Dominikanska Republika: Šverceri goriva zarađuju na haosu na Haitiju

Dominikanska Republika: Šverceri goriva zarađuju na haosu na Haitiju

Dok bande u blokadi Haitija i pljačkaju ključne zalihe goriva, kriza sa gorivom sada curi i na susednu Dominikansku Republiku.

Industrija ilegalne krijumčarenja nafte na zajedničkoj granici zemalja od 240 milja procvetala je nakon skoka cena benzina na Haitiju.

I Dominikanci i Haićani podjednako kupuju subvencionisano gorivo za 5 dolara po galonu u pograničnim gradovima Dominikanske Republike i krijumčare ga na Haiti, gde košta čak 50 dolara po galonu.

To je izazvalo nestašicu benzina, duge redove na benzinskim pumpama i dovelo do toga da se prodaja benzina u pograničnom gradu Dajabon barem udvostručila, rekao je gradonačelnik Santjago Riveron.

„Situacija je zabrinjavajuća jer ne prelaze samo Haićani da bi kupili benzin“, rekao je Riveron. „Sada mnogi Dominikanci krijumčare benzin, a to predstavlja opasnost.

Pošto je trgovina robom poput brašna, mesa i jaja između dve zemlje smanjena zbog krize na Haitiju, mnogi ljudi su se okrenuli krijumčarenju.

Situacija na Haitiju se naglo pogoršala prošle godine nakon ubistva bivšeg predsednika Haitija Jovenela Moisa. Stvari su se pogoršale u septembru kada je premijer Ariel Henri najavio da će subvencije za gorivo biti eliminisane, što je dovelo do udvostručenja cena.

Izbili su protesti i najmoćnija banda Haitija blokirala je glavni izvor goriva u zemlji u Port-O-Prensu. To je, zauzvrat, podstaklo nestašicu drugih osnovnih potrepština poput čiste vode u vreme kada se Haiti suočava sa najgorom epidemijom kolere u poslednjih nekoliko godina, a bolnice i univerzitete su ostavili bez izvora struje.

„Nestašice i rast cena gasa na crnom tržištu koje smo već videli samo su rasli“, rekao je Dijego Da Rin, analitičar Međunarodne krizne grupe.

Džoni, stanovnik pograničnog grada Pedernalesa na jugu Dominikanske Republike, rekao je da je najsiromašnije stanovništvo iskoristilo porast cena, provodeći dane motociklima prelazeći benzin napred-nazad duž granice.

„Mnogi napune svoje motocikle na benzinskoj pumpi, onda odu kući, iznesu ga i prave zalihe galona“, rekao je Džoni, koji je tražio da se njegovo prezime ne koristi.

Pre samo dve nedelje, dominikanske granične bezbednosne snage saopštile su da su zaplenile skoro 2.700 galona goriva koje je prokrijumčareno na Haiti samo u jednoj hajci. Ramon Peres Fermin, zamenik ministra unutrašnje trgovine, rekao je da su takvi susreti porasli u intenzitetu u poslednjih šest nedelja.

To je veliki ekonomski gubitak za njihovu zemlju, primetio je Perez Fermin, jer je Dominikanska Republika platila ogromne sume novca da subvencioniše cene goriva nakon ukrajinske krize.

Samo u prvih devet meseci ove godine, karipska vlada je platila 574 miliona dolara subvencija za gorivo, što je više nego dvostruko od onoga što je platila tokom cele 2021. godine, rekao je on.

„Vlada subvencioniše gas koji čak i ne ide u Dominikansku Republiku“, rekao je on. „Ne završava u rukama dominikanskog potrošača.

Dominikanski predsednik Luis Abinader rekao je prošle nedelje da je zabranio vozilima na dva točka da pređu granicu u pokušaju da zaustavi rastuću mrežu krijumčarenja, i rekao da će zatvoriti granicu u slučaju međunarodne intervencije na Haitiju, koju je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija razgovaraće se u ponedeljak.

Prošle godine je započeo izgradnju graničnog zida, za koju vlada kaže da će poboljšati bezbednost.

Ali gradonačelnik Dajabona Riveron i drugi zvaničnici rekli su da je jedino pravo rešenje za situaciju na koju gledaju sa sve većom zabrinutošću strana intervencija.

„Rešenje je u rukama međunarodnih vlasti“, rekao je Riveron.