VAŠINGTON – Predsednik Džo Bajden optužio je u ponedeljak naftne kompanije za „ratno profiterstvo” jer je ukazao na mogućnost uvođenja vanrednog poreza energetskim kompanijama ako ne podstaknu domaću proizvodnju, preneo je AP.
Bajden je u kratkim napomenama kritikovao velike naftne kompanije zbog rekordnog profita, dok je odbijao da pomogne u snižavanju cena na pumpi za američki narod. Predsednik je predložio da će tražiti od Kongresa da uvede poreske kazne kompanijama za porez na naftu ako ne počnu da ulažu deo svog profita u smanjenje troškova za američke potrošače. Predsednik je izrekao upozorenje samo nekoliko dana pre srednjih izbora 8. novembra.
„Moj tim će sarađivati sa Kongresom da razmotri ove opcije koje su dostupne nama i drugima“, rekao je Bajden. „Vreme je da ove kompanije prestanu sa ratnim profiterstvom, ispune svoje obaveze u ovoj zemlji i daju američkom narodu oduška i dalje rade veoma dobro.
Bajden je ciljao na jednu kompaniju, EkkonMobil, koja je samo u trećem kvartalu prijavila zaradu od 19,7 milijardi dolara. Napao je kompaniju sa sedištem u Irvingu u Teksasu jer je koristila rekordne profite kako bi akcionarima obezbedila ogromne dividende i otkupe akcija, ali nije uložila u poboljšanja proizvodnje koja bi koristila potrošačima na pumpi. Druga naftna kompanija, Chevron, imala je 11,23 milijarde dolara profita u trećem kvartalu, skoro dostigavši rekordnu dobit koju je ostvarila u prethodnom kvartalu.
Tokom poslednja dva kvartala, EkkonMobil, Chevron, Shell, BP, ConocoPhillips i TotalEnergi su zaradili preko 100 milijardi dolara profita — više nego što su zaradili cele prošle godine, i više od dva i po puta više od onoga što su zaradili u isti kvartal 2021.
„Naftne kompanije. Rekordni profit danas nije zbog toga što se radi nešto novo ili inovativno“, rekao je Bajden. „Njihov profit je neverovatan rat, neverovatan novac za brutalni sukob koji pustoši Ukrajinu i povređuje desetine miliona ljudi širom sveta.
Visoke cene na pumpi su pogoršale inflaciju i uticale na položaj Bajdena i demokrata među biračima.
Kongres bi morao da odobri sve dodatne poreze na proizvođače energije — što bi bilo teško u sadašnjem Kongresu gde demokrate imaju usku kontrolu nad Domom i Senatom, a još manje verovatno da bi republikanci ponovo preuzeli jedan ili oba doma 8. novembra.
Amerikanci su se poslednjih meseci mučili sa bolno visokim cenama benzina, plaćajući u proseku više od 4,80 dolara za galon regularnog početkom jula, navodi AAA. Od tada su pale na 3,76 dolara u proseku na nacionalnom nivou, ali Bela kuća kaže da bi trebalo da budu niže, s obzirom na pad globalnih cena nafte u istom periodu.
„Ne mogu da verujem da moram ovo da kažem, ali davanje profita akcionarima nije isto što i snižavanje cena za američke porodice“, napisao je Bajden na Tviteru u petak.
Bajden je kritikovao profit energetskih kompanija najmanje od juna, kada se javno požalio da je „Ekson ove godine zaradio više novca od Boga“.
Bajdenova pretnja neočekivanim porezima energetskim kompanijama usledila je nakon poziva progresivnih demokrata, uključujući Bernija Sandersa i Elizabet Voren, za takav predlog.
A prošle nedelje, guverner Kalifornije Gavin Njusom pozvao je Kongres da oporezuje dobit naftnih kompanija. „Cene sirove nafte su pale, ali kompanije za naftu i gas su podigle cene na pumpi u Kaliforniji. Ovo se ne uklapa“, rekao je Njusom u petak. „Nećemo stajati po strani dok pohlepne naftne kompanije rune Kalifornijce. Umesto toga, pozivam na porez na neočekivane prihode kako bih osigurao da se višak profita od nafte vrati u pomoć milionima kalifornijskih stanovnika koji su opljačkani.“
Dom koji kontrolišu demokrate usvojio je u maju zakon kojim se ovlašćuje Federalna trgovinska komisija da kazni kompanije koje se bave podizanjem cena i da doda novu jedinicu u FTC-u za praćenje tržišta goriva. Predlog zakona je zastao u Senatu. Srodna mera predsednice Senatskog komiteta za trgovinu Marije Kantvel, D-Vash., nije došla na glasanje u Senat.
„Ovo je upravo ona vrsta vođstva koju smo čekali od predsednika Bajdena“, rekao je Džejmi Hen, portparol grupe „Stop the Oil Profiteering.“ „Big Oil je ove godine ostvario skoro 300 milijardi dolara viška profita tako što nas je razbio na pumpi. Porez na neočekivanu dobit može da pruži trenutno olakšanje tako što će taj novac preusmeriti u džepove vrednih Amerikanaca.
Industrijske grupe su osudile mogućnost uvođenja poreza na neočekivane prihode, a izvršna direktorka Američkog saveta za istraživanje i proizvodnju En Bredberi rekla je da bi to „verovatno imalo povratne rezultate ako bi dodatno povećalo troškove energije za američke porodice i preduzeća“.
„Umesto da pripisuje zasluge za pad cena i prebacivanje krivice za povećanje cena, Bajdenova administracija bi trebalo da ozbiljno pristupi rešavanju neravnoteže ponude i potražnje koja je izazvala veće cene gasa i stvorila dugoročne energetske izazove“, rekao je Majk Somers, predsednik i izvršni direktor američkog instituta za naftu. „Predsednik danas predlaže povećanje poreza na američku industriju prirodnog gasa i nafte koja se takmiči na globalnom nivou u proizvodnji goriva koja su Amerikancima potrebna svakog dana. Naftne kompanije ne određuju cene – to čine svetska tržišta roba.