Ekvatorijalna Gvineja tužila Francusku sudu UN zbog pariške vile

Ekvatorijalna Gvineja tužila Francusku sudu UN zbog pariške vile

HAG – Ekvatorijalna Gvineja podnela je tužbu protiv Francuske Međunarodnom sudu pravde optužujući Pariz za „proneveru javnih sredstava“, saopštio je u petak sud. To je najnoviji korak u dugom pravnom natezanju konopa usredsređenom na vili koja se nalazi na skupoj aveniji u francuskoj prestonici, prenosi Asošijejted pres.

Najnoviji slučaj je povezan sa osudom, potvrđenom u žalbenom postupku prošle godine, u Francuskoj Teodora Ngueme Obiang Manguea, sina dugogodišnjeg predsednika Ekvatorijalne Gvineje za pranje novca i proneveru miliona dolara javnog novca. Francuski sud mu je izrekao uslovnu kaznu od tri godine, kaznio ga sa 30 miliona evra i naložio zaplenu imovine u Francuskoj vrednoj više desetina miliona evra. To uključuje i vilu na Aveniji Foš, koju Francuska sada planira da proda.

Međunarodni sud pravde sa sedištem u Hagu saopštio je da Ekvatorijalna Gvineja kaže da je podnela zahteve, na osnovu konvencije Ujedinjenih nacija o borbi protiv korupcije, za „povraćaj određene imovine koja odgovara imovini koju je zaplenila Francuska” na koje francuska vlada nije odgovorila. Među traženom imovinom je i vila u aveniji Foš. Afrička zemlja je u četvrtak podnela tužbu protiv Francuske.

Ekvatorijalna Gvineja tvrdi da je „nepoštovanjem“ zahteva Francuska „prekršila svoje obaveze prema Konvenciji“, rekao je sud.

Afrička nacija traži od suda da presudi da Francuska krši konvenciju UN i da naredi Francuskoj da „vrati Ekvatorijalnoj Gvineji svu imovinu koja je predmet zahteva za povraćaj od Ekvatorijalne Gvineje“.

Takođe traži od suda da odmah zabrani prodaju vile na širokoj aveniji koja vodi do Trijumfalne kapije.

Iako bi slučaj mogao da potraje godinama u sudu u Hagu, ročište će verovatno biti zakazano u narednim nedeljama kako bi se razgovaralo o hitnom zahtevu za zabranu prodaje.

Ovo nije prvi put da je vila predmet postupka u najvišem sudskom organu UN. U decembru 2020. godine, svetski sud je presudio da ta imovina nikada nije bila diplomatska ispostava, odbacivši argument Ekvatorijalne Gvineje da je služila kao ambasada zemlje i da je Francuskoj zabranjeno da je zapleni prema sporazumu koji reguliše diplomatske odnose između zemalja.

Francuski tužioci optužili su Obianga da je u Francuskoj potrošio desetine miliona dolara sa sredstvima koja potiču od korupcije, pronevere i iznude u njegovoj zemlji. Vodio je raskošan životni stil koji uključuje luksuzne i sportske automobile, dizajnersku odeću, umetnička dela velike vrednosti i vrhunske nekretnine.

Uprkos bogatstvu nafte i gasa, Ekvatorijalna Gvineja ima dramatičan jaz između svoje privilegovane vladajuće klase i većeg dela stanovništva, koje se uglavnom bavi poljoprivredom. Bivšom španskom kolonijom upravlja predsednik sa najdužim stažom u Africi, Obiangov otac Teodoro Obiang Nguema Mbasogo.