Hapšenje istaknutog gvatemalskog novinara izaziva osudu

Hapšenje istaknutog gvatemalskog novinara izaziva osudu

GVATEMALA SITI – Istaknuti urednik gvatemalskih novina koji je nadgledao istrage o korupciji uhapšen je, što je izazvalo optužbe u subotu od strane političara, antikorupcijskih aktivista i građanskih grupa, prenosi AP.

Agenti tužilaštva uhapsili su Hosea Rubena Zamoru Marrokina u njegovoj kući u petak uveče, pretresajući njegovu kuću, oduzimajući telefone i optužujući ga za pranje novca. Zamora Marrokuin je nagrađivana novinarka koja vodi novine El Periodico.

„Ovo je orkestrirani plan, gde sada cilj nije da se goni oni koji su korumpirani, već protivnici“, rekla je aktivistkinja za ljudska prava Eleonora Murales. „Strategija je da se udruži ceo sistem i da sudije – sa ozbiljnim sumnjama u njihovu nepristrasnost – sastavljaju predmete i dokaze protiv protivnika.

Novinari protestuju u subotu ispred zgrade suda u kojoj se vodi postupak.

Američki kongresmen Džejms P. Mekgovern, demokrata iz Masačusetsa, napisao je da je „duboko zabrinut” zbog pritvora.

McGovern je napisao na svom Tviter nalogu: „Pravosuđe je već desetkovano, da li je Free Press sledeća? Novinarstvo nije zločin!”

Zamora Marokuin je proglasila štrajk glađu. Govoreći pred sudsko ročište, rekao je: „Nisam ništa jeo niti pio vodu 36 sati.

Vlada SAD oštro je kritikovala slabljenje antikorupcijskih napora u Gvatemali i prošle godine ukinula američku vizu državnom tužiocu Gvatemale Konsuelu Porasu, koji je gonio bivše tužioce koji su vodili istrage o korupciji protiv zvaničnika.

Više od bivših antikorupcijskih zvaničnika pobeglo je iz zemlje. Sada se čini da se taj napor proširio i na novinare.

Predsednik Gvatemale Alehandro Giammattei odbacio je kritiku američkih zvaničnika na račun njegovog državnog tužioca i ono što oni vide kao nazadovanje u Gvatemali u borbi protiv korupcije. Novi specijalni tužilac zemlje za borbu protiv nekažnjivosti stavljen je na američku listu osoba osumnjičenih za korupciju ili podrivanje demokratije. Optužen je za ometanje istrage o korupciji.

Đamateijeva vlada i tužioci ubrzali su napore koje je započeo njegov prethodnik da poništi antikorupcijsku kampanju koju podržavaju UN i koja je nekoliko visokih zvaničnika, uključujući bivše predsednike, stavila iza rešetaka. Kažu da su i sama gonjenja bila neregularna.

Izvestan broj Gvatemalaca, uključujući dvojicu sudija Vrhovnog suda, navodno su bili uključeni u šemu da se Vrhovni i Apelacioni sudovi postave korumpiranim sudijama, navodi se u izveštaju Stejt departmenta.