Kalifornija povratila radna mesta izgubljena tokom pandemije

Kalifornija povratila radna mesta izgubljena tokom pandemije

SAKRAMENTO, Kalifornija – Kalifornija je u petak saopštila da je povratila svih 2,7 miliona radnih mesta koje je izgubila na početku pandemije, trenutak koji bi inače slavio kraj pada, ali su ga umesto toga ublažili znaci nestabilne ekonomije usred otpuštanja u istorijski jakoj tehnološkoj industriji države, preneo je AP.

56.700 novih radnih mesta koje su poslodavci iz Kalifornije dodali u oktobru bilo je dovoljno da se država pomeri preko simbolične prekretnice, vođene snažnim dobitkom u državnoj zdravstvenoj zaštiti, profesionalnim uslugama i industriji zabave i ugostiteljstva. Kalifornija sada ima pozitivan rast broja radnih mesta 13 uzastopnih meseci.

„Pandemija je bila jedan od najvećih gubitaka poslova koje smo iskusili u istoriji“, rekao je Sung Von Sohn, profesor ekonomije na Univerzitetu Lojola Merimaunt koji pomno prati tržište rada u Kaliforniji. „Oporavak je bio dovoljno snažan da smo povratili izgubljene poslove, a zatim i neke. Dakle, za mene je ovo značajna prekretnica.“

Uprkos dobijanju radnih mesta, državni zvaničnici upozoravaju na moguću ekonomsku recesiju. Inflacija ostaje tvrdoglavo visoka, čineći sve skupljim. Federalne rezerve su povećale ključnu kamatnu stopu, što je imalo zastrašujući efekat na ostatak ekonomije. Neke od najpoznatijih kompanija u Silicijumskoj dolini – Facebook, Lift, Cisco, Salesforce – najavile su otpuštanja. A zvaničnici vlade Kalifornije objavili su u sredu da očekuju budžetski deficit od 25 milijardi dolara sledeće godine.

„Kalifornija je sada u potpunosti oporavila sve poslove koji su izgubljeni zbog recesije izazvane pandemijom, ali znamo da ovo nije ciljna linija“, rekao je Njusom u saopštenju.

Te suprotstavljene poruke otežale su tumačenje zdravlja ekonomije države, koja bi da je posebna država bila peta po veličini u svetu.

Oporavak posla u Kaliforniji od pandemije bio je znatno brži od prethodnih padova, uključujući Veliku recesiju, kada je državi trebalo šest godina da povrati sve izgubljene poslove, kaže Majkl Bernik, bivši direktor Odeljenja za razvoj zapošljavanja u Kaliforniji, koji je sada advokat sa Duaneom Morrisom.

Ali Kalifornija je sporije vraćala sve izgubljene poslove u poređenju sa ostatkom zemlje.

„U određenoj meri zaostajemo za američkom ekonomijom“, rekao je Sohn. „Tehnološki sektor je nekada bio radni konj kalifornijske ekonomije, stvarajući zaposlenje. A sada je to postalo teško.“

Zakari Dejvis, koji je suvlasnik četiri lokacije za sladoled i kafića u gradu Santa Kruz, otpustio je 70 od svojih 75 zaposlenih na početku pandemije. Više od dve godine kasnije, radnja sada ima 85 radnika.

„Neke stvari su bolje, neke gore. Sve je drugačije“, rekao je Dejvis. „Svakako se ne osećam kao da smo se vratili tamo gde smo bili.

Na papiru, Dejvis je rekao da se prodaja kompanije vratila u normalu. Ali posao izgleda i oseća se drugačije. Neki od njihovih iskusnijih zaposlenih odlučili su da se ne vrate na posao – trend koji je doprineo manjku radne snage širom zemlje. Trebalo je neko vreme da se pronađu njihove zamene. Sada je radna snaga kompanije mnogo mlađa, uglavnom studenti ili oni koji su nedavno diplomirali.

„Ovo je bio seizmički događaj za svet. … Skoro da je pomalo grubo slaviti činjenicu da smo još uvek u poslu kada je došlo do ogromnog gubitka života“, rekao je on. „Osećam zaista sreću i zaista osećam za ljude koji su patili mnogo više od nas.

Zaposlenje takođe izgleda drugačije za Džerija Irvina, koji je pre pandemije imao sopstvenu vučnu kompaniju i deo autolimarske radnje. Pandemija je preko noći presušila njegov posao, primoravši ga da proda svoje kamione i zatvori limariju. Dve godine je ostao bez posla, preživljavajući od beneficija za nezaposlene dok se plašio za budućnost svoje male ćerke.

Iako više nije vlasnik preduzeća, pronašao je drugi posao kao koordinator projekta šumarstva za odbor za razvoj radne snage Fresno – posao u kojem pomaže drugim ljudima da nađu posao.

„Mislim da me to čini odlučnijim da pomognem što većem broju ljudi, jer mi je neko pomogao“, rekao je Irvin. „Ako mogu nešto da izrazim, to je činjenica da svi ne odustaju od nade, da postoji pomoć.