se smatra da je bio u kontaktu sa nekim ko je bio pozitivan na virus bio je stub kineske politike „nulte-COVID“. Karantinski centri uključuju terenske bolnice, kao i preuređene stadione i izložbene centre koji su kritikovani zbog prenaseljenosti, loših sanitarnih uslova i pokvarene hrane.

Od prošle nedelje, oko 65 miliona kineskih stanovnika bilo je pod izolacijom, uprkos tome što je u nedelju prijavljeno samo 1.248 novih slučajeva prenosa u zemlji. Većina njih je bila asimptomatska.

Karantina su izazvala proteste na mreži i sukobe sa zdravstvenim radnicima i policijom, a nanela su veliki danak privredi, utičući na globalne lance snabdevanja elektronikom i drugim proizvodima. Višenedeljno zatvaranje u najvećem kineskom gradu Šangaju tokom leta izazvalo je egzodus radnika migranata i stranih poslovnih ljudi, čije posledice tek treba da se osete.

Sa objavljivanjem ekonomskih podataka ove nedelje, analitičari će tražiti uvid u to kako kinesko rukovanje pandemijom utiče na ekonomsku aktivnost u drugoj po veličini svetskoj ekonomiji. Zaključavanje je praćeno skoro svakodnevnim testiranjem, ograničenjima putovanja i obustavom nastave na svim nivoima.

Kina je nastavila da nemilosrdno sprovodi ovu politiku, čak i kao što je praktično svaka druga zemlja nastojala da se vrati normalnom životu uz pomoć vakcina i lekova za borbu protiv virusa.

„Zero-COVID“ je blisko povezan sa predsednikom i liderom Komunističke partije Si Đinpingom, što dovodi do optužbi da je vlada politizovala krizu javnog zdravlja. Njegova administracija je odbacila izjave Svetske zdravstvene organizacije da je ta politika neodrživa i odbila je da odobri strane vakcine koje se smatraju efikasnijim od onih koje proizvode kineske kompanije.

Si, koji nije putovao u inostranstvo od početka pandemije početkom 2020. godine, preuzeo je kontrolu nad svim polugama moći i postigao konfrontacioni ton u spoljnoj politici, dok je rivale stavljao na stranu ili zatvarao. On je eliminisao ograničenja mandata na predsedničkom mestu i očekuje se da će dobiti treći petogodišnji mandat kao lider komunista na partijskom kongresu sledećeg meseca.