SAKRAMENTO – Kalifornija je spremna da odredi rok do 2035. godine za sve nove automobile, kamione i terence koji se prodaju u državi da budu pokretani strujom ili vodonikom, što je ambiciozan korak koji će preoblikovati američko tržište automobila ubrzavanjem tranzicijemna klimatski prihvatljivija vozila, piše AP.
Kalifornijski odbor za vazdušne resurse glasaće u četvrtak o politici koja postavlja najagresivniji put u zemlji za udaljavanje od automobila na gas. Međutim, to ne eliminiše takva vozila.
Ljudi mogu da nastave da voze vozila na gas i kupuju polovna posle 2035. Plan takođe omogućava da jedna petina prodaje nakon 2035. bude plug-in hibridi koji mogu da rade na baterije i gas.
Ali to postavlja kurs za konačno okončanje ere punjenja na lokalnoj benzinskoj pumpi. Prelazak sa gasa na električne automobile drastično će smanjiti emisije i zagađivače vazduha. Tranzicija može biti bolna u delovima države u kojima još uvek dominira nafta; Kalifornija je i dalje sedma država po proizvodnji nafte, iako njena proizvodnja opada kako država napreduje prema svojim klimatskim ciljevima.
„Klimatska kriza je rešiva ako se fokusiramo na velike, hrabre korake neophodne za zaustavljanje plime zagađenja ugljenikom“, rekao je u sredu demokratski guverner Gavin Njusom. On je najavio cilj za 2035. pre dve godine i regulatori su proveli vreme od tada razrađujući detalje onoga što je Njusom nazvao „akcijama koje moramo da preduzmemo ako ozbiljno želimo da ovu planetu ostavimo u boljem stanju za buduće generacije“.
Postoje praktične prepreke koje treba prevazići da bi se postigao cilj, posebno dovoljno pouzdane stanice za napajanje i punjenje. Kalifornija sada ima oko 80.000 stanica na javnim mestima, daleko manje od 250.000 koliko želi do 2025. Alijansa za automobilske inovacije, koja predstavlja mnoge velike proizvođače automobila, označila je nedostatak infrastrukture, pristupa materijalima potrebnim za pravljenje baterija i lanca snabdevanja pitanja među izazovima za ispunjavanje vremenskog okvira države.
„Ovo su složena, isprepletena i globalna pitanja koja su daleko izvan kontrole bilo (Kalifornijskog odbora za vazdušne resurse) ili automobilske industrije“, rekao je Džon Bozela, predsednik grupe u saopštenju.
Iako država čini 10% američkog tržišta automobila, ona je dom za 43% od 2,6 miliona registrovanih plug-in vozila u zemlji, prema vazdušnom odboru.
Kalifornijski zvaničnici za klimu kažu da će nova politika države biti najambicioznija na svetu jer postavlja jasna merila za povećanje prodaje električnih vozila u narednih desetak godina. Do 2026. godine, na primer, jedna trećina prodatih novih automobila mora biti električna. Oko 16% automobila prodatih u Kaliforniji u prva tri meseca ove godine bili su električni.
Evropski parlament je u junu podržao plan za efektivnu zabranu prodaje automobila na gas i dizel u 27-članom bloku do 2035. godine, a Kanada je izdala mandat za prodaju automobila sa nultom emisijom do iste godine. Kineska provincija Hainan saopštila je ove nedelje da će učiniti isto do 2030. godine.
U SAD, Masačusets, Vašington i Njujork su među državama koje su postavile ciljeve da transformišu svoja tržišta automobila ili su se već obavezale da će poštovati nova pravila Kalifornije.
Kalifornija je istorijski dobila dozvolu od američke agencije za zaštitu životne sredine da postavi sopstvena pravila o emisiji izduvnih gasova za automobile, a 17 drugih država sledi neke ili sve njene politike.
Nova pravila o električnim vozilima takođe će zahtevati federalno odobrenje, što se smatra verovatnim sa predsednikom Džoom Bajdenom u Beloj kući. Budući republikanski predsednik bi, međutim, mogao da ospori autoritet Kalifornije da postavlja sopstvene standarde za automobile, kao što je to uradila Trampova administracija.
Zaista, nova posvećenost dolazi dok Kalifornija radi na održavanju pouzdane električne energije dok se udaljava od elektrana na gas u korist solarne energije, vetra i drugih čistijih izvora energije. Ranije ove godine, najviši energetski zvaničnici upozorili su da bi država mogla ostati bez struje tokom najtoplijih dana leta, što se nakratko dogodilo u avgustu 2020.
To se još nije dogodilo ove godine. Ali Nevsom se zalaže da ostane otvorena posljednja preostala nuklearna elektrana u državi nakon što je planirano bliže 2025., a država bi se mogla okrenuti dizel generatorima ili postrojenjima za prirodni gas kao rezerva kada je mreža opterećena.
Dodavanje više auto punjača će dovesti do veće potražnje za energetskom mrežom.
Obezbeđivanje pristupa stanicama za punjenje je takođe ključno za povećanje prodaje električnih vozila. Zakon o infrastrukturi koji je Kongres usvojio prošle godine obezbeđuje 5 milijardi dolara državama za podizanje naknada na svakih 80 kilometara duž međudržavnih autoputeva. Njusom se, u međuvremenu, obavezao da će potrošiti milijarde na povećanje prodaje vozila sa nultom emisijom, uključujući dodavanje punjača u četvrtima sa niskim prihodima.
Vožnja električnog vozila na velike udaljenosti danas, čak i u Kaliforniji, zahteva pažljivo planiranje gde da se zaustavi i napuni, rekla je Meri Nikols, bivša predsednica kalifornijskog odbora za vazdušne resurse. Novac od državne i savezne vlade ići će na način da se poboljša ta infrastruktura i da električni automobili postanu pogodnija opcija, rekla je ona.
„Ovo će biti transformativni proces i mandat za prodaju vozila je samo jedan deo toga“, rekla je ona.
Iako je vodonik opcija za gorivo prema novim propisima, automobili koji rade na gorivne ćelije činili su manje od 1% prodaje automobila poslednjih godina.
I država i vlada imaju popuste za hiljade dolara kako bi nadoknadili troškove kupovine električnih automobila, a pravila imaju podsticaje za proizvođače automobila da učine korišćena električna vozila dostupna ljudima sa niskim i srednjim prihodima. Tokom proteklih 12 godina, Kalifornija je obezbedila više od milijardu dolara popusta za prodaju 478.000 električnih, plug-in ili hibridnih vozila, prema Air board-u.