DIransko ministarstvo obaveštajnih službi saopštilo je da je uhapsilo devet stranaca zbog nedavnih protesta protiv hidžaba koji su zahvatili zemlju, prenosi Asošijejted pres.
U saopštenju koje je prenela državna novinska agencija IRNA, ministarstvo je u petak saopštilo da su među uhapšenima državljani Nemačke, Poljske, Italije, Francuske, Holandije i Švedske.
Smrt u pritvoru Mahse Aminija, koja je bila privedena zbog navodnog previše labavog nošenja obavezne islamske marame, izazvala je izliv besa na iranske vladajuće sveštenike.
Njena porodica kaže da im je rečeno da je pretučena na smrt u pritvoru. Policija kaže da je 22-godišnja Amini umrla od srčanog udara i poriče da ju je maltretirao, a iranski zvaničnici kažu da je njena smrt pod istragom.
Iran tvrdi da su svakodnevne proteste koji su zahvatili zemlju u protekle dve nedelje podstaknuli stranci. Demonstranti su negirali takve tvrdnje, prikazujući svoje postupke kao spontanu pobunu protiv strogog kodeksa oblačenja u zemlji, uključujući obavezni hidžab za žene u javnosti.
Iran je u prošlosti pritvarao pojedine strance, često na osnovu tvrdnji da su špijuni, a da nisu pružili dokaze. Kritičari su osudili ovu praksu kao pokušaj Irana da iskoristi pritvorene strance kao moneta za pregovaranje za ustupke međunarodne zajednice.
Ranije u junu, Iran je uhapsio dvoje francuskih državljana, Sesil Koler (37) i Čaka Parisa (69) zbog sastanka sa nastavnicima koji protestuju i učešća u antivladinom skupu.
Poslednjih meseci u Iranu je priveden više Evropljana, uključujući švedskog turistu, dva državljana Francuske, poljskog naučnika i druge.
Hapšenja su usledila pošto procureli vladini dokumenti pokazuju da je Iran naredio svojim bezbednosnim snagama da se „ozbiljno suoče“ sa antivladinim demonstracijama koje su izbile ranije ovog meseca, saopštio je u petak Amnesti internešenel.
Grupa za ljudska prava sa sedištem u Londonu saopštila je da su snage bezbednosti ubile najmanje 52 osobe od početka protesta zbog smrti Aminija pre skoro dve nedelje, uključujući ispaljivanje bojeve municije u gomilu i prebijanje demonstranata pendrecima.
U njemu se navodi da su snage bezbednosti takođe tukle i pipale demonstrante koje skidaju marame u znak protesta zbog tretmana žena od strane iranske teokratije.
Državna novinska agencija IRNA je u međuvremenu izvestila o ponovnom nasilju u gradu Zahedan, blizu granice sa Pakistanom i Avganistanom. Rečeno je da su naoružani ljudi otvorili vatru i bacili zapaljive bombe na policijsku stanicu, započevši bitku sa policijom.
Rečeno je da su ranjeni policajci i prolaznici, bez detaljnijeg objašnjenja, i nije rečeno da li je nasilje povezano sa antivladinim protestima. U regionu je bilo prethodnih napada na snage bezbednosti koje su preuzimale militantne i separatističke grupe.
Snimci koji kruže društvenim mrežama pokazuju pucnjavu i zapaljeno policijsko vozilo. Drugi su prikazali gomilu koja skandira protiv vlade. Video sa drugih mesta u Iranu prikazuje proteste u Ahvazu, na jugozapadu, i Ardabilu na severozapadu.
Amnesti je saopštio da je došao do procurele kopije zvaničnog dokumenta u kojem se kaže da je Glavni štab oružanih snaga naredio komandantima 21. septembra da se „oštro sukobe sa izazivačima nevolja i antirevolucionarima“. Grupa za ljudska prava kaže da je upotreba smrtonosne sile eskalirala kasnije te večeri, pri čemu su samo te noći ubijene najmanje 34 osobe.
Navodi se da drugi dokument koji je procurio pokazuje da je, dva dana kasnije, komandant u provinciji Mazandran naredio snagama bezbednosti da se „nemilosrdno suoče, idući do smrti, bilo kakvih nemira pobunjenika i antirevolucionara“, misleći na one koji se protive iranskoj islamskoj 1979. Revolucija, koja je dovela sveštenstvo na vlast.
„Iranske vlasti su svesno odlučile da povrede ili ubiju ljude koji su izašli na ulice da izraze svoj bes zbog decenija represije i nepravde“, rekla je Agnes Kalamar, generalni sekretar Amnesti internešenela.
„Usred epidemije sistemske nekažnjivosti koja je dugo preovladavala u Iranu, desetine muškaraca, žena i dece je nezakonito ubijeno u poslednjoj rundi krvoprolića.
Amnesti nije saopštio kako je došao do dokumenata. Od iranskih vlasti nije bilo komentara.
Iranska državna TV izvestila je da je najmanje 41 demonstrant i policija ubijen od početka demonstracija 17. septembra. Prema zvaničnim izjavama vlasti Associated Press, poginulo je najmanje 14, a više od 1.500 demonstranata je uhapšeno.
Komitet za zaštitu novinara sa sedištem u Njujorku saopštio je u četvrtak da je najmanje 28 novinara uhapšeno.
Iranske vlasti su ozbiljno ograničile pristup internetu i blokirale pristup Instagramu i VhatsApp-u, popularnim aplikacijama društvenih medija koje demonstranti takođe koriste za organizovanje i razmenu informacija.
Zbog toga je teško proceniti razmere protesta, posebno izvan glavnog grada Teherana. Iranski mediji su samo sporadično izveštavali o demonstracijama.
Iranci već dugo koriste virtuelne privatne mreže i proksije da zaobiđu vladina ograničenja interneta. Šervin Hadžipur, pevač amater iz Irana, nedavno je objavio pesmu na Instagramu zasnovanu na tvitovima o Amini koja je za manje od 48 sati dobila više od 40 miliona pregleda pre nego što je uklonjena.
Nevladina Iranska organizacija za ljudska prava saopštila je da je Hadžipur navodno uhapšen.