PORT-O-PRENS – Hiljade širom Haitija organizovale su u ponedeljak proteste tražeći premijerovu ostavku u znak sećanja na smrt Žan-Žaka Desalina, roba koji je postao vođa prve crnačke republike na svetu, piše AP.
Protesti dolaze nekoliko sati pre nego što bi Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija trebalo da se sastane i glasa o nekoliko mera za rešavanje sve haotičnije situacije na Haitiju, koji čeka odgovor na svoj nedavni zahtev za hitno raspoređivanje stranih trupa.
„SAD treba Haiti da donosi sopstvene odluke i da se ne meša u posao Haitija“, rekao je Marko Duvivije, 35-godišnji menadžer prodavnice auto delova, koji se pridružio protestu u ponedeljak u Port-o-Prensu. „Život neće postati bolji sa međunarodnim snagama.”
Haiti je praktično zastao više od mesec dana nakon što je jedna od najmoćnijih bandi u zemlji opkolila ključni terminal za gorivo u prestonici i sprečila distribuciju više od 10 miliona galona benzina i goriva i više od 800.000 galona kerozina uskladištenih na licu mesta .
Benzinske pumpe su i dalje zatvorene, bolnice su smanjile usluge, a kompanije, uključujući banke i prodavnice prehrambenih proizvoda, skratile su radno vreme jer svi širom zemlje ostaju bez goriva.
Situacija je pogoršala nedavnu epidemiju kolere, sa stotinama hospitalizovanih i desetinama mrtvih zbog nestašice vode za piće i drugih osnovnih zaliha.
Tokom protesta u ponedeljak, demonstranti su pozdravili Desalina, vođu revolucije protiv ropstva koji je ubijen 1806, pošto su odbacili potencijalno raspoređivanje stranih trupa.
„Mi smo deca Desalina“, rekao je Samjuel Žan Venel, 40-godišnji prodavac.
Poslednja epidemija kolere na Haitiju bila je rezultat toga što su mirovne snage UN-a iz Nepala unele bakteriju u najveću reku u zemlji kanalizacijom. Skoro 10.000 ljudi je umrlo, a više od 850.000 je obolelo.
„Ne treba nam strana sila. To neće ništa rešiti“, rekao je Žan Venel. „Kao što vidite, rezultata nema. Više je siromaštva, više nesigurnosti.”
Tokom vikenda, SAD i Kanada su dopremile opremu uključujući oklopna vozila koja je vlada Haitija kupila za svoje policajce kako bi pomogla u jačanju odeljenja koje dugo nije imalo dovoljno osoblja i resursa. Borila se da se bori protiv bandi koje su okrivljene za oko 1.000 kidnapovanja do sada ove godine i ubistava desetina muškaraca, žena i dece dok se bore oko teritorije i postaju sve moćnije nakon ubistva predsednika Jovenela Moisa u julu 2021.