Japanski premijer Fumio Kišida izrazio je u utorak razočarenje zbog neuspeha Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da odgovori na rusku invaziju na Ukrajinu zbog ruskog prava veta, pozivajući na reforme koje bi omogućile UN da bolje brani globalni mir i red, prenosi Asošijejted pres.
Ujedinjene nacije su nekada imale centralnu ulogu u održavanju mira u svetu, ali „temelji međunarodnog poretka su trenutno nasilno poljuljani“, rekao je Kišida u govoru na godišnjoj skupštini svetskih lidera UN.
Ruska invazija na Ukrajinu gazi filozofiju i principe Povelje UN i ideju da sve nacije treba da slede vladavinu prava, rekao je on. Rusija je stalna članica Saveta bezbednosti UN i odbacila je kritike na račun njenih akcija u Ukrajini.
„Moramo se suočiti sa realnošću da je integritet Ujedinjenih nacija ugrožen zbog invazije Rusije na Ukrajinu, koja je članica Saveta bezbednosti UN“, rekao je Kišida. On je rekao da se o reformama razgovara skoro 30 godina. „Ono što nam treba je akcija ka reformama, a ne samo razgovori.
Japan već dugo pokušava da reformiše Savet bezbednosti UN, rekavši da su ga osmislili pobednici u Drugom svetskom ratu i da ne odražava realnost međunarodnog društva. Japan je promovisao plan reformi sa Nemačkom, Indijom i Brazilom kao Grupom četiri od 2004. Međutim, postizanje promena zahtevalo bi teško izvodljivu promenu Povelje UN.
Kišida je rekao da je Japan posvećen pružanju veće podrške Ujedinjenim nacijama kako bi im pomogli da igraju veću ulogu u očuvanju globalnog mira i bezbednosti.
Japan će od januara biti jedna od nestalnih članica Saveta bezbednosti. Kišida je obećao da će Japan „iskreno slušati male glasove, a ne samo velike glasove, kako bi ojačao vladavinu prava u međunarodnom društvu“.
Kišida, koji je iz Hirošime, prvog grada koji je napadnut atomskim oružjem, rekao je da je posvećen stvaranju sveta bez nuklearnog oružja. On je izrazio razočarenje zbog neuspeha pregovarača prošlog meseca da postignu sporazum o UN-ovom sporazumu o neširenju nuklearnog naoružanja – koji se smatra kamenom temeljcem nuklearnog razoružanja – zbog odbacivanja Rusije.
Kišida je rekao da nije izgubio nadu. On je takođe rekao da je otvoren za razgovore bez preduslova sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom o ambicijama te zemlje u pogledu nuklearnog oružja, kao i o otmicama japanskih državljana na severu.