Globalni državnici: UN treba da budu ujedinjenije

Globalni državnici: UN treba da budu ujedinjenije

UJEDINjENE NACIJE – Ujedinjene nacije moraju da budu mišićavije i ujedinjenije ako žele da ostanu centralni igrač u borbi protiv višestrukih svetskih kriza koje eskaliraju, izjavila je u petak grupa starijih državnika koju je osnovao Nelson Mandela, preneo je Asošijeted pres.

Bivši svetski lideri u grupi poznatoj kao The Elders rekli su rukovodiocima Asošiejted presa da najmoćniji organ UN, Savet bezbednosti, treba da se pozabavi paralizirajućim uticajem svojih veta, a generalnom sekretaru svetske organizacije od 193 članice da se izjasni o kršenju međunarodnog prava.

Ujedinjene nacije su osnovane na pepelu Drugog svetskog rata kako bi zemlje mogle da rade zajedno na sprečavanju budućih ratova i rešavanju drugih globalnih izazova, ali se sada suočava sa sve polarizovanijim svetom.

Neuspeh Saveta bezbednosti da usvoji pravno obavezujuću rezoluciju koja se odnosi na rusku invaziju na Ukrajinu 24. februara i njeno kršenje Povelje UN zbog ruske moći veta stavio je u centar pažnje rastuće globalne podele, budućnost Ujedinjenih nacija i pozive za reforme UN.

Bivši generalni sekretar UN Ban Ki Mun, zamenik predsednika Staraca, rekao je da je ambasadorima Saveta bezbednosti na privatnom doručku neposredno pre sastanka AP rekao da „živimo u svetu u kome je multilateralizam u krizi“ — i Ujedinjenim nacijama „najodgovorniji za to.“

Multilateralizam je temelj Ujedinjenih nacija i Ban je posebno ukazao na Savet bezbednosti, koji je zadužen da obezbedi međunarodni mir i bezbednost, ali nije uspeo da preduzme akciju u vezi sa ratom u Ukrajini i drugim globalnim izazovima koji su podelili njenih pet stalnih prava veta. članice — Rusija, Kina, Sjedinjene Države, Britanija i Francuska.

„Bez jedinstva Saveta bezbednosti ništa se ne može dogoditi“, rekao je Ban. „Zaista sam jutros snažno apelovao na članove Saveta bezbednosti da veoma ozbiljno razmotre kako će zadržati svoj kredibilitet i prestiž i zašto nisu jedinstveni.

Ban je rekao da je predložio da članovi saveta ozbiljno razmisle o promeni načina na koji donose odluke, što je nazvao „nelogičnim“ i „nerazumnim“: svih 15 članova ima pravo veta na izjave predsednika Saveta i izjave za štampu, koje su preporuke i nisu pravno obavezujuće, a pet stalnih članica imaju pravo veta na rezolucije koje su pravno obavezujuće.

Ovo „zaista narušava kredibilitet Ujedinjenih nacija“, rekao je Ban.

Upitan da li UN može biti efikasan i moćan zagovornik okončanja rata u Ukrajini, Zeid Raad al-Hussein, bivši visoki komesar UN za ljudska prava, rekao je sve dok Rusija ima pravo veta da Sekretarijat UN, na čelu sa generalnog sekretara, trebalo bi da iskoristi svoju moć čuvara više ugovora da deluje kao „sudija“ i proziva zemlje koje krše međunarodno pravo i međunarodno humanitarno pravo.

On je rekao da bi to dalo pokriće drugim zemljama, uključujući one koje se suočavaju sa ekonomskim pritiscima i nesigurnošću hrane, da stanu na stranu generalnog sekretara.

Bivša irska predsednica Meri Robinson, predsedavajuća The Elders, rekla je da je generalni sekretar UN Antonio Gutereš postigao napredak na humanitarnoj strani u pomaganju u posredovanju u sporazumu koji omogućava isporuku žita iz Ukrajine na svetska tržišta i na zaštiti nuklearne elektrane u Zaporožju, koja je pod Ruska kontrola na jugoistoku Ukrajine.

„Ali mislim da postoji glas koji bi pomogao – politički glas kao deo jednačine“, rekao je Robinson, koji je bio i visoki komesar za ljudska prava. „Mislim da bismo pozvali generalnog sekretara da iskoristi svoje dobre usluge jer je to takva kriza.

Bivši meksički predsednik Ernesto Zediljo rekao je da je situacija u vezi sa Rusijom „posebna i drugačija“ jer „Rusija u Ukrajini kaže: ’Ako se ne snađem, pretim da ću upotrebiti nuklearno oružje‘“.

Onima koji kažu da akcije Rusije ne treba podizati bez podizanja jednostranih napada na druge zemlje, Zedillo je rekao: „Ako želimo da govorimo sa moralnim autoritetom, moramo vrlo jasno reći da svi članovi međunarodne zajednice, bez obzira na njihova ovlašćenja , mora biti poslušan međunarodnom pravu.”