Bajden: Postignut privremeni dogovor o radu na železnici

Bajden: Postignut privremeni dogovor o radu na železnici

Predsednik Džo Bajden rekao je u četvrtak da je postignut provizorni sporazum o radu u železnici, čime je sprečen potencijalno razarajući štrajk pre ključnih izbora na sredini mandata.

On je rekao da će provizorni sporazum „održati rad našeg kritičnog železničkog sistema i izbeći poremećaj naše ekonomije“.

Demokratski predsednik veruje da su sindikati izgradili srednju klasu, ali je takođe znao da je štrajk železničkih radnika mogao ozbiljno da ošteti ekonomiju zemlje. To ga je dovelo u nezgodnu poziciju da se zalaže za vrline sindikalizacije u Detroitu, uporištu radničkog pokreta, dok su članovi njegove administracije dali sve od sebe da održe razgovore u Vašingtonu između železnica i sindikata radnika u nadi da će sprečiti zatvaranje .

Ali nakon duge noći, razgovori su uspjeli i Bajden je u četvrtak objavio da su stranke postigle provizorni dogovor da izbjegnu zatvaranje koje bi išlo na glasanje članovima sindikata. On je u izjavi pozdravio sporazum zbog izbegavanja zatvaranja i kao pobedu za sve strane.

„Ovi železničari će dobiti bolju platu, poboljšane uslove rada i mir oko svojih troškova zdravstvene zaštite: sve teško zarađeno“, rekao je Bajden. „Sporazum je takođe pobeda za železničke kompanije koje će moći da zadrže i angažuju više radnika za industriju koja će nastaviti da bude deo kičme američke ekonomije u decenijama koje dolaze.

Samo dan ranije za predsednika je to izgledalo mnogo slabije.

Član United Auto Vorkers Local 598 Rajan Buhalski predstavio je Bajdena na sajmu automobila u Detroitu u sredu kao „predsednika koji je najviše naklonjen sindikatima i radnicima u američkoj istoriji“ i nekoga ko je „razbijao dupe za radničku klasu“. Buchalski se osvrnuo na ključne štrajkove automobilskih radnika 1930-ih.

U govoru koji je usledio, Bajden je priznao da ne bi bio u Beloj kući bez podrške sindikata kao što su UAV i Međunarodno bratstvo elektrotehničkih radnika, rekavši da su me radnici u automobilima „doveli na ples“.

Ali u Vašingtonu, zvaničnici u njegovoj administraciji u Ministarstvu rada bili su u napetim pregovorima da spreče štrajk — jedan od najmoćnijih izvora uticaja koji sindikati imaju da donesu promene i poboljšaju uslove rada.

Bez dogovora koji je postignut među 12 sindikata, obustava je mogla početi već u petak koja bi mogla zaustaviti isporuke hrane i goriva po cijeni od 2 milijarde dolara dnevno.

U pitanju je bilo mnogo više od bolovanja i povećanja plata za 115.000 železničara u sindikatima. Posledice bi se mogle proširiti na kontrolu Kongresa i na transportnu mrežu koja održava fabrike, skladišti police prodavnica i spaja SAD kao ekonomsku moć.

Zato je sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer, govoreći na avionu Air Force One dok je leteo u Detroit u sredu, rekla da je štrajk železničkih radnika „neprihvatljiv ishod za našu ekonomiju i američki narod“. Železničke linije i predstavnici njihovih radnika „moraju da ostanu za stolom, da se pregovaraju u dobroj veri kako bi rešili otvorena pitanja i postigli dogovor“, rekla je ona.

Bajden se suočio sa istom vrstom nevolje sa kojom su se suočili Teodor Ruzvelt 1902. sa ugljem i Hari Truman 1952. sa čelikom – kako uravnotežiti potrebe radne snage i poslovanja u činjenju onoga što je najbolje za naciju? Železnice su bile toliko važne tokom Prvog svetskog rata da je Vudro Vilson privremeno nacionalizovao industriju da bi održao protok robe i sprečio štrajkove.

Unutar Bele kuće, pomoćnici ne vide kontradikciju između Bajdenove odanosti sindikatima i njegove želje da izbegne štrajk. Sindikalni aktivizam je skočio pod Bajdenom, što se vidi u povećanju broja peticija za predstavljanje sindikata u Nacionalnom odboru za radne odnose od 56% do sada ove fiskalne godine.

Jedna osoba upoznata sa situacijom, koja je pod uslovom anonimnosti razgovarala o razmatranju Bele kuće o tom pitanju, rekla je da je Bajdenov način razmišljanja u pristupu debati bio da je on predsednik cele zemlje, a ne samo za organizovani rad.

S obzirom da se privreda još uvek oporavlja od poremećaja u lancu snabdevanja usled pandemije, predsednikov cilj je da zadrži sve strane kako bi dogovor mogao da bude finalizovan. Osoba je rekla da Bela kuća vidi posvećenost da nastavi sa pregovorima u dobroj veri kao najbolji način da se izbegne zatvaranje dok se primenjuju principi kolektivnog pregovaranja do kojih je Bajden drag.

Bajden je takođe znao da bi prekid mogao da pogorša dinamiku koja je doprinela rastućoj inflaciji i stvorila političku glavobolju za stranku na vlasti.

Eddie Vale, demokratski politički konsultant i bivši pomoćnik za komunikacije AFL-CIO, rekao je da je Bela kuća sledila ispravan pristup u opasnom trenutku.

„Niko ne želi štrajk železničara, ni kompanije, ni radnici, ni Bela kuća“, rekao je on. „Niko to ne želi ovako blizu izbora.

Vejl je dodao da je ključna tačka u razgovorima bila „poštovanje u suštini — bolovanje i odsustvo zbog tuge“, pitanja koja je Bajden podržao u govorima i svojim predlozima politike.

Osetivši političku priliku, republikanci u Senatu su u sredu doneli zakon o nametanju uslova ugovora sindikatima i železničkim kompanijama kako bi se izbeglo zatvaranje. Demokrate, koje kontrolišu oba doma u Kongresu, to su blokirale.

„Ako dođe do štrajka i parališe isporuke hrane, đubriva i energije širom zemlje, to će biti zato što su demokrate blokirale ovaj zakon“, rekao je lider manjine u Senatu Mič Mekonel, R-Ki.

Ekonomski uticaj potencijalnog štrajka nije izgubljen za članove Okruglog stola za poslovanje, grupu sa sedištem u Vašingtonu koja predstavlja izvršne direktore. Ona je u sredu objavila svoje kvartalne prognoze za ekonomiju.

„Imali smo mnogo prepreka zbog problema u lancu snabdevanja od početka pandemije i ti problemi bi bili geometrijski uvećani“, rekao je novinarima Džoš Bolten, generalni direktor grupe. „Postoje proizvodni pogoni širom zemlje koji će verovatno morati da se zatvore. … Postoje kritični proizvodi koji održavaju našu vodu čistom.”

Okrugli sto je u sredu imao i sastanak svog upravnog odbora. Ali Bolten je rekao da će Lens Fric, predsednik međunarodnog odbora odbora i izvršni direktor železnice Union Pacific, to propustiti „jer naporno radi pokušavajući da dovede štrajk do rešenja“.

Nazad u Ministarstvu rada, pregovarači su naručivali italijansku hranu dok su se razgovori odvlačili u sredu uveče, a Bela kuća je objavila sporazum u četvrtak u 5:05.