Boeing je otklonio ključnu prepreku sa saveznim regulatorima i uskoro bi mogao da nastavi isporuke svog velikog aviona 787, koji je mučen nizom proizvodnih problema od kraja 2020. godine, rekla je u subotu osoba upoznata s tim.
Federalna uprava za vazduhoplovstvo je u petak obavestila Boing da će odobriti proces kompanije za validaciju ispravki za svaki avion pre nego što se isporuče klijentima avio-kompanije, rekla je osoba koja je pod uslovom anonimnosti razgovarala o odluci koja nije javno objavljena.
FAA je odbila da komentariše i uputila je upite Boingu. U saopštenju, Boing je samo rekao: „Nastavićemo da radimo transparentno sa FAA i našim klijentima na obnavljanju 787 isporuka.
Odobrenje za nastavak isporuka bilo bi podsticaj za Boeing, koji prikuplja veliki deo nabavne cene svakog aviona prilikom isporuke. Boeing je akumulirao zaostatak od oko 120 neisporučenih 787. Avion, koji Boing naziva Dreamliner, košta od 248 do 338 miliona dolara u zavisnosti od veličine, iako avio kompanije plaćaju daleko manje od cene nalepnice.
Problemi sa 787 počeli su 2020. godine kada su pronađeni mali praznini između panela trupa koji su napravljeni od ugljeničnog kompozitnog materijala. To je izazvalo inspekcije koje su otkrile probleme sa pregradom za pritisak na prednjem delu aviona.
Boeing je takođe morao da zameni delove od titanijuma, uključujući pričvršćivače, nakon što je otkriveno da italijanski dobavljač koristi legure koje ne ispunjavaju FAA standarde.
Boing je tvrdio da nijedno od problema nije izazvalo neposrednu zabrinutost za bezbednost.
Nije jasno koliko će Boingu trebati da isporuči svih 120 zaostalih aviona, koji su napravljeni u fabrikama u državi Vašington i Južnoj Karolini. Svaki od njih će morati da odobri FAA.
Američki erlajns očekuje da će svoja prva dva aviona 787 dobiti „početkom avgusta“, ali ih neće uključiti u raspored do novembra, rekao je prošle nedelje glavni finansijski direktor avio-kompanije Derek Kerr na pozivu da se razgovara o kvartalnoj zaradi.
Odluku FAA da odobri Boeingov plan za naknadno opremanje prvi je izvestio Aviation Veek.