Bajden potpisao međunarodni sporazum o rashladnim fluidima

Bajden potpisao međunarodni sporazum o rashladnim fluidima

VAŠINGTON – Predsednik Džo Bajden potpisao je u četvrtak međunarodni sporazum koji obavezuje Sjedinjene Države i druge zemlje da ograniče upotrebu fluorougljenika, veoma moćnih gasova staklene bašte koji se obično koriste u hlađenju i klimatizaciji, a koji su daleko snažniji od ugljen-dioksida, prenosi Asošijeted pres.

Senat je prošlog meseca ratifikovao takozvani Kigali amandman na Montrealski protokol o zagađenju ozonom iz 1987. godine retkim dvopartijskim glasanjem. Mera zahteva od zemalja učesnica da postepeno smanje proizvodnju i upotrebu hidrofluorougljenika, takođe poznatih kao HFC, za 85% u narednih 14 godina, kao deo globalnog postepenog ukidanja sa ciljem usporavanja klimatskih promena.

HFC se smatraju glavnim pokretačem globalnog zagrevanja. Skoro 200 zemalja postiglo je dogovor 2016. u Kigaliju u Ruandi da ograniče HFC i pronađu zamene koje su prijateljskije za atmosferu. Više od 130 zemalja, uključujući Kinu, Indiju i Rusiju, zvanično je ratifikovalo sporazum, za koji naučnici kažu da bi mogao da pomogne svetu da izbegne globalno zagrevanje od pola stepena Celzijusa.

Bajden je obećao da će prihvatiti sporazum sa Kigalijom tokom predsedničke kampanje 2020. i podneo je sporazum Senatu prošle godine. U srodnoj akciji, Agencija za zaštitu životne sredine je izdala pravilo kojim se ograničava proizvodnja i upotreba HFC-a u SAD u skladu sa sporazumom iz Kigalija. Pravilo EPA je usledilo nakon zakona iz 2020. koji je usvojio Kongres kojim se odobrava 15-godišnje postepeno ukidanje HFC-a u SAD.

Savetnik Bele kuće za klimu Ali Zaidi rekao je da zvanična ratifikacija sporazuma u ​​Kigaliju — sa Bajdenovim potpisom — „znači da su SAD sve u vezi sa smanjenjem HFC-a“ i unapređenjem globalnih napora u borbi protiv klimatskih promena.

Sporazum bi trebalo da dovede do desetina hiljada novih radnih mesta i milijardi dolara u izvozu kako se čiste tehnologije razvijaju da zamene HFC širom sveta, rekao je Zaidi.

„To je pravi podsticaj za ulaganja u ove čistije tehnologije″ — od kojih su mnoge razvijene u SAD — „što nam takođe pomaže da se izborimo sa klimatskom krizom“, rekao je on u intervjuu.

Ratifikaciju amandmana podržala je neobična koalicija koja je uključivala velike ekološke i poslovne grupe, uključujući i Privrednu komoru SAD.

„Ovo je jedna od onih zaista retkih stvari koje dobijate u svetu politike gde je dobitna“ za životnu sredinu i poslovanje, rekao je Chris Jahn, predsednik i izvršni direktor Američkog saveta za hemiju, industrijske grupe, nakon glasanja u Senatu . Ratifikacija amandmana trebalo bi da omogući američkim preduzećima da zadovolje rastuću potražnju za frižiderima i klima uređajima u Aziji, Južnoj Americi i Evropi, rekli su Jan i drugi poslovni lideri.

Neki republikanski senatori usprotivili su se sporazumu, rekavši da će Kini dati preferencijalni tretman označavajući je kao zemlju u razvoju.

Senat je odobrio uglavnom simboličan amandman senatora GOP-a Dana Salivana sa Aljaske i Majka Lija iz Jute koji su izjavili da Kina nije zemlja u razvoju i da Ujedinjene nacije ili druge međuvladine organizacije ne bi trebale da je tretiraju kao takvu.