IAEA: Odluka o ispuštanju otpadnih voda Fukušime u Japan ispunjava standarde

IAEA: Odluka o ispuštanju otpadnih voda Fukušime u Japan ispunjava standarde

Šef radne grupe Međunarodne agencije za atomsku energiju rekao je u petak da ispituje da li planirano ispuštanje Japana u more prečišćene radioaktivne vode iz uništene nuklearne elektrane Fukušima ispunjava međunarodne standarde, ali odluka o tome da li da se nastavi sa planom je na japanskoj vladi.

Gustavo Karuzo, direktor Odeljenja za nuklearnu bezbednost i bezbednost IAEA, rekao je da njegov tim nema ovlašćenja da odluči da li Japan treba da obustavi oslobađanje čak i ako ne poštuje u potpunosti međunarodne bezbednosne standarde.

Vlada i operater elektrane, Tokio Electric Pover Compani Holdings, objavili su prošle godine plan da počnu ispuštati prečišćene otpadne vode u more počevši od proleća sledećeg. Rekli su da više od milion tona vode uskladištene u oko 1.000 rezervoara unutar elektrane otežava njeno povlačenje iz pogona i predstavlja rizik od curenja u slučaju velikog zemljotresa ili cunamija.

IAEA sarađuje sa vladom Japana na povećanju sigurnosti i transparentnosti ispuštanja vode.

Karuzo je rekao da će nezavisna procena plana IAEA „dati poverenje društvu, japanskom društvu, susedima, drugim državama članicama“.

Njegov tim od 16 članova, uključujući stručnjake iz devet zemalja, uključujući Kinu i Južnu Koreju, boravio je ove nedelje u Japanu da prouči plan ispuštanja vode. Tokom svoje posete, druge ove godine, sastali su se sa zvaničnicima vlade i komunalnih preduzeća i posetili nuklearnu elektranu Fukušima Daiči u sredu.

Snažan zemljotres i cunami 2011. uništili su sisteme za hlađenje elektrane Fukušima, uzrokujući topljenje tri reaktora i oslobađanje velikih količina radijacije. Voda koja se koristi za hlađenje oštećenih jezgara reaktora, koja su i dalje visoko radioaktivna, od tada je curila u podrume zgrada reaktora i sakupljala se i čuvala u rezervoarima.

Planu oslobađanja žestoko su se protivili ribari, lokalno stanovništvo i susedi Japana, uključujući Kinu i Južnu Koreju. Stanovnici Fukušime brinu da će reputacija njihovih poljoprivrednih i ribarskih proizvoda biti dodatno narušena.

Većina radioaktivnosti se uklanja iz vode tokom tretmana, ali tricijum se ne može ukloniti i nizak nivo nekih drugih radionuklida takođe ostaje. Vlada i TEPCO kažu da će uticaji na životnu sredinu i zdravlje biti zanemarljivi ako se voda polako ispušta nakon daljeg tretmana i razblaživanja velikim količinama morske vode.

Neki naučnici kažu da je uticaj dugotrajne izloženosti malim dozama tricijumu i drugim radionuklidima na životnu sredinu i ljude još uvek nepoznat i da bi plan oslobađanja trebalo da bude odložen. Kažu da tricijum više utiče na ljude kada se konzumira u ribi.

TEPCO planira da prečišćenu vodu transportuje kroz cevovod od rezervoara do obalnog objekta, gde će biti razređena morskom vodom i poslata kroz podmorski tunel, koji je trenutno u izgradnji, do ispusta na moru.

Karuzo je rekao da njegova radna grupa planira da ponovo poseti u januaru kako bi se sastala sa nuklearnim regulatorima i da će objaviti konačni izveštaj pre nego što planirano oslobađanje počne. Izveštaj o ovonedeljnoj misiji očekuje se za tri meseca.