Četiri članice EU kažu da ne mogu prihvatiti toliko dolazaka migranata

Četiri članice EU kažu da ne mogu prihvatiti toliko dolazaka migranata

ATINA, Grčka – Četiri mediteranske zemlje Evropske unije izdale su zajedničko saopštenje o sporu oko sporazuma o zajedničkoj pomoći Evrope tražiocima azila, prenosi Asošijeted pres.

U svom saopštenju u subotu, Italija, Grčka, Malta i Kipar ponovile su svoje stavove da „ne mogu da se pridruže ideji da su zemlje prvog ulaska jedina moguća evropska mesta za sletanje ilegalnih imigranata“. Dodali su da broj migranata koje su primile druge zemlje članice EU „predstavlja samo mali deo stvarnog broja neregularnih dolazaka“.

Četiri zemlje osudile su rad privatnih dobrotvornih brodova „koji djeluju potpuno autonomno od nadležnih državnih organa“ kako bi spasili stotine migranata spašenih na moru.

Nova italijanska vlada predvođena krajnjom desnicom bila je zaključana u višenedeljnom sukobu sa humanitarnim grupama koje spasavaju migrante u centralnom Sredozemnom moru. Tvrdi se da zemlje čiju zastavu brodovi viju treba da zauzmu migrante, a ne Italija, čemu se oštro protive humanitarne grupe, pravni stručnjaci i aktivisti za ljudska prava.

Nakon što je ignorisala ponovljene zahteve za bezbednom lukom, Italija je uputila tri broda sa migrantima u luke u južnoj Italiji, u početku birajući za iskrcavanje samo one za koje se smatralo da su ranjivi, uključujući maloletne osobe i one sa zdravstvenim problemima. Na kraju je svima dozvoljeno da uđu u Italiju. Ali četvrti brod, Ocean Viking, ostao je u međunarodnim vodama i na kraju je krenuo ka Francuskoj nakon skoro tri nedelje na moru, konačno pristao u petak u luci Tulon.

Epizoda Ocean Viking-a dovela je do diplomatskog sukoba između Italije i Francuske, nakon što je novi italijanski premijer, Đorđa Meloni, zahvalio Parizu što je prihvatio migrante pre nego što je Francuska pristala da to učini.

Francuski ministar unutrašnjih poslova Žerar Darmanin tada je najavio povlačenje Francuske iz mehanizma „solidarnosti“ odobrenog u junu da bi se smanjio pritisak na zemlje fronta kao što su Grčka, Italija i Španija primanjem tražilaca azila. Francuski zvaničnici najavili su i nove granične kontrole sa Italijom.