Bajden i Si će se sastati licem u lice

Bajden i Si će se sastati licem u lice

NUSA DUA, Indonezija – Predsednik Džo Bajden će u ponedeljak sesti sa kineskim predsednikom Si Đinpingom za njihov prvi sastanak uživo otkako je predsednik SAD preuzeo dužnost pre skoro dve godine, usred sve većih tenzija između dve supersile dok se takmiče za globalni uticaj, prenosi Asošijeted pres.

Obojica dolaze na dugo očekivani sastanak — održan na marginama samita Grupe 20 svetskih lidera u Indoneziji — sa ojačanim političkim stavom kod kuće. Demokrate su trijumfalno održale kontrolu nad Senatom, sa šansom da podignu svoje redove za jedan na drugom krugu izbora u Gruziji sledećeg meseca, dok je Siju u oktobru nacionalni kongres Partije zajednice dodelio treći petogodišnji mandat, mandat koji je prekinut sa tradicijom.

„Imamo vrlo malo nesporazuma“, rekao je Bajden novinarima u Pnom Penu u Kambodži, gde je učestvovao na skupu zemalja jugoistočne Azije pre nego što je otišao u Indoneziju. „Moramo samo da shvatimo gde su crvene linije i … koje su najvažnije stvari za svakog od nas u naredne dve godine.

Bajden je dodao: „Njegove okolnosti su se promenile, da kažem očigledno, kod kuće. Predsednik je o svojoj situaciji rekao: „Znam da dolazim jači“.

Pomoćnici Bele kuće su u više navrata nastojali da umanje bilo kakvu ideju o sukobu između dve nacije i naglasili da veruju da dve zemlje mogu da rade u tandemu na zajedničkim izazovima kao što su klimatske promene i zdravstvena bezbednost.

Ali odnosi između SAD i Kine postali su sve zategnutiji tokom Bajdenovog predsedavanja.

Pre nego što je napustio Vašington, Bajden je rekao da planira da sa Sijem istakne razlike u njihovom pristupu samoupravnom ostrvu Tajvan, trgovinskim praksama i odnosima Kine sa Moskvom usred njene skoro devet meseci stare invazije na Ukrajinu. Kineski zvaničnici su se uglavnom uzdržavali od javnih kritika ruskog rata, iako je Peking izbegavao direktnu podršku kao što je snabdevanje oružjem.

Tajvan se pojavio kao jedno od najspornijih pitanja između Vašingtona i Pekinga. Više puta tokom svog predsedničkog mandata, Bajden je rekao da će SAD braniti ostrvo — za koje je Kina očekivala eventualno ujedinjenje — u slučaju invazije koju predvodi Peking. Ali zvaničnici administracije su svaki put naglašavali da se stav SAD o „strateškoj dvosmislenosti“ prema ostrvu nije promenio.

Tenzije su još više porasle kada je predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi iz Kalifornije posetila Tajvan u avgustu, što je navelo Kinu da uzvrati vojnim vežbama i ispaljivanjem balističkih projektila u obližnje vode.

Bajdenova administracija je takođe blokirala izvoz naprednih kompjuterskih čipova u Kinu prošlog meseca — potez koji je trebalo da ojača konkurenciju SAD protiv Pekinga i koji su kineski zvaničnici brzo osudili.

I iako su dvojica muškaraca održala pet telefonskih ili video poziva tokom Bajdenovog predsedavanja, zvaničnici Bele kuće kažu da ti susreti nisu zamena za Bajdenovu mogućnost da se lično sretne i proceni Ksija. Taj zadatak je utoliko važniji nakon što je Si ojačao svoju vlast preko partijskog kongresa, ostavljajući američkim zvaničnicima da traže direktan angažman sa Sijem pošto zvaničnici nižeg nivoa nisu mogli ili nisu hteli da govore u ime kineskog predsednika.

Mnogi Bajdenovi razgovori i angažmani tokom njegove turneje po tri zemlje — koja ga je odvela u Egipat i Kambodžu pre nego što je u nedelju sleteo na ostrvo Bali — su ga, po planu, pripremali za sastanak sa Sijem i slali signal da su SAD. bi se takmičio u oblastima u kojima je Si takođe radio na širenju uticaja svoje zemlje.

U Pnom Penu, Bajden je nastojao da potvrdi uticaj i posvećenost SAD u regionu gde Kina takođe prodire i gde se mnoge nacije osećaju kao saveznici sa Pekingom. Takođe je tražio informacije o tome šta bi trebalo da pokrene sa Sijem u razgovorima sa liderima iz Japana, Južne Koreje i Australije.

Njih dvojica imaju istoriju koja datira iz Bajdenovog vremena kao potpredsednika, kada je krenuo u misiju upoznavanja sa Sijem, tadašnjim potpredsednikom Kine, na putovanjima koja su dovela Sija u Vašington, a Bajdena kroz putovanja po Tibetu. plato. Američki predsednik je naglasio da dobro poznaje Sija i da želi da iskoristi ovaj lični sastanak da bolje razume gde se nalaze dvojica muškaraca.

Bajden je voleo da stavlja reference na svoje razgovore sa Sijem u svoja putovanja po SAD uoči međuizbora, koristeći sklonost kineskog lidera prema autokratskoj upravi da biračima iznese svoj argument zašto demokratija treba da prevlada. To gledište je donekle potvrđeno na globalnoj sceni, pošto su pomoćnici Bele kuće rekli da je nekoliko svetskih lidera pristupilo Bajdenu tokom njegovog boravka u Kambodži da mu kažu da pažljivo prate ishod izbora na sredini mandata i da su rezultati trijumf za demokratiju.

Bajden je planirao da iznese javne komentare i odgovori novinarima nakon sastanka sa Sijem.