Endrju Bejli je rekao da će se program završiti u petak kako je predviđeno. Funta je pala za skoro 1% na nešto ispod 1,10 dolara nakon što je Bejli progovorio, pre nego što je blago ojačala. Nakon vladinog septembarskog „mini budžeta“, valuta je pala na rekordno nisku od 1,03 dolara.
„Moja poruka uključenim (penzionim) fondovima – preostala su vam tri dana. Morate ovo da uradite“, rekao je on. „Deo suštine intervencije finansijske stabilnosti je da je ona očigledno privremena.
Centralna banka je uskočila nakon što je britanska vlada 23. septembra objavila planove za smanjenje poreza od 45 milijardi funti (50 milijardi dolara), ne navodeći kako će ih platiti. Ova najava je uplašila finansijska tržišta i dovela do pada funte na rekordno nizak nivo u odnosu na dolar.
Banka Engleske je intervenisala da podrži tržište obveznica i zaustavi širu ekonomsku krizu koja je posebno ugrozila penzione fondove.
Analitičari kažu da su penzioni fondovi lobirali kod centralne banke da produži program za dve nedelje, ali se Bejli držao vremenskog okvira kada se pojavio na godišnjem sastanku Instituta za međunarodne finansije u Vašingtonu.
Previranja na tržištu izazvala su bol za mnoge Britance – posebno potencijalne kupce kuća, koji su videli da su hipotekarne stope porasle zbog povećane mogućnosti velikog povećanja kamatne stope od strane centralne banke kada se sastane sledećeg meseca.
Takođe je izvršio intenzivan politički pritisak na konzervativnu vladu premijerke Liz Trus, koja je preuzela dužnost početkom septembra uz obećanje da će podstaći rast smanjenjem poreza i deregulacijom.
U nastojanju da ublaži zabrinutost, šef trezora Kvasi Kvarteng rekao je u ponedeljak da će objaviti vladine detaljne fiskalne planove 31. oktobra, tri nedelje ranije nego što je planirano.
Ali vlada još uvek nije objasnila kako će platiti svoje smanjenje poreza, osim što je rekla da će brži ekonomski rast povećati poreske prihode. Ekonomisti kažu da će biti potrebno duboko smanjenje javne potrošnje. Nezavisni Institut za fiskalne studije kaže da će vlada možda morati da smanji potrošnju za čak 62 milijarde funti godišnje da bi postigla svoje ciljeve za kontrolu javnog duga.
U još lošijim finansijskim vestima, Kancelarija za nacionalnu statistiku saopštila je u sredu da je britanska ekonomija u avgustu pala za 0,3 odsto u kvartalu, pri čemu su proizvodnja i potrošačke usluge zabeležile pad.
„Ekonomija se smanjila u avgustu sa padom proizvodnje i usluga, a uz malu reviziju rasta u julu, privreda se smanjila u poslednja tri meseca u celini“, rekao je glavni ekonomista kancelarije Grant Ficner.