Agencija je u subotu na Tviteru objavila da ju je kompanija koja upravlja gasovodom Severni tok 2 obavestila da se čini da se pritisak stabilizovao u gasovodu, koji ide od Rusije do Nemačke.
„Ovo ukazuje da je curenje gasa iz ovog gasovoda prestalo“, saopštila je Danska agencija za energetiku.
Podmorske eksplozije koje su ove nedelje oštetile gasovode Severni tok I i 2 dovele su do ogromnog curenja metana. Nordijski istražitelji rekli su da je u eksplozijama uključeno nekoliko stotina funti eksploziva.
Ruski predsednik Vladimir Putin optužio je u petak Zapad da sabotira gasovode koje je izgradila Rusija, optužbu koju su Sjedinjene Države i njeni saveznici oštro negirali.
Sukobi između SAD i Rusije nastavljeni su kasnije na hitnom sastanku Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u Njujorku koji je sazvala Rusija povodom napada na gasovode i pošto su norveški istraživači objavili mapu na kojoj se predviđa da će ogromna perjanica metana iz oštećenih cevovoda proći kroz velike delove gasovoda. nordijskom regionu.
Govoreći u petak u Moskvi, Putin je tvrdio da su se „Anglosaksonci“ na Zapadu okrenuli od uvođenja sankcija Rusiji na „terorističke napade“, sabotirajući gasovode u, kako je opisao, pokušaju „uništavanja evropske energetske infrastrukture“.
U Vašingtonu, američki predsednik Džo Bajden odbacio je Putinove tvrdnje o gasovodu kao neobične.
„To je bio namerni čin sabotaže. A sada Rusi ispumpaju dezinformacije i laži. Radićemo sa našim saveznicima da dođemo do dna (tačno) onoga što se dogodilo“, obećao je Bajden. „Samo ne slušajte šta Putin govori. Ono što on kaže da znamo nije istina.“
Američki zvaničnici rekli su da Putinova tvrdnja pokušava da skrene pažnju sa njegove aneksije u petak delova Ukrajine.
„Nećemo dozvoliti da ruske dezinformacije odvrate pažnju nas ili sveta od njenog providno lažnog pokušaja da anektira suverenu ukrajinsku teritoriju“, rekla je u petak portparolka Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Adrijen Votson.
Evropske nacije, koje se kolebaju pod rastućim cenama energije izazvanim ruskom invazijom na Ukrajinu, primetile su da je Rusija, a ne Evropa, ta koja ima koristi od haosa na energetskim tržištima i skoka cena energije.
SAD se dugo protive ova dva gasovoda i više puta su pozivale Nemačku da ih zaustavi, rekavši da povećavaju energetsku zavisnost Evrope od Rusije i smanjuju njenu bezbednost. Otkako je u februaru počeo rat u Ukrajini, Rusija je smanjila isporuke prirodnog gasa koji se šalje u Evropu za grejanje domova, proizvodnju struje i upravljanje fabrikama. Evropski lideri optužili su Putina da koristi „energetsku ucenu“ da ih podeli u njihovoj snažnoj podršci Ukrajini.
Napadi na gasovode naveli su energetske kompanije i evropske vlade da pojačaju bezbednost oko energetske infrastrukture.