Kalifornija se kreće ka ukidanju vozila na gas

Kalifornija se kreće ka ukidanju vozila na gas

SAKRAMENTO – Kalifornija planira da zahteva od svih novih automobila, kamiona i terenskih vozila da rade na struju ili vodonik do 2035. godine u skladu sa politikom koju su u četvrtak odobrili regulatori i koja traži dramatično smanjenje emisija ugljenika i konačno ukidanje benzinskih motora vozila, prenosi AP.

Odluka Kalifornijskog odbora za vazdušne resurse doneta je dve godine nakon što je guverner Gavin Njusom prvi uputio regulatore da razmotre takvu politiku. Ako se cilj postigne, Kalifornija bi prepolovila emisiju iz automobila do 2040. godine.

Ovaj potez najmnogoljudnijoj američkoj državi daje najstrože propise za prelazak na električna vozila. Očekuje se da će to podstaći druge države da slede Kaliforniju i da ubrzaju proizvodnju vozila sa nultom emisijom od strane proizvođača automobila.

Ova politika i dalje treba federalno odobrenje, ali se to smatra vrlo verovatnim pod administracijom demokratskog predsednika Džoa Bajdena.

„Ovo je istorijski trenutak za Kaliforniju, za naše partnerske države i za svet dok postavljamo ovaj put ka budućnosti sa nultom emisijom“, rekla je Lijan Rendolf, predsednica odbora za vazduhoplovstvo tokom javne rasprave pre glasanja.

Ova politika omogućava stanovnicima Kalifornije da nastave da voze vozila na gas i kupuju rabljena nakon 2035. godine, ali novi modeli se neće prodavati u državi.

Jedna petina prodaje proizvođača automobila nakon 2035. mogli bi da budu plug-in hibridi, koji rade na baterije i gas, ali ostatak mora da se napaja isključivo električnom energijom ili vodonikom.

Evropski parlament je u junu podržao plan za efektivnu zabranu prodaje automobila na gas i dizel u Evropskoj uniji od 27 zemalja do 2035. godine, a Kanada je do iste godine naložila prodaju automobila sa nultom emisijom štetnih gasova.

Kalifornijski zvaničnici za klimu kažu da je nova politika države najambicioznija na svetu jer postavlja standarde za povećanje prodaje električnih vozila u narednih 13 godina.

Prvi mandatni prag dolazi 2026. godine, kada jedna trećina svih vozila koja se prodaju u državi mora da bude sa nultom emisijom. Proizvođači automobila bi mogli biti kažnjeni sa 20.000 dolara po prodatom vozilu ispod tog cilja.

Oko 16% automobila prodatih u Kaliforniji u prva tri meseca ove godine bili su električni.

Država Vašington i Masačusets su već rekli da će slediti vođstvo Kalifornije, a verovatno će još mnogo njih – Njujork i Pensilvanija su među 17 država koje su usvojile neke ili sve kalifornijske standarde o emisiji izduvnih gasova koji su stroži od federalnih pravila.

Lori Holms iz kompanije Kia rekla je da kompanija planira da potroši 25 milijardi dolara do 2025. na električna vozila i da se nada da će ponuditi sedam modela do 2027.

Ali ona i nekoliko drugih predstavnika automobilskih kompanija izrazili su zabrinutost zbog vremenskog okvira države s obzirom na faktore kao što su izazovi u lancu snabdevanja i visoka cena materijala za pravljenje električnih automobila.

„Proizvođači automobila bi mogli imati značajnih poteškoća u ispunjavanju ovog cilja s obzirom na elemente van kontrole industrije“, rekla je ona.

Prelazak sa gasnih na električne automobile će drastično smanjiti emisije i zagađivače vazduha, ali će tranzicija biti bolna za naftnu industriju države. Kalifornija je i dalje sedma po veličini američka država po proizvodnji nafte, iako njena proizvodnja opada kako napreduje prema klimatskim ciljevima.

Kalifornija ne bi trebalo da umota celu svoju strategiju transporta oko tržišta vozila koje pokreće struja, rekla je Tanja DeRivi, potpredsednica za klimatsku politiku pri Udruženju nafte zapadnih država, grupaciji naftne industrije.

„Kalifornijci bi trebalo da budu u mogućnosti da izaberu tehnologiju vozila, uključujući električna vozila, koja najbolje odgovara njihovim potrebama na osnovu dostupnosti, pristupačnosti i ličnih potreba“, rekla je ona.

Kalifornija je najmnogoljudnija država u zemlji, sa oko 39 miliona ljudi. Oni čine 10%. američkom tržištu automobila, ali imaju 43% od 2,6 miliona registrovanih plug-in vozila u zemlji, prema vazduhoplovnom odboru.

Postizanje cilja od 100% do 2035. će značiti prevazilaženje veoma praktičnih prepreka, posebno dovoljno pouzdanih stanica za napajanje i punjenje.

Kalifornija sada ima oko 80.000 stanica na javnim mestima, daleko manje od 250.000 koliko želi do 2025. Alijansa za automobilske inovacije, koja predstavlja mnoge velike proizvođače automobila, upozorila je na nedostatak infrastrukture, pristupa materijalima potrebnim za pravljenje baterija i snabdevanju lančana pitanja kao jedan od izazova za ispunjavanje vremenskog okvira države.

Nova obaveza je došla u trenutku kada Kalifornija radi na održavanju pouzdane električne energije dok se udaljava od elektrana na gas u korist solarne energije, vetra i drugih čistijih izvora energije. Ranije ove godine, najviši energetski zvaničnici Kalifornije upozorili su da bi država mogla ostati bez struje tokom najtoplijih dana leta, što se nakratko dogodilo u avgustu 2020.

To se još nije dogodilo ove godine. Ali Njusom, demokrata, nastoji da zadrži otvorenu poslednju preostalu nuklearnu elektranu u državi nakon što je planirano za 2025. godinu, a država bi se mogla okrenuti dizel generatorima ili postrojenjima na prirodni gas kao rezerva kada je električna mreža napregnuta.

Dodavanje više auto punjača će dovesti do veće potražnje za energetskom mrežom.

Obezbeđivanje pristupa stanicama za punjenje je takođe ključno za povećanje prodaje električnih vozila. Zakon o infrastrukturi koji je Kongres usvojio prošle godine obezbeđuje 5 milijardi dolara državama za podizanje naknada na svakih 80 kilometara duž međudržavnih autoputeva.

Njusom se, u međuvremenu, obavezao da će potrošiti milijarde na povećanje prodaje vozila sa nultom emisijom, uključujući dodavanje punjača u četvrtima sa niskim prihodima. Nova pravila koja je odobrio vazduhoplovni odbor kažu da vozila moraju da pređu 150 milja (241 kilometar) sa jednim punjenjem.

Vožnja električnog vozila na velike udaljenosti danas, čak i u Kaliforniji, zahteva pažljivo planiranje gde da se zaustavi i napuni, rekla je Meri Nikols, bivša predsednica kalifornijskog odbora za vazdušne resurse. Novac od državne i savezne vlade će uveliko doprineti jačanju te infrastrukture i pretvaranju električnih automobila u pogodniju opciju, rekla je ona.

„Ovo će biti transformativni proces i mandat za prodaju vozila je samo jedan deo toga“, rekla je ona.

Iako je vodonik opcija za gorivo prema novim propisima, automobili koji rade na gorivne ćelije činili su manje od 1% prodaje automobila poslednjih godina.

I državna i savezna vlada imaju rabate za hiljade dolara kako bi nadoknadili troškove kupovine električnih automobila, a pravila uključuju podsticaje za proizvođače automobila da polovna električna vozila stave na raspolaganje ljudima sa niskim i srednjim prihodima.

Tokom proteklih 12 godina, Kalifornija je obezbedila više od milijardu dolara popusta za prodaju 478.000 električnih, plug-in ili hibridnih vozila, prema Air board-u.